Jakub sklář: Krásnou herečku Evu Jakoubkovou zabil alkohol

Eva Jakoubková zamotala hlavu nejednomu muži Foto: Eva Jakoubková zamotala hlavu nejednomu mužiFoto: Archiv Blanky Kovaříkové

Kdyby se tehdy, v roce 1984, když se začal natáčet seriál Synové a dcery Jakuba skláře, pořádala soutěž o nejkrásnější herečku seriálu, jednoznačně by to vyhrála Eva Jakoubková.

Vystupuje od prvního dílu jako Terezka Herálcová, jedna z dcer taviče Herálce (Jaroslav Moučka). Zažijeme ji však jen krátce, do konce třetího dílu, kdy po porodu sedmého Cirklova potomka, syna Vojty, zemře.

Role to rozsahem není velká, ale diváci si Evu Jakoubkovou dobře pamatovali. Hrála už totiž v několika předchozích Dietlových seriálech, v Muži na radnici (1976) a v Inženýrské odysee (1979). Tam svou éterickou krásou okouzlovala Jaroslava Satoranského. Oba tyto seriály režíroval Evžen Sokolovský, který v té době udržoval s Jakoubkovou milenecký vztah.

Do seriálů jí pomohl Sokolovský

Evžen Sokolovský si Evu vyhlédl snad už během jejích studií na DAMU a je zřejmé, že právě díky němu se dostala do „ostře sledovaných“ seriálů. Zamotala hlavu ale i jiným známým mužům: Miloši Kopeckému či Iljovi Rackovi. Její životní láskou se ovšem stal zpěvák Petr Novák, kterého si vzala v roce 1984, tedy právě v době, kdy točila Terezku Herálcovou.

Eva Jakoubková byla v angažmá v pražském Činoherním klubu a její kolegyně Jana Břežková byla svědkem toho, jak začala kombinovat alkohol s prášky i během představení. Snažila se snad zahnat stres či únavu? Kdoví. V roce 1992, když jí bylo teprve čtyřicet, se sama rozhodla z divadla odejít a postupně se vytrácela i z obrazovky.

Svatba Evy Jakoubkové a Petra Nováka Foto: Archiv Blanky KovaříkovéSvatba Evy Jakoubkové a Petra NovákaFoto: Archiv Blanky Kovaříkové

Odešli téměř po špičkách

O jejím muži Petru Novákovi, autorovi takových hitů, jako je Já budu chodit po špičkách, Hvězdičko blýskavá nebo Povídej, se říkalo, že jeho domovem je denní bar u Staroměstského náměstí. Skutečně v něm vysedával denně, dokonce si do něj nastěhoval i své zlaté desky. Patřilo to k jeho životnímu stylu, ale nebyl klasický alkoholik.

Další články o seriálu najdete ZDEVětší problémy měla jeho žena Eva. Po Petrově smrti v roce 1997 se úplně stáhla do ústraní a stýkala se s podivnými existencemi. Dodnes se nepodařilo přesně zjistit, jakým způsobem v horkém červnovém dni 2005 zemřela, ale na vině byl alkohol – možná v kombinaci s přílišnou důvěřivostí. Půjčovala peníze a do svého bytu pouštěla i lidi, které příliš neznala. Známý zpěvák i krásná herečka tak odešli z tohoto světa předčasně a téměř po špičkách….

Jak přišel Dietl na jméno Herálec?

U scenáristy Dietla bylo celkem běžné, že se při pojmenovávání svých hrdinů inspiroval realitou, kterou jen nepatrně pozměnil, anebo do jmen vkládal i určitou symboliku. V případě jména Herálec, Herálcová zřejmě sáhl po názvu obec Herálec, která se nachází na Vysočině na úpatí Žďárských vrchů. V jejím okolí totiž v dřívějších dobách fungovaly dokonce čtyři sklářské hutě. Z nich nejdéle, do roku 1914, zůstala v provozu Mariánská huť. Skončila pro nedostatek dřeva a kvůli absenci mladých sklářů, kteří museli narukovat do první světové války. Někteří skláři z Herálce tehdy přešli do Tasic, tedy seriálových Albrechtic.

(kov)

 

reklama