Koktejl humoru a africké divočiny: Bohové musí být šílení

Bohove musi byt sileni1 Foto: Bohove musi byt sileni1Foto: All

Znáte tu radost, když najdete na ulici pohozenou bankovku? A teď si představte sami sebe uprostřed savany a pocit, když se vám pod nohy připlete láhev od Coca-Coly. Samozřejmě prázdná. Podívejte se na neotřelou dobrodružnou komedii Bohové musí být šílení v neděli ve 20:15 u nás na Primě!

Ona ta představa ale nebude tak snadná. Nejste totiž Evropan, ale příslušník afrického kmene Křováků. O masovém výrobci sladké vody nevíte zhola nic, nikdy jste podobnou láhev neviděl. Ta sice dopadla z letadla, ale co to vlastně letadlo je? Nemotorný hřmotný pták? Přirozenějším vysvětlením je, že láhev zaslali bohové. Je třeba považovat ji za dar, o což se celý kmen zarputile snaží. Ale prapodivný předmět přece jen vzbudí podezření a nesoulad. Kmen vyšle hlavního hrdinu Xi (N!xau), aby láhev vrátil někam tam, odkud vzešla.

Xi se vydává na dalekou cestu pouští Kalahari směrem do civilizace. V pomyslné ústrety mu jdou další dva hrdinové: novinářka Kate (Sandra Prinsloo), která se rozhodne pro práci v misijní škole, a mikrobiolog Andrew (Marius Weyers), muž žijící v buši už nějakou dobu

a člověk, pro něhož je dvoření větším oříškem než věčně porouchané auto uprostřed vyprahlého kontinentu. Všichni tři sledují cíl své vlastní mise. Xi doufá, že vrátí láhev bohům kdesi v civilizaci. Kate naopak z civilizace utíká, aby byla prospěšná domorodým dětem.

A Andrew? Tomu se snad podaří dobýt srdce milované ženy. Ale nejdřív se musí všichni tři potkat. Bohužel kvůli teroristům, kteří jsou na útěku po nepodařeném útoku na hlavu státu.

Bohove musi byt sileni2 Foto:

N!xau, slavný příslušník kmene Sanů

• N!xaua objevil režisér snímku Jamie Uys během natáčení dokumentu v poušti Kalahari. Netrvalo dlouho a rozhodl se obsadit jej do hlavní role plánované komedie. N!xauova přirozenost a komediální talent se zasloužily o celosvětový úspěch a o realizaci druhého dílu, který byl natočen o osm let později. Hlavní hrdina dostal za film honorář ve výši tři set dolarů.

• Zatímco gáži za první film ztratil, před natáčením druhého dílu požadoval 100 000 dolarů. Finance chtěl použít na zděný domek s elektřinou a vodní pumpou pro rodinu, kterou tvořily tři manželky a početné potomstvo. Nakonec dostal 80 000 dolarů.

• Žil až do smrti v odlehlé části Namibie v původních podmínkách a snažil se farmařit. Policie ho nalezla mrtvého 5. července 2003. Přesný důvod smrti není znám, i když N!xau celý život trpěl tuberkulózou. Ačkoliv je jeho datum narození udáváno v prosinci 1944, jde o pouhý odhad. Ani on sám přesně nevěděl, kde a kdy se narodil.

• Vykřičník v jeho jméně není tiskovou chybou. V jazyce ungwatsi se tak označuje zvuk mlasknutí, pro který latinka nemá jiný znak.

• Než poznal jihoafrického režiséra Jamie Uyse, potkal pouze tři bělochy. Tak jako ostatní původní obyvatelé si myslel, že běloši nemají kůži.

Bohove musi byt sileni3 Foto:

Nalaďte si v neděli ve 20:15 originální jihoafrickou komedii Bohové musí být šílení.

Těšte se i na její slavné pokračování, které uvedeme v neděli 23.8.!

reklama