Jaké lidské osudy stojí za filmem Zelená míle?

Zelená míle: Tom Hanks a Michael Clarke Duncan Foto: Zelená míle: Tom Hanks a Michael Clarke DuncanFoto: All

Slzy, bezmoc, ale i laskavost. To ve vás bude probíhat při sledování snímku Zelená míla. Tento film uvidíte na Primě ve 21:25! My jsme si posvítili na lidské osudy, které stojí za hollywwodským scénařem.

Filmoví fanoušci na Zelenou míli nedají v žádném případě dopustit. Kouzelně magické oscarové drama Zelená míle z roku 1999 dodnes okupuje nejvyšší pozice nejoblíbenějších a nejlepších filmů všech dob. Prima jej uvede ve 21:25.

Příběh o tajemném odsouzenci na smrt však krom dokonalé zápletky i režie znovu připomíná téma vězňů odsouzených za pochybných okolností ke trestu smrti. Připomeňte si proto osudy tří mužů, kteří se v nesprávný čas ocitli na nesprávném místě a zaplatili za to cenu nejvyšší.

Zelená míle: Tom Hanks a Michael Clarke Duncan

Zelená míle: Tom Hanks a Michael Clarke Duncan

 

Mahmood Hussein Mattan a neuvěřitelná shoda náhod

V roce 1952 vyděsila brutální loupežná vražda dvaačtyřicetileté majitelky krámu Lily Volpert britské přístavní město Cardiff. Její hrdlo bylo proříznuto břitvou, z pokladny zmizelo na sto liber. Po deseti dnech byl zatknut britskosomálský obchodní námořník Mahmood Mattan a navzdory pochybnému svědectví se 3. září téhož roku dočkal popravy oběšením.

Nejděsivější justiční omyly: Zelená míle v reálu

Jediným důkazním materiálem stojícím proti Mattanovi byla břitva nalezená v jeho bytě spolu s párem bot, na nichž zaschlo několik kapek neznámé krve. V bytě se nenašly ani odcizené peníze, ani jakýkoliv zakrvácený oděv. Nutno dodat, že v poválečných letech nepatřila břitva mezi zrovna exotický majetek, policie a vyšetřovatelé rovněž nikdy nezkusili porovnat krev z bot s tou patřící oběti.

Mahmood Hussein Mattan Foto: rawjustice.com

Mahmood Hussein Mattan, Foto: rawjustice.com

 

Odsouzení tedy stálo primárně na svědectví Jamajčana Harolda Covera, který Mattana identifikoval jako muže, jenž odcházel z obchodu Lily Voplertové. Co se však porota již nedozvěděla, byla skutečnost, že Cover měl dlouhou násilnickou historii a za své svědectví obržel od rodiny Volpertové odměnu. Navrch nebyl Cover schopný Mattana vůbec rozeznat mezi jinými muži černé pleti – neidentifikoval ho správně dokonce ani při srovnávání po boku dalších černochů. Jiní svědci navíc oproti Mattanovi jako muže vyskytujícího se v oblasti vraždy označili jistého Tahera Gasse.

K dovršení frašky se explicitně ve prospěch Mattana vyjádřila i dnes neznámá dvanáctiletá dívka, policie však její svědectví ignorovala a nepředala dále soudu. Sotva měsíc trvající proces byl obecně velmi rasově zakalený a Mattanovi v něm nepomohla ani jeho chabá znalost angličtiny.

Tragicky ironickou dohru měla i doba po popravě. Taher Gass, muž jehož identifikovali jiní svědci namísto Mattana, byl o dva roky později odsouzen za vraždu prodavače (!) Granvilla Jenkinse, shledán šíleným, uvězněn a poté deportován. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že klíčový svědek procesu Harol Cover byl následně v roce 1969 odsouzen za pokus o vraždu své dcery pomocí břitvy (!).

Snad i tato skutečnost nakonec napomohla v roce 1998 ke znovuotevření Mattanova případu, aby byl celý soud z roku 1952 nakonec odborníky z komise označen jako "ukázkově chybný". Třicet šest let po Mattanově popravě tak jeho rodina obdržela odškodné v hodnotě 725 tisíc liber.

Chcete znát další dva životní příběhy odsouzenců na smrt? Podívejte se na Prima ZOOM!

 

reklama