Jak se rodí s diabetem? Ptali jsme se lékaře, který zachránil mladou rodičku

Nemocnice Motol - mladá diabetička Foto: Nemocnice Motol - mladá diabetičkaFoto: archiv Prima

Ve čtvrtek večer jste mohli vidět na Primě další díl Nemocnice Motol. MUDr. Černý rodil mladou pacientku s diabetem. Porod byl sice komplikovaný, ale vše se zvládlo. Narozené holčičce jsou dnes už dva roky. My jsme se lékaře zeptali na několik otázek.

Danka Pančíková (26) je mladá nastávající maminka-diabetička. Její těhotenství je tak bráno za rizikové a lékaři ji připravují na porod císařským řezem. Po něm budou sledovat, zda rovněž její dcerka netrpí cukrovkou.

Vytouženou Terezku porodí za použití epidurální anestezie a miminko je ještě na sále přiloženo mamince na hruď, než porod císařským řezem lékaři dokončí. Malá holčička poté putuje na novorozenecké oddělení, kde je zatím vyživována pomocí sondy. My jsme se lékaře Nemocnice Motol zeptali na několik otázek.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

1) V případě mladé maminky – diabetičky jste řešili možné „přenesení“ této nemoci na její novorozenou dceru. Jak velká je pravděpodobnost, že dítě cukrovku po matce zdědí?

Při DM I. typu je 10% pravděpodobnost, že dítě bude mít DM I. typu též.

2) Je pravděpodobnější přenos diabetu na holčičku nebo chlapečka? Hraje pohlaví dítěte vůbec roli?

Pohlaví nehraje při přenosu onemocnění žádnou roli.

3) Malou Terezku jste několik dní vyživovali pomocí sondy. V jakých případech se rozhodujete pro její použití? Jsou nějaké jiné formy?

Pokud novorozenec nemůže pít, ale trávení funguje, je to pak nejjednodušší a nejšetrnější cesta příjmu živin. Poslední možností je pak nitrožilní výživa.

4) Pokud se diabetes podchytí už od narození, je do budoucna lepší prognóza „udržitelnosti“ této nemoci v co nejlepším stavu, pokud to je vůbec možné?

Diabetes I. typu se v novorozeneckém období neprojevují. Mohou se projevit jiné, vzácnější typy diabetu (tzv. MODY). Samozřejmě, že významný vliv na vývoj dalších komplikací má časná diagnostika onemocnění, ale především správná kompenzace diabetu – a to je pak také v rukou rodičů a později i jejich vlastních.

5) Víte, jak se paní Pančíková a Terezka dnes mají? Jste s nimi v kontaktu?

Ano, v kontaktu jsme. Terezka přijde na vyšetření tento měsíc (ve dvou letech) – v rámci studie dlouhodobého sledování dětí matek diabetiček. Terezce se daří dobře. Mamince též, v říjnu porodila u nás syna Jakuba.

Článek

Pacientku uvidíte v Nemocnici Motol ihned po probuzení Foto:

Je chyba pacientům říkat, že operace už není možná, říká profesor z Nemocnice Motol

Starší ženě, které je čtyřiašedesát let, lékaři v nemocnici řekli, že její nádor na plicích není operovatelný. Takových pacientů se v Nemocnici Motol objevuje čím dál tím...

Článek

Marek během operace Foto:

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

Ve čtvrtek 28. dubna v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě budou diváci svědky unikátní operace mozku mladého chlapce, kterou se lékaři rozhodli vyléčit...

 

Článek

Paní Kokštejnová při konzultaci s lékařem Foto:

Lékaři ji už nechtěli operovat, Nemocnice Motol nádor na plicích úspěšně odstranila

Ve čtvrtek ve 20.15 na Primě uvidíte další příběhy přímo z Nemocnice Motol bez příkras. Tentokrát uvidíte medicínský zásah do největšího strašáku - rakoviny. Profesor...

 

Článek

Podle lékařky se Terezka během celé léčby chovala statečně Foto:

Nemocnice Motol: Jak malá bojovnice vyhrála nad leukémií?

Nemocnice je místo, kde se setkávají nejen starší pacienti, ale i malé děti. Ve čtvrtečním dílu Nemocnice Motol uvidíte boj ze zákeřnou leukémií pětileté Terezky. Další...


Článek

Pacientka Linda Bošková a MUDr. Lucie Šrámková Foto:

Vyléčíme 80 % dětí s rakovinou, teď je potřeba se zaměřit na následky po léčbě, říká MUDr. Šrámková

Televizní cyklus Nemocnice Motol ve čtvrtek ve 20.15 představí případ mladé dívky, jež trpí leukémií. V Čechách onemocní rakovinou 350 dětí ročně. I když jsou čísla...

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Článek

Nemocnice Motol - vpáčený hrudník před/ po Foto:

Magie medicíny: Jak se lékaři Nemocnice Motol vypořádali s vpadlým hrudníkem chlapce?

Každý čtvrtek můžete sledovat lékaře z Nemocnice Motol, jak zachraňují životy nebo zlepšují jejich úroveň. Takovým případem je vrozená vada Jena, jenž se se svým vpadlým...

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

reklama