Londýnská Show Jana Krause představí paní Remosku, slavného brankáře a výtvarnici

Hosté Míla Fürstová, Lady Milena Grenfell-Baines a Petr Čech Foto: Hosté Míla Fürstová, Lady Milena Grenfell-Baines a Petr ČechFoto: All

V pátek ve 22.15 se na Primě podívejte na speciální díl pořadu Show Jana Krause, tentokrát až z britské metropole Londýna. A jací budou jeho hosté?

Jako první se na červeném sofa usadí Petr Čech, slavný a úspěšný český gólman, dost možná nejvýraznější reprezentant České republiky v tomto oboru. Brankář národního týmu už deset let hraje v londýnském klubu FC Chelsea. Mimochodem, jeho zápasy můžete sledovat na Prima COOL v pořadu Liga mistrů UEFA.

Druhým hostem Jana Krause je Lady Milena Grenfell-Baines, jedno z posledních tzv. Wintonových dětí, které díky Nicolasu Wintonovi unikly genocidě. Češka, která žije v Londýně, nosí titul Lady a její zásluhou objevili Angličané kouzlo české remosky. Patří mezi nejvýznamnější české ženy ve světě. Popsat nesmírně zajímavou osobnost Lady Mileny v pár slovech není snadné. Je zajímavá v prvé řadě tím, že v roce 1939 opustila Československo jako jedno z posledních dětí, které zachránil před genocidou Nicolas Winton. Odvezl ji do Londýna, kde začala nový život. Stala se ošetřovatelkou a sňatkem získala možnost používat titul Lady. Přestože se do Čech natrvalo nevrátila a zapustila v Anglii kořeny, celý život zasvětila propojování své staré a nové vlasti svými aktivitami. Do Čech „vozí“ významné anglické orchestry, organizuje výměnné pobyty studentů, je předsedkyní nejvýznamnějšího krajanského sdružení v Anglii. A konečně perlička: Její zásluhou objevili Angličané kouzlo české remosky, která se zabydlela na britském trhu s kuchyňskými spotřebiči – dnes je díky Mileně remoska na britských ostrovech tak populární, že nadšení zákazníci uvažují o založení jejího fanklubu. Její aktivity a popularizaci češství oceňují i u nás. Ne nadarmo získala v roce 1997 cenu od českého ministerstva zahraničí za šíření dobrého jména naší vlasti ve světě a v roce 2003 přebrala cenu Významná česká žena ve světě.

Posledním, koho moderátor Jan Kraus ve své talkshow přivítá, je Míla Fürstová, podle britských kritiků výrazný objev na výtvarné scéně posledních let. Práce pelhřimovské rodačky Míly Fürstové si už předvídavě pořídily mnohé prestižní galerie, například Viktoria & Albert Museum v Londýně, oxfordské Ashmoleum, ve své soukromé sbírce je mají i královna Alžběta II. nebo brunejský sultán. V současnosti mj. působí jako hostující umělkyně na jedné z nejprestižnějších škol v zemi, prestižní Cheltenham Ladies College. V roce 2009 se stala vůbec nejmladší členkou a první cizinkou Královské akademie západní Anglie v Bristolu. Nyní se postarala o přebal jedné z nejsledovanějších desek světové hudební scény – pro britskou kapelu Coldplay navrhla jak přebal nového singlu, tak booklet alba Ghost Stories.

Dívejte se v pátek ve 22.15 na speciální díl Show Jana Krause na Primě!

reklama