Jubilení Prima ZOOM SVĚT již tuto neděli. Slavíme dvacet let v televizi!

logo Prima Zoom svět Foto: logo Prima Zoom světFoto: All

Prima ZOOM SVĚT, vysílaný každou neděli po 9.20 na Primě, je nejstarším pořadem Televize Prima (kromě Zpráv) a jedním z nejstarších pořadů v českých televizích vůbec. V současnosti jej uvádějí moderátoři Jan Kudláček, Anna Kadavá a Josef Kluge.

Pořad přináší reportáže ze zahraničí o nejzajímavějších nápadech, vynálezech, lidských činnostech, zvířatech, ale také úplně neznámých Češích v nejrůznějších koutech planety. Během 20 let se odvysílalo zhruba 9000 reportáží. Pořad vznikl jako Svět ’95 v únoru uvedeného roku. Později se přejmenoval na Prima SVĚT a od loňského roku se přidalo slovo ZOOM propojující pořad s webovými stránkami sesterského kanálu Prima ZOOM.

 

Během 20 let cestovali reportéři ‚Kolem světa za 52 týdnů‘ a posílali týden co týden – pokaždé odjinud – reportáže, a to včetně Antarktidy. Našli např. bývalého pilota Československé armády, který cvičí ghanské piloty na Albatrosech létajících nad mořem podél pláže. Během natáčení v Havaně se náhodou připletli až na náměstí, kde vystupoval Fidel Castro, a dokonce získali jeho vyjádření na kameru. Natočili kancléře Helmuta Kohla, kterak ho v poslední den kariéry náhle napadlo jít si popovídat a rozloučit se s opodál stojícím policejním koněm. Do kamery a mikrofonu na schodech Pentagonu zpíval americký ministr obrany písničku Ej, lúčka, lúčka zelená a vyprávěl, od jakých Čechů se to v Chicagu naučil. Objevili české manžele, kteří žijí v Grónsku, zkoumají tamní obyvatele a zjistili, že psanou formu grónštiny vytvořili moravští misionáři. Natočili výuku češtiny v Koreji, sraz česky mluvících Vietnamců i zemi, kde velká část populace mluví česky: Mongolsko. Navštívili několik měst, která v Brazílii založil Baťa – například Batayporá.

Dramaturg a moderátor Jan Kudláček říká: „SVĚT na Primě, to je šance podívat se do zahraničí bez cesty na letiště, bez zpoždění vlaku, bezpečně, bez problému s hotelem, bez útraty, a přitom s mnoha destinacemi, zážitky a pobavením najednou a vše během 25 minut. A je jedno, jestli zrovna stojíte před kamerou, nebo za ní, anebo jste divákem. Já i vy jsme prostě každou neděli dopoledne na chvíli ve SVĚTĚ.“

Moderátorka Anna Kadavá dodává: „Moderování SVĚTA by bavilo každého, jen málokdy se vám u nás poštěstí uvádět opravdu světový pořad. Jen od pořádného cestování a natáčení si teď dáváme s mužem trochu pauzu. Ale až přijdeme na to, jak děti dopravit na opačný konec světa a přežít a ještě z toho něco natočit, budou naši diváci bezpečně první, kdo se to dozví.“

Rekordní sledovanosti dosáhl díl vysílaný 9. ledna 2005, který se celý věnoval největší a nejtragičtější přírodní pohromě posledních let – zemětřesení a následné vlně cunami z Vánoc 2004. Pořad vidělo 993 tis. diváků starších patnácti let (share 56,03 %). Průměrná sledovanost jednoho dílu v letech 1997-2015 činila 358 tis. diváků v CS 15+. Nejúspěšnějším rokem byl 2005 s průměrem 627 tis. diváků/ díl.

Jubilení Prima ZOOM SVĚT sledujte tuto neděli v 9:20 na Primě! Na co se můžete těšit?

Uvidíte, co o nás, Češích a České republice celé ty roky (ne)věděli obyvatelé dalekých i blízkých koutů Země, když jsme se jich ptali. Ukážeme vám, co naši kolegové natočili dokonce hluboko dole, pod mořem.

Prima Zoom SVĚT 15.1. 2015  Foto: Prima Zoom SVĚT 15.1. 2015 Foto: All

A kde mají ráj, surfují a pořádají mistrovství republiky čeští surfaři.

AKTUÁLNĚ – od českého námořníka čerstvé informace o právě probíhající, rekordní polsko-české expedici Selma na jachtě ke břehům Antarktidy. Plus to překvapení!

Prima Zoom SVĚT 15.1. 2015  Foto: Prima Zoom SVĚT 15.1. 2015 Foto: All

Prima svět Shelma Antarktida Foto:

reklama