Co jste o filmu Jáchyme, hoď ho do stroje nevěděli? Kdo chtěl hlavní roli?

Jáchyme, hoď ho do stroje! Foto: Jáchyme, hoď ho do stroje!Foto: All

Jeden z prvních filmů režisérského dua Smoljak–Svěrák Jáchyme, hoď ho do stroje, uvidíte v úterý na Primě ve 20.15! Kultovní film, který je už pár desítek let starý, s sebou nese několik tajemství. My vás do nich zasvětíme.

Režisérské duo už na začátku natáčení bylo tak slavné, že se několik herců úpěnlivě snažilo získat hlavní roli ve filmu. O úlohu automechanika Františka Koudelky se snažil hlavně Jiří Krampol nebo Jan Hartl. Nakonec však roli překvapivě získal mladý Luděk Sobota.

I po obrovském úspěchu filmu však Sobota uslyšel z úst Ladislava Smoljaka šokující povzdech: "Ty jsi nám ten film zničil," hlesl Smoljak na adresu Soboty. Komik však dodává, že si z jeho názoru nic nedělal, protože film měl obrovský úspěch.

„Prďola“ spáchal sebeveraždu

Prďolu, toho, který čepoval slavné pivo, ztvárnil neznámý herec Karel Novák. Herec bohužel zemřel tragicky. Tři dny před svými padesátými narozeninami spáchal sebevraždu. Vinu na jeho činu nesl nejspíš alkoholismus. „Karel pil rok od roku víc – od rozvodu s manželkou a po několika rozchodech. Svůj alkoholismus léčil dokonce v Bohnicích, když se jeho stav zlepšil, povolili mu vycházku domů do Liberce. Z vycházky už se nevrátil," uvedl tehdy režisér Ypsilonky Jan Schmidt.

První filmová role Nárožného
Kultovní film byl také první filmovou zastávkou Petra Nárožného, jenž ztvárnil roli snaživého Stanislava Volejníka. I když měl ve scénáři pár drobných dialogů, neustále oba režiséry bombardoval svými nápady: "S tím už byl trochu otravný," přiznal v dokumentu Smoljak. Nárožný však správně tušil, že film má dobře našlápnuto, že zde konečně bude moci ukázat svůj komediální talent.

Jáchyme, hoď ho do stroje! uvidíte na Primě v úterý ve 20.15!

reklama