Cuba Gooding Jr. nebo Robert De Niro? Kdo z nich je Ten nejlepší?

Ten nejlepší Foto: Ten nejlepšíFoto: All

V pátek na vás na Primě od 22.25 čeká neuvěřitelný příběh natočený podle skutečného lidského osudu. Rasové předsudky, šikana ani nemilosrdné mořské hlubiny nebudou mít šanci odradit černošského chlapce od toho, aby splnil svůj sen a dostál slibu, který dal tátovi – nikdy se nevzdávat.

Životopisné filmy mají u diváků úspěch. Často jsou inspirované všeobecně známými osobnostmi ze světa sportu, kultury, či politiky. Příběh černošského mladíka je ale jedním z mála případů, kdy filmaři zvolili hrdinu ze zcela jiné oblasti lidského snažení. Nemuseli hledat dlouho, protože život Carla Brasheara je skutečně tak výjimečný, že stál nejen za zfilmování, ale i za zveřejnění, které stále i dnes může inspirovat mnoho lidí k překonání těžkostí, jež život často přináší.

Děj snímku jde krok za krokem po stopách života slavného potápěče. Mladý Carl (Cuba Gooding Jr.) z chudé černošské rodiny se rozhodne opustit dosavadní způsob života na zemědělské farmě ve vnitrozemí USA a přistoupí k námořnictvu.

Ten nejlepší Foto: Ten nejlepšíFoto: All

Po 2. světové válce dochází k částečnému uvolnění segregačních opatření v armádě. Jak ale Carl pochopí, jsou to spíš hezké fráze na papíře – skutečnost je až děsivě odlišná. Jeho sen, stát se potápěčem po vzoru jistého statečného Billiho Sandyho, se pod tíhou rasové nenávisti pomalu rozplývá.

Rány pod pás, kterých dostává každý den hned několik, doplní ještě tajné nařízení velení. Výcvikový velitel jednotky má dohnat svého černého svěřence k selhání, které by zmařilo Carlovu karieru v armádě USA. Tím velitelem není nikdo jiný než sám obdivovaný Billy Sandy (Robert De Niro). Zrodí se tak zvláštní vztah dvou mužů, pro něž je čest mnohem víc než kariérní ostruhy.

Ten nejlepší Foto: Ten nejlepšíFoto: All

Po svém uvedení do kin v roce 2000 se film držel v USA dva týdny mezi nejnavštěvovanější trojicí snímků. Není divu, výkony obou hlavních představitelů jsou excelentní. Cuba Gooding Jr. nastupoval do role Carla už jako držitel Oscara a dokonale z něj ucítíte absolutní nezdolnost hrdého muže, který nejednou musí překousnout hrubou nespravedlnost a ponížení. Taktéž soškami Oscara oceněný Robert De Niro nezapře hereckou zkušenost. Jeho nepatrné grimasy vám naznačí, že za tvrdostí pohledů, uřvanými rozkazy a ostrými pohyby se skrývá čestný muž. Navzdory okolnostem dokáže v Carlovi rozpoznat jeho lidské kvality.

Film je opravdu neobyčejně zdařilou poctou osudu Carla Brasheara. Pro diváky navíc skýtá dokonalý pohled na drsné poměry v armádě USA v 50. a 60. letech 20. století. Ještě jednu lahůdku snímek nabídne, a to pro milovníky potápění. Budou si moci prohlédnout potápěčské vybavení, které námořnictvo USA používalo od roku 1915 do roku 1985, jeho váha někdy přesahovala i 90 kg!

V tomto životopisném snímku se připravte na:

  • Skvělé herecké výkony
  • Výborně zachycenou neuvěřitelnou energii a odvahu Carla Brasheara
  • Hudbu nabitou emocemi
  • Dusivou atmosféru rasismu
  • Drsné scény odhalující vojenskou šikanu
  • Rekonstrukci dobové podoby potápěčského vybavení

Na životopisné drama Ten nejlepší se podívejte v pátek ve 22.25 na Primě.

reklama