Kdo je kdo v kultovním filmu Stmívání

Bella nedokáže Edwardovi odolat Foto: Bella nedokáže Edwardovi odolatFoto: All

Vpusťte k sobě na návštěvu upíry a nechte se vtáhnout do krvežíznivého souboje o duši nádherné Belly. Film, jehož věrnost s knižním bestselerem je pověstná, získal přinejmenším stejně vášnivé přijetí jako známá kniha.

Úvodní část filmu nás seznámí s mladičkou Bellou, která je neobyčejně přitahována nezvykle se chovajícím mladíkem. Teprve po bližším seznámení dívka zjistí, s kým má tu čest. Nečekané odhalení je ale teprve počátek nevšedního, někdy trochu děsivého, příběhu.

První scénář k filmu uzřel světlo světa dokonce ještě dříve, než vyšla kniha. Byl ovšem hodně odlišný od toho, co nakonec lidé četli v knize nebo viděli v kině.

Román Stmívání od spisovatelky Stephenie Meyerové pak slavnostně vyšel v roce 2005, ale natáčení filmu podle prvního scénáře se nekonalo.

Nakonec natáčecí práva získala produkční firma Summit Entertainment a jako režisérku si vybrala Catherine Hardwickovou. Ta se okamžitě vrhla na knihu a pak se rozhodla, že je potřeba napsat nový scénář. Náročného úkolu se ujala Melissa Rosenbergová. Posuďte v sobotu večer, jak ho zvládla.

Aby filmaři úspěšnou knižní předlohu převédli na plátno co nejvěrněji:

1. Požádali autorku ságy, aby sepsala všechny věci, které neměly být oproti psanému textu ve filmu změněny. Tak bylo zabráněno, aby například umřel někdo, kdo si v románu vesele žije dál, nebo aby Bella nosila brýle s nočním viděním.

Filmaři změnili:

Na druhou stranu, kniha má okolo 500 stran a film nemohl jít do přílišných podrobností, byl by pak neúměrně dlouhý a v podstatě nudný.

1. Kvůli větší dynamičnosti obrazového vyprávění tak bylo vyškrtáno pár scén a změněna místa, kde se odehrávají některé z dialogů. Ty pak byly navíc zkráceny. Např. scéna, kdy se projeví, že Bella ví, že Edward je upír. V knize k tomu dojde v Edwardově autě, ale ve filmu se tato scéna odehraje na louce.

2.Aby byla atmosféra filmového příběhu napínavá, jak se sluší a patří, musela navíc scénáristka mnohem dřív oproti knize vpustit na scénu ničemnou partu upírů a domyslet jim jejich vlastní příběh.

Podívejte se na ukázku z filmu:

 

Přesto kritici ocenili, že se podařilo filmové dílo, které je literární předloze věrné, jak jen může být. Zásluhu na tom mají pochopitelně všichni, co se na snímku podíleli. My ale uvidíme především herecké tváře, a ty hlavní, mladé, určitě stojí za to zmínit.

Samé mladé tváře

Podívejte se na fotky:


Bellu s něhou nádherně ztělesnila Kristen Stewartová. Do světa filmu měla dobře našlápnuto hlavně díky svému tatínkovi, televiznímu producentovi. Že ale nešlo o nesmyslnou protekci, dokázala už několikrát, u nás například v thrilleru Úkryt s Jodie Fosterovou. Zazářila ale i v hororu Prokletí domu slunečnic.

S představitelem Edwarda Robertem Pattinsonem jsme se mohli setkat ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár a následně v pokračování Harry Potter a Fénixův řád. Okouzlil prý tenkrát dívky svým vzhledem natolik, že od té doby pracuje na tom, aby dokázal, že má nejen sexy tvářičku, ale hlavně herecký talent. Až si jej připomenete jako Edwarda, přidáte k jeho nevšednímu vzezření jistě i herecké plus.

I když Cam Gigandet hraje záporného hrdinu – upíra Jamese – jeho tvář i tělo jasně nahrávalo už od dob jeho filmového debutu, že se stane miláčkem dívek a žen. Zákeřný upír ve Stmívání možná naopak hercovu oblibu u něžného pohlaví ještě umocnil. Objevoval se v několika seriálech, například v Kriminálce Las Vegas a později i ve filmech. U nás jste jej mohli vidět ve snímku Nikdy to nevzdávej.

Ve Stmívání se ale objeví pochopitelně mnoho dalších zajímavých herců a hereček. Spojuje je nejen citlivé režijní vedení, ale hlavně zapálení pro věc. Vy tak budete doslova vtaženi do souboje krvežíznivých tvorů, kteří svedou krutý boj o jednu krásnou a nevinnou dívku jménem Bella.


Článek

Taxi, taxi Foto: archiv Prima COOL

Každou sobotu na COOLu: nejrychlejší taxi a nejpřitroublejší policajti světa

Dívejte se na vytříbený francouzský humor ve filmech Taxi, taxi, Taxi 3 a Taxi 4 - od 4. 1. každou sobotu ve 20:00 na Prima COOL.

 

Článek

Napijem se a jde se do boje

Než vypukne škola: Skvělí Christian Clavier a Gérard Depardieu jako Asterix a Obelix

Vtipné příběhy francouzských komiksových hrdinů se konečně v roce 1999 dočkaly hrané podoby. Režie se ujal nejzkušenější francouzský komediální režisér Claude Zidi a ...

 

 

 

 

reklama