Let 93 – působivá rekonstrukce 11. září z paluby jednoho z letadel

Let 93 Foto: Let 93Foto: All

Neuvěřitelná odvaha a duchapřítomnost pasažérů dokázala zhatit plány čtveřice únosců letadla, které mělo ničivě zasáhnout 11. 9. 2001 Washington. Let 93 je výjimečnou poctou jejich statečnosti a snaží se krok za krokem rekonstruovat sled událostí. Prima film vysílá v pátek ve 23.15.

Útok na Dvojčata v New Yorku v roce 2001 omráčil celý svět. Málokdo ale ví, že k teroristickému útoku na USA byla připravena 4 letadla. Tři z nich zasáhla cíl – dvě zničila slavné dvě věže v New Yorku, třetí poškodilo budovu Pentagonu, sídlo Ministerstva obrany USA v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C.

Čtvrté letadlo se však zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii. Film Let 93 mapuje průběh právě tohoto letu a dramatické události na palubě stroje, který měl původně zničit Bílý dům.

Let 93Let 93

Televizní režisér Peter Markle, jenž má bohaté zkušenosti s natáčením úspěšných, převážně kriminálních seriálů, se v Letu 93 pokusil s dokumentární přesností zrekonstruovat, co se tehdy v letadle odehrálo. Letoun společnosti United Airlines měl původně namířeno z Newarku do San Franciska, z ničeho nic ale dispečeři zaznamenali jeho odklon zpět na východ USA. To už na palubě dávno zuřil zběsilý souboj o ovládnutí stroje a následně o zmaření úmyslu muslimských teroristů zasáhnout strategický cíl ve Washingtonu.

Jako podklad pro co nejvěrnější ztvárnění skutečného příběhu posloužily tvůrcům autentické záznamy komunikace posádky a telefonáty cestujících, kterým se podařilo během letu spojit se svými příbuznými. K letu se pojí několik záhad, které jsou dodnes obestřeny jen dohady. Proč se na palubě objevili jen čtyři teroristé, když v ostatních letadlech jich bylo pět? Proč se zmocnili únosci letadla později než ti ostatní, když byl stroj obsazen cestujícími pouze z jedné třetiny? A takových otázek je k tragédii z 11. září 2001 celá řada.

Let 93Let 93

Následné vyšetřování událostí se o nějaká vysvětlení pokusilo, 100% jistotu dnes už ale asi nebudeme mít u žádného z nich. Jedno je však jasné, bez statečnosti 37 cestujících na palubě letu 93 by se teroristům jejich úmysl zasáhnout citlivý symbol USA – Bílý dům – zcela jistě podařil.

Otřesná událost očima filmařů vám přináší:

  • důkladnou rekonstrukci děsivého děje útoku na USA
  • skvěle pojatý střih a kamerové záběry
  • napětí, které vychází ze skutečných událostí

Díky poctivému zpracování všech dostupných dokumentů tak můžete i vy v pátek ve 23.15 nahlédnout přímo do útrob letadla a se zatajeným dechem sledovat nerovný souboj bezbranných pasažérů se zfanatizovanými teroristy.

 

reklama