Mladý středočeský týden ve znamení kritiky a mascarpone

Prostřeno VI (39) Střední Čechy grafika Foto: Prostřeno VI (39) Střední Čechy grafikaFoto: www.iprima.cz

V dalším kole kulinářské a hostitelské soutěže Prostřeno! se sejdou mladí účastníci. Tři ženy a dva muži budou hájit barvy Středočeského kraje.

Jedna účastnice pochází z hlavního města. Pokrmy, které okusíme hned v několika variacích, jsou tiramisu a mascarpone.

Italská kuchyně je prostě ve velké oblibě. Ač stále panuje teplé letní počasí, soutěžící se pokusí o čtyřchodová menu. Uvaří hned několik vývarů, naštěstí ne úplně přes kopírák. Pozornost upoutá nejmladší hostitelka Tereza. Mužské rivaly Michala a Martina obviní z hráčství. Sama údajně nejí skoro nic. Do soutěže se přihlásila, aby na obrazovce předvedla, jak se mají soutěžící chválit a být na sebe hodní. Moc jí to nevyšlo. Nakonec si neodpustí ani pověstnou chvilku pravdy a při vaření je nervóznější než soupeři. Všichni by pochopitelně chtěli vyhrát 40 000 Kč. Kdo uspěje? Uvidíte každý všední den v 18.00 na Prima family.

Pondělí: melancholický optimista Martin (23)

Jako první Středočech se představí finanční poradce a sportovec Martin z obce Zalány na Příbramsku. Jeho konkurent Michal tipuje, že navštíví skromný příbytek. Plete se. Ke komfortnímu domu patří rozsáhlá zahrada s jezírkem, u kterého se bude večeřet. Stůl u jezera soupeřům vyrazí dech, navíc Martinovi přeje počasí. Mohlo by to být ideální místo na seznámení s vrstevníky. Tříchodové menu ale omračující nebude. Jde o průlet evropskou kuchyní. Po balkánských paprikách, které prý odkoukal v Prostřenu, a slavném italském dezertu následuje slovenský národní chod. Závěrečné tiramisu je z mascarpone, jež se jako červená nit potáhne celým středočeským týdnem. I když Martinovi je v zásadě jedno, zda je dezert z italského mascarpone či českého pomazánkového másla. A svoje halušky má tak rád, že by si za ně dal rovnou deset bodů. Nepoužívá síto, věří si, že vše zvládne ručně. „Budou to takové zvláštní halušky,“ tvrdí. Ano, některé dokonce nedovařené. „Menu mi přijde trochu nesourodé,“ poznamená Vlasta. A Tereza vylíčí, co nemá ráda. Je to dlouhý seznam. Mimo jiné nesnáší studené jídlo a momentálně jogurtové dipy, obzvlášť když jsou pálivé. Příliš česneku však vadí i Martinovi, který si s Michalem do noty nepadne. Skončí pondělní zábava v rybníčku, nebo proběhne klidněji?

Úterý: venkovský chasník Michal (24)

Michal se považuje za venkovského chasníka, který není vybíravý. Je to průměrný hostitel, trochu nemluvný suchar, ale přející kuchař. Dojmy z jeho menu jsou rozporuplné. Co ukrývá „chasníkova zavinovačka“? Závin pro chlapy praská bohatou náplní. Listové těsto skrývá syrečky, sýry, kečup, klobásu, tvrdý salám. „Když jim to nebude chutnat, mě to nerozhodí,“ utrousí flegmatik Michal. „Vím, že to chutná jiným.“ Ovšem přátelé nebudou v úterý hodnotit jeho vývar z vepřových kostí a oblíbený chod z krkovice, na který si občas zajde k sestře. Šunka, sýr, kečup, míchaná vajíčka, česnekový dip na smažené brambory... Nevařili pejsek s kočičkou? Co na to soupeři, kteří se také ucházejí o 40 000 korun? Michal má pifku na Martina, který mu jako dárek přinesl jeho láhev ze včerejška. A Martin mu opravdu oplatí včerejší kritiku. Předkrm je přesolený, polévka studená. Ale takovou zábavu, jakou Michal naplánoval, od něho nikdo nečekal. To spíš fotbal… „Panebože, snad nebudeme tancovat břišní tance!?“ diví se hosté.

Středa: pražská účetní Linda (34)

Jediná účastnice z Prahy o sobě v průběhu natáčení zjistila, že je soutěživá. Bydlí na Barrandově, dálkově studuje a pracuje jako účetní v rodinné firmě. Vaří od dvaceti a považuje se za samouka. Středa je teplý den a nikdo netouží po polévce, takže se Linda se dvěma předkrmy a masem a zeleninou na grilu docela strefila. Zdánlivě lehkým italským dezertem také zaboduje. „Kalorická bomba jako blázen,“ říká o poháru hostitelka, protože každý spořádá jedno tučné mascarpone a jednu šlehačku. „Výsledek ale stojí za to,“ tvrdí. Co ještě plánuje? Mix gril obstarají kuřecí prsa, naložená panenka, žampiony s goudou a papriky s gorgonzolou. To je prý tutovka. K tomu opečený lilek… Co by si naši soutěžící počali, kdyby se neprodávalo listové těsto? Linda udělá jako předkrm rohlíčky, v nichž se skryje uzený losos. Martina, který ryby nemusí, čeká rohlíček s gorgonzolou. Holandská omáčka bude překvapením, kvůli němuž Linda skoro zapomene na další teplou omáčku s pepřem a studenou s hořčicí a medem. Hosté si počkají, ale dočkají se. Brambůrky vypadají o něco lépe, když jdou do trouby. Při odchodu je umělecký dojem horší. Linda je ale úžasná hostitelka, moučník podává dokonce s kávou. Ocení to hosté a přidají jí body?

Čtvrtek: maminka a sestřička Vlasta (29)

Zdravotní sestra na mateřské dovolené, milovnice ručních prací a údajně puntičkářka ze Slaného je obávanou soupeřkou. Jak dokonalá bude Vlastina čtyřchodová večeře? Co jsou její tatarské řízky? V  útulném domečku vaří klidná kuchařka, která si je svým umem jistá. Ve Vlastině poctivém menu nechybí vývar s domácími nudlemi a krůtí řízky obalené v tatarce s jogurtem a teprve potom v trojobalu. Co je tarhoňa v salátu? Nikdo neví. Slovenská těstovina, kterou Vlastička nejprve usmaží s cibulkou. Ovčí sýr je z Chorvatska a Martin by ho snesl i méně. Nálada je však stejně ospalá jako zábava – zdobení malých květináčů na památku. „Martin někdy plácá nesmysly,“ zlobí se soutěžící u dezertu, již třetí obdoby tiramisu. (Tentokrát s broskvemi.) „Prý nejí sladké, ale vždycky si dá, jen aby našel chyby.“ Tereza také přiznává, že touží po výhře. Pro soupeře je tahle večeře menším zklamáním, Linda čekala určitě víc.

Pátek: maminka a kritička Tereza (22)

Maminka a vyučená kadeřnice bydlí s přítelem a třináctiměsíčním synem na venkově v menším rodinném domě. Nejmladší účastnice je velká milovnice zvířat a výletů po památkách. Tvrdí, že vaří ráda, ale vzhledem k věku asi moc zkušeností nemá. Vrátí jí ostatní kritiku za celý týden? Její kuchyně s průhledy do zahrady je praktická a celkem prostorná, tady se bude vařit jedna radost! Nebo ne? Terka je totiž nervózní skoro jako její pejsci. Plněné žampiony na úvod jsou další houbovou variací týdne. I Tereza uvaří vývar. Hlavní roli sehrají smetanové brambory s kuřecím masem a brokolicí. Protože hostitelka peče tak třikrát do týdne, posledním jídlem bude bábovka. Ale jak víme, utopí se i ti nejzkušenější plavci... Terku vypeče právě její moučník. Čtyři chody jsou pro soupeře překvapením, vývar z  kuřete vypadá slibně, koncovka už žádná sláva nebude. Tereza nestíhá a musí si dát panáka. Ráda by vyhrála, ale nejvíc by ji mrzelo, kdyby uspěl někdo z kluků. Jak moc mají hosté rádi brokolici? Přestože je hlavní chod horký, pro Martina je největším zklamáním. Ani Vlasta nejásá a podle Lindy jsou všechny suroviny převařené. U stolu zavládne rozpačité ticho. „Je vidět, že vaří malýmu dítěti, takže polévka byla absolutně bez chuti,“ kritizuje Míša. Stane se zázrak a přinese Terce výhru lampionek štěstí s přáníčkem? Asi ne, protože oblíbenou páteční chvilku pravdy rozpoutala ještě před bodováním, což nebylo moc taktické…

A koho uvidíte ve VIP Prostřeno v úterý a čtvrtek od 20:00?

Další hvězdnou čtveřici bude zahrnovat legenda českého rocku Petr Janda a herečka Jaroslava Hnaušová. V další dvojici se Vám představí jako kuchaři a gurmeti moderátor Martin Severa a stále krásná herečka Lucie Zedníčková!

erý: Anife Vyskočilová a její let do Istanbulu
„Jezte rukama,“ vyzývá své hosty doma bulharská Turkyně Anife, která jela do Německa, omylem vystoupila v Čechách a už tu zůstala. Nejprve se seznámila se synem Ivana Vyskočila, a když poznala otce, spadla jí brada, jemu též, a bylo rozhodnuto. Tvrdí o sobě, „že vaří výborně, nebo výborně.“ Jiná možnost není – plný stůl znamená v její vlasti symbol štěstí. Nákup na tržišti pojedná v orientálním duchu (nejradši by smlouvala) a menu rovněž. Na co se mohou soupeři těšit? Na tři mušketýry a jeden baklažán, arabské křidélko nebo stehýnko, dalmatské čufty po bosensku a jako dezert bude lahodný řecký jogurt politý tureckým medem od maminky a posypaný bulharskými vlašskými ořechy. Ale jak slibuje divákům: „Možná něco neudělám a možná něco udělám navíc.“ Protože takový živel, jako je Anife, se při vaření nenechá spoutat nějakým menu! „Překvapilo mě, že to jsou jen tři chody,“ říká Petra Horváthová, která netuší, co ji čeká. Určitě maso a baklažán. „Ani nevím, co je baklažán“, říká Martin, který tápe i nad čufty. Zato Petra Černocká má balkánskou kuchyni moc ráda. „Anife je můj velký favorit,“ tipuje. A kuchařka se činí: předvede, jak lilek nasolit, jak očistit fazolové lusky, uvidíme balkánské listové těsto a čufty z mletého masa, kam přijde jeden „vaječník“. „Kdyby vám nechutnalo, tak prosím řekněte, že vám chutná,“ prosí hostitelka. Dezert se podává na palubě, protože Anife vezme soupeře na letecký trenažér. Co myslíte, kdo nabourá? A jaké bude přistání po téhle jízdě do Istanbulu?
Středa: Saxána Petra Černocká kouzlí znamenitě i doma v kuchyni 
Petra se na svůj večírek připravila, dokonce natřela zahradní stolek. „Probudila se ve mně velká touha nezklamat,“ přiznává. Velký stůl a ubrus si ale musela vypůjčit, stejně jako bylinky od souseda. Plánuje večeři pro milovníky ryb a mořských plodů. Polévka bude její oblíbená indická kuřecí s mandlemi. „Tu nemůžu zkazit, dělám ji spoustu let.“ Své jmenovkyni, dceři rybáře, se lehkou rybkou s bramborem a špenátem strefí do chuti. Lehký bude i piškot s ovocem, oříšky a řeckým jogurtem. Jaká hostitelka, takové menu: příjemné, úhledné, tak akorát, trochu do světa, trendy. Anife při pohledu na jídelní lístek tuší, že se nepůjde dojíst do restaurace jako v pondělí. Polévku zná, u nich se jedla na svátky. Pro Petru mladší a Martina by mohla klidně být i pikantnější. „Ještě jsem krevety nepozřel,“ těší se Martin na předkrm, koktejl s avokádem, mandarinkami a jogurtovo-majonézovou zálivkou. „Já bych tam, protože jsem zvíře, dala trochu kečupu kvůli barvě, ale nechci si to rozlejt u těch mistrů,“ upřímně lituje zpěvačka, která jako přílohu podává rozpečenou bagetu s bylinkovým máslem. Je Anife skutečně alergická na mořské plody, jak straší? „Jakmile nebudou čerstvé, připravte mi sanitku, jedu!“ varuje. Nakonec ale „kdyby mohla, tak by jedla jenom koktejl.“ Co ještě Saxána ve své kuchyňce vykouzlí? Petřin hlavní chod – okoun – je výborně okořeněný, ale prostý, „protože u ryb platí, že čím míň, tím líp,“ tvrdí. Po včerejším tornádu s Anife je zábava klidná a tvůrčí. „Já si od Petry odnáším pohodu, která proplouvá tím barákem,“ libuje si dámami hýčkaný Martin. Ztuhl nepečený ovocný dezert tak, jak měl? Anife chutná nejvíc po předkrmu a „už teď se loučí s dovolenou“. A to ještě neví, jak se zítra vytáhne její favorit Martin…
Čtvrtek: Český Belmondo Martin Kraus peče kachnu v kuchařské čepici
„Princ“ Martin Kraus vyrůstal jako v pohádce. Na statku, v jízdárně, kam také pozve ženy. „Bydlení u Martina si představuju, že budou všude podkovy a rajtky,“ fantazíruje kamarádka Petra. „Je to řehole,“ říká s lehkou nadsázkou hostitel o rodinné farmě, „mám na krku čtyřicet koní.“ K herectví ho přivedla autobiografie J.-P. Belmonda, kterého má rád a jehož Anife (a prý nejen jí) připomíná. „Dělám si drápky na zájezd,“ netají se Martin. Soupeřky pohostí v „chlastroomu“ a v maminčině kuchyni spáchá „český nářez“: kachnu s knedlíkem a s variacemi zelí. Jídlo by mohlo potěšit Anife. „Já si představuju, že nám rozdá špejle a na tom bude buřt,“ podceňuje mladíka Petra Černocká, která po včerejšku už nemá na nic chuť. „Párky bude mít, chleba bude mít,“ vidí to podobně Anife. Holky přemluví, ať dorazí na farmu v gala. Sama přichází v zeleném, Petra je v klobouku – úplný Hollywood. Kdyby děvčata tušila, že budou v dlouhých róbách jezdit bosky na koni! Nastrojená Petra kamaráda Martina ale nepodceňuje: „Je to typ kluka, který zvládne všechno, tak proč by nezvládl jedno blbý vaření?“ Po neochucené mozzarelle s rajčaty a čínským zelím se místo polévky čepuje pivo a po kachničce Martin upeče „ananas na šutru“. Zmákne i domácí knedlíky? „Já jsem na knedlíkách odkojenej,“ hněte těsto představitel démonického Dana, který uvaří to, co má nejraději. „Anife bude v takový rozkoši, že těch deset bodů jí nebude stačit,“ chvástá se. Zelí sice bude červené a bílé, ale kupované, knedlík trošku tužší, ale kachna jako dort s křupavou kůrčičkou. A kosti? Házejí se rovnou do krbu jako na zámku. „Měla jsem pocit jako ve starém filmu,“ bájí Anife, které týden přinesl hodně osvěžení, optimismu a nové kamarády. „Zábava byla absolutně geniální, jenom pro někoho jinýho,“ říká Petra Černocká, která se ale také podívá na svět z koňského hřbetu. Martinovi přálo počasí, vyjde mu i pečení ananasu pod hvězdami? A kdo nakonec odjede k teplému moři?

reklama