Klasika na sobotní večer: Komedie Sám doma. Přečtěte si 7 věcí, které o ní nevíte

Je to klasika, která patří k celosvětově nejoblíbenějším rodinným komediím. A přesto film Sám doma chytá za srdce nové a nové generace, které si ho vychutnávají se svými rodiči. Vychutnejte si ho i vy s televizí Prima již v sobotu ve 20.15 a nalaďte se do předvánoční atmosféry.

Taky se pokaždé musíte smát, když malý Kevin listuje Playboyem a odhodí ho se slovy, trapas, všichni jsou tu nahatý. (Je to číslo z července 1989 s Erikou Eleniak na obálce, schválně jestli si toho stačíte všimnout?)

Nebo máte raději okamžik, když provádí osobní hygienu coby dospělý muž? Nebo se bavíte hlavně u scén, kdy Kevin rafinovaně trápí oba zloděje? 

Když v roce 1990 snímek Sám doma jeho tvůrci uváděli do kin, netušili, že stvořili klasiku, která se zapíše mezi nesmrtelné komedie, jež u obrazovek dokážou spojit celou rodinu.

Stejně tak jako v sobotu ve 20.15 na Primě.

Sám doma 5: Vánoční loupež Foto: Sám doma 5: Vánoční loupežFoto: All

Jednotlivé vtípky budou malí diváci hltat s otevřenýma očima, dospělí se jim zasmějí, i když je notoricky znají.

Tady je 7 věcí, které jste o snímku možná dosud netušili, a které vám umožní ho prožít nově a jinak.

1. Dívka není dívka

Když Kevin najde fotku přítelkyně svého bratra Buzze, vyděsí se, jak je ošklivá. Na fotce ve skutečnosti není žádná slečna, ale syn jednoho ze členů filmového štábu. Režisér Chris Columbus si totiž říkal, že kdyby na fotce byla opravdu nějaká dívka, už nadosmrti by jí zůstalo, že je ošklivá.

2. Trpíte arachnofobií?

Pokud nemáte v lásce pavouky, ba z nich máte hrůzu, pak jistě při téhle scéně strčíte hlavu pod polštář (doufám, že jich máte na gauči zásobu pro všechny případy). Jednomu ze zlodějů leze po obličeji velká tarantule. Herec Daniel Stern souhlasil, aby mu ji dali na obličej, ale jen jednou. Tarantule byla naštěstí takový profík, že se záběr s ní sjel jen jednou. Co se muselo ale opakovat, byl hercův řev – nemohl řvát v okamžiku, kdy měl pavouka na obličeji. To by ho mohl vyděsit a co by se pak mohlo stát...

3. Herci se pokousali

Jeden z padouchů vyhrožuje Kevinovi, že mu ukousne prst. Herec Joe Pesci se tak vžil do role, že si opravdu hluboce kousl. Kevinovi (Macaulay Culkinovi) pak museli prst sešít.

Tebe si vychutnám

4. Robert de Niro: To nechci

Chytřejšího z obou padouchů měl původně hrát Robert De Niro, který ale nabídku hrát Harryho odmítl a dostal ji Joe Pesci. Ztvárnil tak padoucha jménem Harry Lime, což je postava, kterou hrál Orson Welles ve filmu Třetí muž (v roce 1949).

5. Dvacet tři hodin před kamerou na jeden zátah

Herec John Candy, který hrál "krále polky" Guse Polinskiho, si své scény sfoukl z jedné vody načisto . Vše stihl natočit během 23 hodin. Klobouk dolů, tomu se říká mít tah na branku.

6. I Hollywood je vzdělaný

Plakát filmu byl inspirován slavným obrazem modernistického malíře Edvarda Muncha Výkřik.

7. Kasovní trhák

Snímek Sám doma se stal v roce 1990 po svém uvedení do kin prvních 12 týdnů nejnavštěvovanějším filmem v USA a zapsal se do Guinessovy knihy rekordů jako nejvíce výdělečná komedie v kinech. Celkem tvůrci vygenerovali 533 milionů dolarů.

(Ter)

Článek

Macaulay Culkin... po neúspěchu na koncertě prchal z pódia... Foto:

Zbabělý útěk: Kevina ze Sám doma bombardovali rajčaty. Čím naštval publikum?

Hvězda kultovního filmu Sám Doma Macaulay Culkin musel po neúspěchu na koncertě v Manchesteru doslova uprchnout z pódia.

Článek

Tedy... Na pauzu v heroinu to moc nevypadá Foto:

Maculay Culkin: Sám doma? Radši s milenkou nejlepšího kámoše!

Skandály prošpikovaný herec Macaulay Culkin (32) se od jedné závislosti: na alkoholu a drogách, uchýlil k jiné. Tou je milenka jeho nejlepšího kamaráda.

reklama