Looper: Nájemný zabiják najatý na to odstranit sám sebe

Natočit za pár peněz originální sci-fi, které je současně zábavné, chytré a bez větších nelogičností, to se nepoštěstí často. U Loopera se to povedlo ve všech směrech a ještě si v něm jako třešničku na dortu můžeme vychutnat Bruce Willise v hlavní roli! Primu si nezpomeňte pustit v sobotu ve 22.25.

Režisér snímku Rian Johnson toho za svou kariéru nenatočil moc. Dva tři u nás ne příliš známé filmy, několik epizod kultovního seriálu Perníkový dědek, Loopera (2012) a... Hvězdné války díl osmý! Ano, slyšíte správně. Tenhle chlápek právě teď běhá někde po lesích v Irsku s Carrie Fisher alias princeznou Leiou a Markem Hamillem alias Lukem Skywalkerem.

A aby toho nebylo málo po večerech píše scénář k devátému dílu Hvězdných válek. On totiž jen výjimečně točí něco, co si sám před tím nenapsal. Ne jinak tomu bylo u právě natáčené osmičky Star Wars či u Loopera. Pod tím vším je podepsaný tenhle nenápadný dvačtyřicetiletý chlapík z Marylandu v USA.

Looper: Nájemný vrah - Obrázek 3 Foto:

A o co, že v Nájemném zabijákovi jde?

Když se chce mafie v roce 2074 zbavit někoho nepohodlného, pošle ho zpátky do minulosti – v konkrétní čas a na konkrétní místo, kde na něj už čeká Looper. Looper je nájemný zabiják – někdo jako Joe (Joseph Gordon-Levitt), který má jediný úkol: okamžitě svůj cíl zlikvidovat a zbavit se těla. Joe vykonává svou práci poctivě a spolehlivě až do dne, kdy se mafie rozhodne uzavřít smyčku (anglicky loop) i v jeho případě a pošle do minulosti na likvidaci jeho vlastní osobu (Bruce Willis).

Looper: Nájemný vrah - Obrázek 2 Foto:

Děj Nájemného zabijáky se sice pohybuje ve dvou časových rovinách, ale důležitější než cestování v čase a sci-fi propriety je osudový příběh té utahující se smyčky, ze které se hrdina touží hrozně moc vymanit. Díky dobře rozehraným kartám nebudete až do konce vědět, komu vlastně fandit, protože všichni hlavní aktéři mají dobrý důvod, proč by zrovna ta jejich budoucnost měla být důlěžitá. Příběh si udržuje vysokou hladinu napětí až do samého závěru, Bruce Willis tomu dává mile oldschoolovou atmosféru a volba jeho mladšího já, jak situaci ve finále řešit, je opravdu pecka. Rozhodně kvalitní volba na sobotu večer.

 

Věděli jste, že...

  • Scéna, ve které mladý Joe (Joseph Gordon-Levitt) spadne z požárního schodiště, byla natáčena zrovna v den hercových třicátých narozenin. Štáb nechal herce viset na záchytných lanech, zatímco na plac přivezl narozeninový dort a sborově mu zapěl „Happy Birthday“.
  • Nájemný zabiják je třetím filmem Bruce Willise, ve kterém se potkává se svým mladším já. Prvními dvěmi bylo Dvanáct opic (1995) a Kid (2000).
  • Tři týdny před natáčením nechala produkce přivést před dům Emily Blunt (hlavní ženská hrdinka) velký pařez, aby si trénovala scénu s jeho štípáním.

Looper: Nájemný vrah - Obrázek 10 Foto:

 

Chybička se vloudila...

  • Když Sára střelí Joea kamennou solí, zasáhne jeho pravé rameno. V další scéně mu ale ošetřuje rameno levé.
  • Je zajímavé, že zatímco mladý Joe (Joseph Gordon-Levitt) je pravák, jeho starší verze (Bruce Willis) je levák.
  • Když se mafie chystá poslat starého Joea do minulosti na popravu, asistují u toho čtyři gangsteři. Dva Joea drží, třetí připravuje zlaté cihličky jako odměnu pro zabijáka a čtvrtý nastavuje stroj času. V boji, který se strhne hned na to, ale můžete vidět gangstery jen tři.

reklama