EXTRA: Vzpomínky na Krausovic rodinnou pohovku

Stěžejním prvkem talk show Jana Krause je rudá pohovka. Tedy pokud vynecháme samotného Jana Krause za stolem. Jaký vztah mají bratři David a Adam Krausovi k tomuto rodinnému kusu nábytku, který jinak nechybí snad v žádné evropské domácnosti?

Vybaví si kluci ještě pohovku, na níž se za dětských let scházela jejich rodina? A byla červená? Koukněte se na video ze zákulisí talk show Jana Krause.

Mimochodem, věděli byste, komu vděčíme za klasické posezení v obýváku? Podle knihy Zákulisí slov do třetice (vydalo Motto, Praha 2006) vše možná začíná u otomanu. Toto označení souvisí s otomanskou říší, jak je v některých evropských jazycích označována říše osmanských Turků. Tento typ „polehávadla“ byl tedy do Evropy přinesen Turky.

Kanape zřejmě souvisí s komárem přes řecké slovo pro komára – konops. Původně šlo o lůžko vybavené moskytiérou, časem se význam slova posunul.

Konečně gauč k nám přišel přes angličtinu (couche), ale slovo má delší historii, sahající přes francouzštinu až k latině. Couche je ve francouzštině rozkazovací tvar slovesa „lehat“. Na totéž slovo narazíme v češtině také v podobě „kuš“, což původně neznamenalo „sklapni“, ale „lehni“ – šlo o povel dávaný psům.

Lehněte si, sedněte... u Jana Krause na pohovku. Každý pátek od 22.20 na Prima family.

 

reklama