Co je doma, to se počítá, pánové…

Co je doma, to se počítá, pánové... Foto: Co je doma, to se počítá, pánové...Foto: All

Volné pokračování komedie Zítra to roztočíme, drahoušku! vás opět donutí zavzpomínat na zlatá léta české kinematografie. Ani po skoro pětatřiceti letech tyhle filmy prostě nestárnou. Potěšte se v sobotu ve 13.45 na Primě.

Nesmrtelná Stella Zázvorková, Jiří Sovák, Iva Janžurová a František Peterka. Skoro by se chtělo napsat, že tahle čtyřka by udělala z jakékoli ptákoviny divácký zážitek prvotřídní kvality, ale to bychom panu režiséru a scénáristovi v jedné osobě Petru Schulhoffovi trochu křivdili.

Příběh volně navazuje na události jedničky, ve které si to rodiny Novákových a Bartáčkových žijících ve stejném patře pražského činžáku rozdávají v neúprosné válce sousedských žertíků a naschválností. Dvojka začíná v momentě, kdy syn Novákových René (mladý Luděk Svoboda) přiváží svým taxíkem neteř Bartáčkových Naďu (půvabnou Dášu Veškrnovou). Spory mezi oběma rodinami již v té době nejsou tak žhavé, za to obě trápí jiná věc: jak co nejrychleji a nejsnáze zbohatnout a naštvat tak své sousedy.

Novákovi přijdou s nápadem na založení fiktivního Klubu Novákových a od jmenovců po celé republice vybírají po pětikoruně. Bartáčkovi zase dostanou nečekaný dopis od tetičky z Ameriky a začnou snovat plán, jak z ní vymámit tučný šek. Jenže s penězi přichází i řada problémů a tím nejpalčivějším je, jak hotovost utajit před závistivými sousedy. Jediní, kdo se honu za mamonem neúčastní, jsou René a Naďa, kteří svým drahým příbuzným ovšem připravují překvapení zcela jiného rázu.

 

Věděli jste, že…

  • Režisér a scénárista Petr Schulhoff je zodpovědný i za jedničku Zítra to roztočíme, drahoušku! z roku 1976. Stejně tak má na kontě další povedené komedie, například Hodíme se k sobě, miláčku…? (1974), Já to tedy beru, šéfe…! (1977) či Já už budu hodný, dědečku! (1978).
  • František Peterka jezdil každý den na natáčení dvě a půl hodiny, protože nebyl z Prahy a v té době ještě nebyly dálnice.
  • Miloš Kopecký odmítl ve volném pokračování snímku hrát, jelikož prý nebyl spokojen s kvalitou scénáře.
  • Natáčelo se v Praze a na Karlštejně.

 

Chybička se vloudila…

Když na začátku filmu poslouchá Naďa za dveřmi Novákových, jak závidí Bartáčkovým barevnou televizi, na dveřích výtahu je čtyřka. V prvním díle se však Novákovi stěhovali do desátého patra.

 

 

 

 

 

 

 

reklama