Kolik bojových sportů umí Steven Seagal? Předvede je ve filmu Vnitřní nepřítel

Steven Seagal Foto: Steven SeagalFoto: All

Cesta herce, režiséra a producenta Stevena Seagala (1952) k filmu nebyla vůbec přímá. V šesti letech se zapsal do školy karate a později na aikido. V sedmnácti odlétá za těmi nejlepšími učiteli do Japonska. Vše zúročil u filmu. Přesvědčte se v pátek večer ve 22.15 ve filmu Vnitřní nepřítel na Primě.

Když získal potřebné vzdělání, jako první Američan si otevřel v Japonsku školu aikida. Oženil se svojí první ženou Miyako Fujitani. Naučil se také řeč, takže dodnes mluví Steven Seagal plynně japonsky.

Na Dálném východě sice získal on i jeho škola uznání, to ho ale na jednom místě neudrželo. V polovině 80. let se rozvádí a vrací se do Ameriky. Pracuje jako osobní strážce a zakládá v Los Angeles další školu bojových umění. Populárnímu východnímu bojovému stylu se u Seagala učil také tehdejší šéf herecké agentury Michael Ovitz, který nakonec Seagala objevil pro film.

Akční hrdina s culíkem

Zářnou kariéru Stevena Seagala odstartoval film Nico, víc než zákon (1988). Jeho partnerku si tu zahrála tehdy ještě neznámá Sharon Stone. Následovaly trháky Těžko ho zabít (1990) a Muž s cejchem smrti (1990).

Snímek Vnitřní nepřítel dáváme v pátek ve 22.15 na Primě. Více o filmu ZDE

Popularita se dostavila záhy, fandové akčních filmů milují Seagalovy neohrožené policajty, kteří bojují proti zlu nejen klasickými zbraněmi, ale také pomocí rychlých kopů a chvatů.

Jakmile se však začne herec odchylovat od tohoto mustru, je zaděláno na problém – jako tomu bylo například ve filmu Aljaška v plamenech (1994), což byl zároveň jeho režijní debut. Diváci se neztotožnili s ekologickým nádechem filmu a byl to propadák. Reputaci si ale vydobyl zpět už o rok později, dalším nefalšovaným akčním snímkem Přepadení 2: Temné území.

Podívejte se na ukázku z filmu Vnitřní nepřítel:

 

Velký bouřlivák

Steven Seagal byl čtyřikrát ženatý a má sedm dětí. Po návratu z Japonska se v USA oženil ještě třikrát – s herečkami Adriennou Larussa a Kelly LeBrockovou. V současné době žije s mongolskou tanečnicí Erdenetuyou Batsukh. Je pravda, že v určité době se stal herec nejen vyhledávaným akčním filmovým hrdinou, ale i sex symbolem. On sám v jednom rozhovoru poznamenal: „Doufám, že budu jednou znám spíše jako skvělý herec a spisovatel, než jako sex symbol.“

Nejznámější filmy: Přepadení v Pacifiku, Glimmer Man, Lovec Policajtů, Patriot, Mačeta

Akčním filmům ale zůstává věrný. V roce 2010 natočil snímek Cesta smrti, kde si zahrál roli agenta Interpolu Samuela Axela, kterému před očima umírá kolega. A přestože chtějí šéfové celou jednotku z akce stáhnout, Axel neuposlechne a rozhodne se sám hledat odplatu za smrt kamaráda. Z roku 2005 je pak snímek Vnitřní nepřítel.

Co o Seagalovi nevíte:

* Jeho netradiční vizáž má kořeny v Seagalových předcích. Jeho rodina má rusko-židovský, irský a mongolský původ.

* Některé zdroje tvrdí, že po návratu do Ameriky spolupracoval s FBI a CIA. On sám to ale vždy popíral a obával se, aby mu podobná nařčení nezničila hereckou kariéru.

* Je to skutečný obr. Měří 193 centimetrů. Jedna jeho přezdívka je The Great One.

* Je držitelem sedmého Danu v aikido, ovládá ale také bojová umění judo, karate a kendo.

* Hraje dobře na kytaru. Vlastní ostatně také rozsáhlou sbírku kytar. Sbírá však také samurajské meče.

Vychutnejte si jeho umění v pátek večer ve 22.15 na Primě.

reklama