Kdo ještě nebyl u Boba Klepla, má příležitost to napravit

VIP Prostřeno 11. DÍL grafika Foto: VIP Prostřeno 11. DÍL grafikaFoto: All

Tento týden se sejde sympatická čtveřice zkušených a zábavných celebrit. Přeje jim počasí a bude to vyvážená partička, dva muži a dvě ženy, z nichž nejmladší je herec a režisér Lumír Olšovský.

Ten se specializuje hlavně na muzikály, i když třeba na Prima family si zahrál i záporáka v seriálu Ošklivka Katka. První hostitel Bob Klepl právě exceluje v roli ředitele školy v seriálu Základka. Diváci Primy si ho už zamilovali v léta vysílané oblíbené soutěží Hádej, kdo jsem!, hrál také v seriálu Letiště a uváděl zábavný pořad Bubo bubo! Humor prvního hostitele byl kořením pořadu – a nejinak tomu bude i v dnešním VIP vaření. Iva Hüttnerová je Bobova kamarádka, silná osobnost a žena mnoha talentů. Herečka, výtvarnice, ale také třeba vášnivá zahradnice, jak uvidíme.
 
 
Iva miluje všechna jídla z brambor: „Když mi něco nebude chutnat, tak si to přisolím a bude to dobrý,“ říká vyrovnaně. Přeje si potkat někoho, kdo má smysl pro humor – tak to by jí mohlo vyjít měrou vrchovatou. Marie Tomsová strávila v hlasatelně Kavčích hor a na obrazovce skoro dvacet let. Byla jednou z nejznámějších a nejhezčích hlasatelek, moderuje dodneška. Nemá ráda sladké, podle vlastních slov je masožravec a pro jistotu si na první večeři přinese vlastnoručně chycenou rybu. Stále půvabná Marie, která se líbí i Bohouškovi Kleplovi, má pověst výborné kuchařky. A to je v pořadu VIP PROSTŘENO! samozřejmě rozhodující. Dámy Lumíra neznaly, ale okouzlil je svou pohostinností, vstřícností a krásným úsměvem. S dalším Prima VIP čtyřlístkem nás čeká v úterý a ve čtvrtek večer opět dvojitá porce vaření! Na diváky už se těší
Bob Klepl, Lumír Olšovský, Marie Tomsová a Iva Hüttnerová!

 

Bobu Kleplovi se před kamerou klepou ruce

Bohumil Klepl proslul otázkou: „Už jsi u mě byl?“ Dnes svůj dům předvede celému národu. „Tady je místo, kde se sedí, kde se chlastá; a kdo tady nebyl, ten nic neznamená,“ říká s nadsázkou první hostitel. „Já bych radši, aby přišli starší, protože když přijdou nějaký mladý holky, tak budu rozvrkočenej a budu se chovat jako idiot,“ přeje si upřímně herec. Sám o sobě říká, že: „Bob Klepl je navenek velkej komik, takovej šašek, v soukromí zase takovej není. Pasivní optimista, vidí to katastroficky.“ Bohumil snad věří na konec světa. Jeho menu ovlivnila maminka, Arménka pocházející z Gruzie. Bob uvaří zakavkazské východní menu s převahou zeleniny, kterou nenakupuje, všechno má čerstvé od maminky.

 

„Já vůbec neumím péct, tak jsem zvolil takovej francouzskej způsob dezertu, že dám ovoce a čtyři druhy francouzskejch sýrů. Každej si uďoubne, říká o závěru své večeře populární herec a bavič. „Mně se klepou při tom krájení ruce, já vypadám jak alkoholik,“ obává se kuchař při krájení velkého množství zeleniny. Na menu jsou chody adžapsandal, čachovbili; budou si ostatní myslet, že jde o recesi? „Jenže ono se to tak doopravdy jmenuje,“ tvrdí kuchař. Patrně napoví druhý chod – Kleplův lehký letní boršč. „Podle meníčka jsem měla podezření, ale nevěřila jsem, že bych měla takový štěstí, že by to dopadlo,“ raduje se ze spřáteleného hostitele, téměř rodinného příslušníka, Iva. Jak vlastně umí Bohoušek vařit? „Nic extra, opravdu vařím z nutnosti.“ A prozradí divákům trik: červená řepa do boršče se musí orestovat a zalít octem a teprve pak přidat do silného vývaru. Iva nemá kvůli školní jídelně k řepě vřelý vztah a zajímá ji, jak vypadá zimní boršč. „Trpí jak zvíře,“ myslí si hostitel, když nandá do talířů svůj letní boršč, „moje děti jsou na tom podobně.“

 

Marie se těší na mísu sýrů. „Čachobvili, to je něco jako Stalin,“ směje se Iva Hüttnerová. Ve skutečnosti jde o kuře na rajčatech a koření adžika, podávané s gruzínským chlebem lavaš. „Musí se vetřít do masa, jak když masírujete ženský záda,“ předvádí názorně Bob. Jeho kamarádka doufá, že „Bohoušek si dá záležet a že to bude překvapivé a roztomilé jako on“. Iva přitom nesnáší okusování kostí. „Na to, že nemám vůbec ráda zeleninu, je to dobrý,“ chválí jídlo Marie. Vyvrcholením večírku je tvorba společného obrazu a ukázka, jak a čím Masajové zabíjeli lva. V první disciplíně má výhodu výtvarnice Iva, Bob také maluje a Marie chodila pět let na výtvarku, což ale skoro nikdo neví. Jaký bude výsledek? „Hrozny jsou trochu cítit terpentýnem,“ tvrdí pak o ovocném dezertu Lumír. Jak dopadne Kleplův večírek? Zvítězí Bobova srdečnost a bezprostřednost? „Na rovinu, už bych to nechtěl prožít, je to peklo,“ prohlásí nakonec o úterním kuchařském maratonu zmožený hostitel.

 

Lumír Olšovský uvaří ovocné knedlíky a hosty pozve na adrenalinovou zábavu: „Bobe, jde se bobovat!“

Štafetu a vařečku převezme kolega. Mejdan pokračuje na Proseku u Lumíra Olšovského, který se snaží pobavit diváky už při vaření. „Už jsme se včera dost vystříleli, budeme muset najít nějaký téma. Je přesně v tý samý tenzi, jako jsem byl včera já,“ cítí se svým nástupcem u plotny Bohumil Klepl. Krasavec Lumír připomene, že se před lety rozešel se ženou, protože si našel kluka. Pořad je vítaným impulzem k tomu, aby si konečně po šesti letech nainstalovali lustr. Druhý úterní hostitel přiznává, že je založením lenoch a jeho zaručená motivace je jedině termín. „Vařím rád, ale nepozval jsem vás sem proto, že umím něco fantastickýho, ale proto, abych ukázal, jak vařím,“ říká skromně sympatický herec a režisér.

 

„Myslím, že na tom bude jako já, že občas vaří, ale ne denně,“ myslí si včerejší soupeř Bob. Co uvaří pohodář Lumír ve svém vydesignovaném bytě s bílou pohovkou a velkou červenou kuchyní? „Bude to česká kuchyně s dobrým moravským vínem,“ nahodí ostravský rodák. Odvážný muž si jako dezert naplánuje kynuté ovocné knedlíky. „Ty opravdu nemusím,“ říká Marie Tomsová. „Snad ještě tvarohové, ale kynuté už vůbec ne.“ Zato Bob se na ně velmi těší. Lumír má k droždí kladný vztah, ochutnává ho a ještě z něj udělá polévkové knedlíčky. To Iva si droždí dá jen tu a tam na obličej… „To jsem jedla jako dítě, bylo to strašně hnusný,“ netváří se Marie na polévku. Podobné pocity v ní vyvolává i předkrmová mrkvová pomazánka na chlebíčky, kterou jedla naposled též jako dítě, „ale vzhledem k tomu, že je zdravá a zrak jí už zcela neslouží,“ tak ji sní.

 

Zato se těší, že ji bude usměvavý hostitel obskakovat a obsluhovat. Bonusem Lumírova menu budou studené karbanátky, které má moc rád. Hostitel si toho naložil víc než dost: výrobu kynutého těsta, těstíčko na kapání a knedlíčky, vývar, panenku kořeněnou rozmarýnem a lanýžovou solí a obalenou ve slanině s pečenými brambory a ještě vyřezávání iniciál hostů ze sýra! „To je hračička,“ žasne Bob. „Je vidět, že je gay, nebylo to ušmudlaný hatla matla, všechno bylo na svým místě,“ soudí o téměř dokonalém hostiteli. Maso je zrádné, obzvlášť to panenské, jaké bude to dnešní? „Je to moje nejoblíbenější masíčko a pro mě to byla skvostná lahůdka,“ rozplývá se milovnice masa Marie. Moderátorka se tedy konečně dočkala, možná změní s Ivou názor i na úvodní chody. Bohumil se při jídle rozpovídá, ale pozor, Bobe! „Netočíme 13. komnatu,“ upozorní ho kamarádka Iva. Jde se ven! Nápaditý Lumír totiž pro své kolegy vymyslel adrenalinovou zábavu tak akorát – letní bobování. Jak dopadnou ty natřikrát dělané ovocné knedlíky? Vykynou konečně? A kam že si odnese Bohumil ty dobré prémiové „karboše“? 

 

Estétka Iva Hüttnerová vaří s vůní bylinek, skořice, čokolády a pomeranče

V nádherné zahradě se pod pergolou u herečky a malířky Ivy Hüttnerové už potřetí sejde VIP prima partička. V zeleni se vyjímají balvany a zurčí voda, bude to pastva pro oči. Zahrada je výsledkem Iviny píle a citu pro krásu. „Kdybych dělala jenom divadlo, tak by mi to, myslím, nestačilo,“ přiznává hostitelka. Vždy toužila vyzkoušet hrozně moc věcí, třeba by „chtěla jezdit s traktůrkem po parku a sekat trávu“. „U Ivy je to přesně takové, jak jsem si představovala, vymazlené od začátku do konce,“ rozplývá se nad relaxačním prostorem Marie Tomsová. Jaká je ale Iva kuchařka? Bob si myslí, že nic extra. „Děti má už veliký, je furt umatlaná od barev, tak nevím,“ přemítá nepříliš lichotivě o své kamarádce v kuchyni. Ale bude to muset přehodnotit. Vypadá to na samou chválu; ne nadarmo má Iva vyšito na památeční utěrce, že trpělivost přináší růže. Všichni od ní očekávají českou klasiku a kuchařka je nezklame. Začne švestkou zamotanou do slaninky, pak budou tvarohové pomazánky s bylinkami a česnekem ze zahrádky.

 

Jako hlavní chod Iva upeče voňavé vepřové kostky s mladou mrkvičkou a zámeckými brambůrky. Celý tento národní „gastrokoncert“, kde je jediným cizím prvkem francouzské bordeaux, korunují staročeské lívanečky „s velkou parádou“ na pět způsobů. Takové menu by snad zarmoutilo jen někoho, kdo nenávidí dušenou mrkev. „To je zajímavé, ale to je jedno z mála teplých zeleninových jídel, která mám ráda,“ říká Marie a těší se i na lehkou bylinkovou pomazánku. Ovšem šedivá je teorie... „Bylo to tak dobrý, co mi tam teda neladilo, byla ta mrkev,“ ohodnotí nakonec kontroverzní zeleninovou přílohu. „Já mám dušenou mrkev děsně ráda, ale nesmí to být kejda rozvařená, bude jen blanšírovaná,“ zdůvodňuje výběr zeleninové přílohy Iva, která do ní přistrouhá i trošku pomerančové kůry a voňavou skořici. Poslední ingrediencí do vinné omáčky k masu je podle babičkovské kuchařky čokoláda! Iva vaří v pohodě a ukazuje, jak důležité je mít v kuchyni „dobrej vercajk“. „Ale teď to začíná bejt těžký,“ přiznává, když krájí droždí, „protože nedělám každý den kynutý těsto na lívance.“

 

Lumír, který zvládl kynuté knedlíky, však soudí, že lívance na přípravu těžké nejsou. Bude Iva tak dokonalá hostitelka, jak si myslí Marie Tomsová? Prostírání je v romantickém stylu. „Má to vymyšlené, pomazánky mají smazat chuť švestek a slaniny, abychom se mohli vrhnout na hlavní chod,“ vysvětluje Bob. „Zábava byla vrcholná, jak z londýnskýho paláce královskýho,“ říká herec, podle Marie v reálu stejný jako ve svých nejslavnějších rolích, o aranžování květin. „Navíc si kytičku můžeme odnést domů…“ I moučník a servírování à la švédský stůl jsou báječně vymyšlené. Lívance nakonec nejsou pěti, ale osmi chutí. „A všechno výtvarně, já se z ní zblázním,“ konstatuje konsternovaně hostitelčin kamarád Bob. 

 

Marie Tomsová pozve vážené diváky na svoji tajuplnou hostinu

Čím překvapí půvabná Marie? Především tím, že se letos zařadila mezi seniorky a důchodkyně. Bob si myslí: „Marie bude u vaření lépe vypadat, než to bude chutnat. Tím chci říct, že je moc hezká.“ Nepovažuje ji za takovou tu maminu od plotny. „Bavilo mě, že my, staří mazáci, co už to máme za sebou, tu Marušku nějak musíme dát do kupy.“ A Bohumil se snaží: „Vypadáš pěkně, takhle bych si představoval svoji novou ženu,“ lichotí nervózní kuchařce herec. Iva soupeřku nepodceňuje, vždyť Marie publikovala i v kalendářích receptů. Na co se mohou soupeři, zmlsaní předešlými hostinami, těšit na další zahradní večeři?

 

Těžko říct, když Mariiny chody znějí: upečené tajemství, zelený běloch, krémový zelenáč, vypečený rudoch a nepečený černoch. „Tajemství od začátku až do konce, jako u mě s gruzínskými názvy,“ připomíná Bob svůj jídelní lístek. „Je to docela napínavý,“ konstatuje Iva, která neví, co všechno ji čeká. Králík-běloch brzy zrudne. „Takové dost riskantní jídlo, každý nemá rád králíka, já jsem to jako malá taky nesnášela, ale na starý kolena jsem tomu přišla na chuť,“ říká o svém hlavním chodu na víně a houbách kuchařka. „Kaiser s Lábusem řekli, že je to nejlepší králík, jakého kdy jedli.“ Tak co na to kolega Klepl? „Já mám králíka rád, ale všiml jsem si, že ne všem jede,“ práskne Bob na Ivu s Lumírem, kteří nesnášejí obírání kostí. Nepečený černoch ze Žižkova je klasický prokládaný piškot s kakaem a banánem.

 

„Mě teda pečení vůbec nebaví,“ přiznává se Marie Tomsová, „protože jak nejím sladký, tak mě ani nebaví ten proces výroby.“ Moučník Mariiny tchyně je dobrý, ale Ivu neoslní. Úvodním pečeným tajemstvím jsou ve slanině zabalená kachní játra. „Jsem ráda, že jsem nakonec neudělala taky švestky ve slanině, jak jsem původně zamýšlela.“ Hosté se dočkají i pórkové polévky ukrývající se pod „krémovým zelenáčem“. Lumír tipuje špenát, Iva brokolici. „Zelený běloch“ není leklá ryba, jak žertuje Bob, ale řecký salát se sýrem a hořčičným semínkem. „Já to jako předkrm neberu, salát má stát na stole během celýho jídla,“ tvrdí nekompromisně moskevský rodák Bohumil. Vůně jídla a pití přiláká otravné vosy, které Lumír zabíjí rukama. To ale není hlavní zábava. Jakou kratochvíli si tak může vymyslet televizní hlasatelka? Pantomimu v improvizované hlasatelně TV Prima. Jenže herečka Iva se stydí a předvádění prý nesnáší ani herec Lumír. Jak to zvládne komediant Bob? „Konečně jsem jedl čtyři dny pravidelně,“ pochvaluje si. „Přibrali jsme,“ konstatují všichni po příjemných dnech v milé společnosti. Kdo si ta kila vyplave na zájezdu u moře? Uvidíte…

 

reklama