Jedna milionářka a tři „kluci“, které dělí generace II

Prostřeno VI (47) Vysočina grafika Foto: Prostřeno VI (47) Vysočina grafikaFoto: www.iprima.cz

Milionářka Nela Slováková vyhrála před časem reality show Hotel Paradise – ne každý jí výhru přál, ale s tím se sebevědomá Nela jistě vyrovnala. O penězích a valutách ví své „malý, ale šikovný“ herec Roman Skamene, jedna z hvězd filmů Bony a klid nebo Tankový prapor.

Sámer Issa a jeho garden party v arabském stylu

Sámer Issa je po tatínkovi poloviční Arab. Narodil se v Děčíně, rané dětství strávil v Damašku a dospíval a žije v Čechách. Upozornil na sebe v soutěži SuperStar a od té doby se věnuje pěvecké a taneční kariéře. Rozhodl se pro večírek v arabském stylu, což bude zajímavé nejen pro Nelu Slovákovou, která arabskou kuchyni ještě neochutnala. „Uvařím ji, protože mi chutná, protože jsem na ní vyrůstal a myslím si, že by mohla chutnat i ostatním,“ říká o svém menu živel Sámer. „Je to pro mě hozená rukavice už proto, že na to budou koukat moji rodiče,“ s nimiž se první čtvrteční hostitel radil o svém menu, které si ale sestavil sám. Je trochu nervózní: „Na předchozích večeřích jsem byl chytrej jak rádio, takže mi neprojde žádná chybka,“ bojí se. Začne tortillou s jogurtem a falafelem a potom uspořádá arabskou tabuli, která je různorodá a skládá se z mnoha talířků a mističek. Dezertem bude sladký pohár sahlab vonící po růžích. Nejdůležitější součástí jídla bude cizrna, zelenina a maso.

 

Z mletého hovězího šiškebab, z pravé svíčkové špízy a k tomu lilky a rajčata, které Sámer upeče doměkka na plechu hodinu v troubě a pak vytvoří zeleninovou pastu. „U arabského stolu nesmí chybět salát, nejlépe dva,“ k tomu bude jogurt s olivovým olejem, posypaný mátovým čajem. „Pobavil jsem se, ale bylo to jen tak tak,“ říká o přípravě večeře Sámer, který má hotelovku a umí vařit. „Nebudou na suchu, nebudou o hladu, tak to snad dopadne dobře,“ věří si. „Sežvejkali jsme to všichni,“ říká po předkrmu Roman Skamene. „Mně se líbí, že je to hodně těch talířků, musel s tím mít hodně práce, asi mu musel někdo pomáhat,“ mýlí se herec. „Krásně to vypadalo, ale stalo se to, čeho jsem se bál, že mně arabská kuchyně nebude chutnat.“ Na Romana Skamene bylo jídlo mdlé. Zato vynikající strávnice Nela tortilly tak miluje, že je prý v hotelu Paradise konzumovala v noci tajně ve sprše. Chválí Sámera jako skvělého hostitele, ten ale její chvále nevěří: „Je to hráčka, diplomat… Nechci se všem zavděčit, ale ukázat jim něco novýho.“ Arabská hostina pokračuje, stůl je plný. „To jídlo nemusí být teplé, dá se odejít, vrátit se, ďobnout si, je to na tři hodiny,“ shrne Jakub Ludvík výhody stolování ideálního na rodinné sleziny a party. A jde se na zahradu, kde proběhne karaoke show s vodními dýmkami. I když Roman Skamene neumí zpívat, předvede se jako showman. „Zábava? Podraz! Za to bych ho trestal, měl by skončit na hranici!“ Zapojí se i Jakub a samozřejmě Nela se Sámerem, kteří předvedou erotické číslo.

 

Jakub Ludvík vaří jednou za dekádu a dekadentně stoluje na klavíru

Slavný fotograf celebrit přiznává, že bude vařit po deseti letech. „Já se toho nebojím,“ říká pracovitý umělec, který chtěl být raději fotbalistou než fotografem. „Na práci mě baví, že díky ní můžu nahlídnout lidem do duše,“ říká o portrétování slavných. Přiznává, že právě neprožívá šťastné období, a zamýšlí se nad tím, zda nepracuje až příliš. „Neužívám si život,“ říká poslední hostitel. Chtěl by svůj život změnit a ještě si splnit sen o vlastní rodině. Snad si Jakub užije alespoň poslední večírek ve svém ateliéru s klavírem a výhledem na Týnský chrám. Na Staroměstském náměstí je i malá kuchyňka, jejíž hlavní částí je výrobník ledu. Co Jakub uvaří, když nevaří? Protože je polívkový, překvapí dýňovým krémem se semínky a smetanou. Hlavním chodem bude vepřová panenka a „nejhorší bude dezert, z toho mám hrůzu,“ říká fotograf. „Babiččinu skleničku s whiskou“ mu poradil kuchař z italské restaurace. „On lemtá jenom whisky,“ práskne Roman. Zato Nela si k whisky nemůže ani čichnout. Předkrm je ruské vejce do skla. „Inspirovala mě vzpomínka z Ruska,“ vysvětluje původ lahůdky s pravým kaviárem servírované do šampusky poslední kuchař. Roman čekal něco jiného: „Za komančů byla všude uvařená ruská vejce politá majolkou, tohle s tím nemělo nic společného. Kaviár nejím každej den,“ říká herec, který „v Rusku nikdy nebyl a nikdy tam nepojede“. Při přípravě polévky Jakub bojuje s dýní, ale protože chodí pravidelně do posilovny, snad to zvládne.

 

Diváky možná víc než jeho pracné odstraňování semínek zaujme pohled na nahou Vlaďku Erbovou na zdi. „Musím říct, že zlaté focení,“ říká o vaření umělec, kterému to přitom jde celkem hladce. Stolování na klavírním křídle považuje Sámer trochu za znesvěcení hudebního nástroje. Ze šmejdění by mohla být nekonečná prohlídka portrétních fotografií, Sámera zaskočilo, že Jakub fotil snad všechny celebrity (kromě něj, ale to se napraví). Je to opravdu večeře ve VIP společnosti!  Z polévky má strach, protože dýňovou polévku nikdy nejedl. „Nemusíš, já ti dám panáka,“ láká ho hostitel. „Jedl jsem ji poprvé a naposledy,“ říká Sámer. Romanovi ale chutná a vtipně se zajímá, kolik stál ten pytlík? Hlavním chodem je vepřová panenka se salátem z rajčat a rukoly. Panenka je podle Sámera měkoučká jako od profíka, podle Nely úplně bez chuti a Romanovi vadí, že bez přílohy, čímž ho Jakub moc neuctil. Dochutí to parmazán z italské restaurace, na který Jakub zapomněl? Ne, protože sýr vysype na zem… Po nechtěné zábavě přijde focení. Nela s tím určitě počítá, dokonce předběhla Jakuba, o němž se říká, že svlékne každou…

reklama