FILM: Alexandr Veliký 3. 2. 2013 na Prima family

Alexandr Veliký Foto: Alexandr VelikýFoto: www.iprima.cz

Pro milovníky historie a smyslných rtů Angeliny Jolie. Dokonalý mix bitev i romantiky – tedy pro vás pro oba.

Také jste v dětství tak nesnášeli pohádky odehrávající se v kreslených kulisách? Naopak máte rádi filmy z masa a kostí s pořádnou výpravou a bohatými scénami? Pak je film s všeříkajícím názvem Alexandr Veliký ideální volbou na nadcházející nedělní večer.

 

Má řadu taháků, jednak skvělé herecké obsazení: jména Angelina Jolie, Anthony Hopkins, Colin Farell mluví sama za sebe. Všichni v době natáčení byli takovými hvězdami, že na nějaký béčkový odvar by jen tak nekývli.


Film zároveň skvěle míchá koktejl strategického uvažování a bitev s milostnými vztahy a psychologií postav. Než vás začnou nudit bojové scény, přenese se boj z bitevního pole do ložnice. A obráceně.  

 

Proč se má dívat "on"

Jméno Alexandr Veliký mluví samo za sebe. I ten největší historický ignorant se s ním někdy setkal. Alexandr Veliký byl nejvýznamnějším vojevůdcem starověku (no dobře, jeho otec Filip II. Makedonský, César a Augustus byli taky machři). Kdo by tedy nechtěl sledovat, kudy kráčely dějiny.

 

Režisérovi Oliverovi Stoneovi se geniálně podařilo na filmové plátno převést tehdejší nejmodernější způsob vedení boje, který vymyslel Alexandrův otec Filip II. Makedonský. Bojový útvar Falangu, sevřenou jednotku mužů, vyzbrojenou čtyřmetrovými kopími. Pěší vojáci byli neporazitelní i proti vozové jízdě.

 

Zejména ztvárnění bitvy u Gaugamél, kdy se Alexandr střetl s perským králem Dareiem III., se zapsalo do filmové historie. Oliver Stone ukazuje bitvu shora pohledem letícího sokola, který byl zároveň symbolem Alexandra. Divák tak vidí tisíce bojujících mužů (Oliver Stone použil moře komparsistů), oblaka prachu a může si udělat představu, jak se tehdy vedl boj. I historici se shodují, že způsob boje Stone zachytil věrohodně, aniž by diváka ochudil o zážitek z velkolepé podívané. S notnou mírou nadsázky tak sledujete v přímém přenosu v akci první profesionálně vedenou a organizovanou armádu na světě. Pokud ulítáváte na strategických počítačových hrách, pak makedonskou bojovou taktiku dobře znáte, například hra Rome Total War čerpá z Alexandrova umění. 

 

Proč se má dívat "ona"

Nebojte, velká bitva už je ve filmu jen jedna. Je tedy pravda, že film v podstatě kopíruje Alexandrův život, a protože celou jeho dospělou část strávil vojenským tažením, je to film o vojenském mnohaletém tažení. Tedy asi přece jen víc podívaná pro muže. Ale nejste zvědavá, jak se maskéři poprali s úkolem udělat z Angeliny Jolii matku Colina Farella, když je jen o rok starší? Zvládli to bezvadně.

 

Angelina se prolíná celým filmem (i když hlavně zpočátku) a je na ní nejen hezký pohled, ale stará se i o zajímavé zápletky, když intrikuje ve prospěch svého syna Alexandra. Tohle navíc není klasický válečný film, kdy jde v prvé řadě o hektolitry filmové krve, ale velký prostor dostávají zákulisní boje o moc, soupeření milence a milenky v Alexandrově ložnici. Mohly by vás bavit výpravné scény, jak se film posouvá na východ směrem do Indie, mění se kostýmy, scenérie.  Rozhodně je na co se dívat.

 

Už v neděli večer 3. února ve 22.25 na Prima family.

 

Zajímá vás Alexandrův sexuální život? Více si můžete přečíst ZDE

 

reklama