Matt Damon bude v sobotu v Zelené zóně sám proti všem

Zelená zóna Foto: Zelená zónaFoto: All

Válečné filmy bývají často na jedno brdo, politická dramata zase nuda. Jenže Zelená zóna, ač válečný thriller s politickou zápletkou, není ani jedno. A díky Mattu Damonovi v hlavní roli ho v pohodě ukoukají i zástupkyně něžného pohlaví. Přesvědčte se v sobotu ve 22.20 na Primě.

Velitel armádní jednotky nadpraporčík Roy Miller (Matt Damon) je jedním z mnoha amerických vojáků vyslaných do Bagdádu, aby zde našli důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení, které byly hlavním důvodem americké vojenské invaze do Iráku. Jenže postupně, jak je jeho jednotka posílána od jednoho cíle k druhému a nikde nic nenachází, nabývá Roy podezření, že spíše než o skutečné pátrání po Husseinových zbraních, jde o perfektně zinscenovanou politickou kamufláž.

Důkazy se množí, ale s nimi rostou i snahy vlivných politických špiček ututlat pravdu za každou cenu. Ve válečné zóně v zemi svírané diktátorským režimem, v honbě za odpověďmi na klíčové otázky, které mají zůstat nezodpovězeny, v situaci, kdy si nemůžete být jistí ani svými vlastními lidmi, se přežívá jen velmi těžko. Dokáže to Roy Miller?

Věděli jste, že…:

  • Mnoho vojáků ve filmu nejsou herci, ale skuteční váleční veteráni z Iráku či Afganistánu. Matt Damon se v jednom z rozhovorů vyjádřil, že nejobtížnější na celém filmování pro něj bylo vědomí, že on – herec dává rozkazy skutečným vojákům.
  • Režisér snímku Paul Greengrass začal svou kariéru jako dokumentarista válečných konfliktů. V roce 2004 byl pozván k natáčení snímku Bournův mýtus, kde se poprvé setkal s Mattem Damonem, a o tři roky později dokončil další film série - Bourneovo ultimátum. Krátce poté oznámil svůj záměr zfilmovat knihu amerického novináře, pojednávající o životě v Zelené zóně v Bagdádu, a vyslovil přání obsadit do hlavní role opět Matta Damona.
  • Paul Greengrass patří k pěti komerčně nejúspěšnějším britským režisérům současnosti.
  • Zelená zóna je nejčastější pojmenování mezinárodního sektoru uprostřed Bagdádu, který byl vytvořen a opevněn při americké vojenské invazi do země v roce 2003. Rozkládá se na území 10 kilometrů čtverečních a léta sloužil jako základna zahraničním vojákům kontrolujícím situaci v zemi. V roce 2009 byl prostor předán zpět do správy Iráčanům.
  • Ač se prakticky celý děj snímku odehrává v Bagdádu, filmový štáb na území Iráku nikdy nevkročil. Scény z města jsou točeny v Maroku a ve Španělsku, později se natáčení přesunulo do Velké Británie.
  • Celkový rozpočet filmu se oproti plánu značně navýšil. Matt Damon, režisér Paul Greengrass ani filmové studio totiž nebyli spokojeni s původním – podle jejich slov „vlažným“ - koncem. Poslední třetina filmu se proto musela předělat a natočit znovu. Toto ale značně komplikoval fakt, že Matt Damon již musel být na natáčení jiného filmu (Informátor!), a tak se s některými scénami a záběry čekalo celé měsíce.
  • I když film dosáhl vynikající návštěvnosti v kinech a zaznamenal všeobecně pozitivní kritiky, v účetních knihách Universalu je veden jako propadák. Vzhledem k nafouklému rozpočtu (rovných 100 milionů dolarů) mu do černých čísel nepomohly ani jinak vynikající tržby (necelých 95 milionů dolarů) a zůstal tak v pětimilionové ztrátě.

Matta Damona si ve snímku Zelená zóna užijte v sobotu od 22.20 na Primě.

reklama