Jen bůh vám odpustí, když si tuhle filmovou drasťárnu necháte ujít

Jen bůh odpouští - Obrázek 8 Foto: Jen bůh odpouští - Obrázek 8Foto: archiv FTV Prima

Víte, jak tady vždycky píšeme: Oddychovka, při které si odpočinete…? Tak tentokrát to napsat nemůžeme. Počítejte s tím, že tento thriller z bangkokského podsvětí vás v klidu nenechá. Sobota, ve 22.30 na Primě!

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – „Anděla pomsty“, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra.

10 věcí, které byste měli vědět, než si tenhle film pustíte:

  • Ač název snímku lze interpretovat docela smířlivě: Jen bůh odpouští, pravou náladu filmu vystihuje trefně až jeho podtitul: Čas potkat se s ďáblem.
  • Pravděpodobně nejsadističtější scéna celého filmu, ke které dojde v těsné návaznosti na smrt matky hlavního hrdiny Juliana, pochází z hlavy samotného hlavního hrdiny či spíše herce, který ho ztvárnil – mladého populárního Kanaďana Ryana Goslinga. Nebudeme vám prozrazovat, o co jde, snad jen že to je vážně pouze pro otrlé povahy. Došlo k tomu tak, že režisér snímku se Ryana zeptal, jak by chtěl na smrt své matky ve filmu reagovat, zda smíchem či pláčem. A Ryan opáčil… No uvidíte.
  • Hlavní postava Julian, kickboxer a uznávaný boss bangkokského podsvětí, promluví v celém filmu pouze 17krát.
  • Jeho matku, bezcitnou lady a bezcharakterní mafiánku, ztvárnila herečka Kristin Scott Thomas (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Mission: Impossible, Anglický pacient, Zaříkávač koní, Zlatý kompas,…). Po natáčení se v jednom rozhovoru vyjádřila, že dle jejího názoru je snímek značně znepokojivý a ona sama měla problém celý film shlédnout. Pochopíte proč.
  • Ryan Gosling (Zápisník jedné lásky, Half Nelson, Okamžik zlomu,…) podstoupil v přípravě na svou roli tvrdý trénink v thajském kickboxu - dvě hodiny denně, čtyři dny v týdnu pod vedením zkušeného mistra. A ještě k tomu musel držet tradiční thajskou dietu.
  • Režisér snímku Nicolas Winding Refn, původem Dán, se nechal slyšet, že jeho přístup k filmu se změnil poté, co jeho dcera uviděla ve svém pokoji v Thajsku ducha. „V západním světě by vás zavřeli do blázince, ale v Orientu zavolali šamana, aby tu duši přiměl odejít. Tenhle zážitek mi pomohl pochopit, že duchovno má v Asii trochu jiný význam a že chci do svého filmu přimíchat i trochu mystiky,“ uvedl.
  • Většina záběrů byla filmována chronologicky, tedy ve stejném pořadí v jakém jdou za sebou, a často byly editovány ještě ten samý den.
  • Děj filmu se z valné části odehrává v Bangkoku. Režisér Refn po natáčení prohlásil, že tvář tohoto města se zásadně liší v závislosti na denní dobu. Zatímco přes den je Bangkok podle jeho slov jako Disney Land, v noci dostává o poznání zlověstnější podobu.
  • Produkce filmu uvázla na mrtvém bodě v momentu, kdy přišlo na řadu filmování nočních scén zahrnujících střílení a nedostávalo se peněz k zaplacení thajských úřadů, aby k tomuto vydaly povolení. Naštěstí ale právě v té době probíhal v Thajsku filmový festival, na který byli režisér snímku Nicolas Winding Refn a hlavní herecká hvězda Ryan Gosling pozváni. Po sérii vyjednávání obdrželi oba dohromady 90.000 amerických dolarů za to, že se ukázali. Refn později prohlásil, že tolik peněz pohromadě nikdy neviděl a že si proto náramně užil jejich přepočítávání. Peníze jim posloužily na to, aby zaplatili thajským úřadům a natáčení mohlo pokračovat.

 

 

 

reklama