Muž bez stínu: Jak se z vědce stane voyeur a zločinec

Kevin Bacon jako vědec Sebastian Caine Foto: Kevin Bacon jako vědec Sebastian CaineFoto: All

Režisér Paul Verhoeven rád riskuje, ale vychází mu to. Autor kultovních snímků RoboCop, Total Recall a Hvězdná pěchota, ale i Základní instinkt, v Muži bez stínu opět předvedl, jak má vypadat dobře odvedená režisérská práce. Přesvědčte se o tom i vy v neděli pět minut po půlnoci na Primě.

Hlavní hrdina filmu, ctižádostivý vědec Sebastian Caine (výborně ho hraje Kevin Bacon), se snaží rozluštit hádanku, která zdaleka nevzrušuje jen dětskou mysl – chce odhalit tajemství neviditelnosti. Možná si vzpomínáte na klasický snímek sci-fi žánru Neviditelný muž z roku 1933 natočený podle románové předlohy H. G. Wellse. Jeho hrdina svou neviditelnost maskoval obvazy a černými brýlemi.

Nápor na psychiku

To Verhoeven se v moderním zpracování tématu v roce 2000 pustil zcela jinou cestou a proces zneviditelňování zachytil způsobem, na který hned tak nezapomenete. Ostatně právě za speciální efekty byl Muž bez stínu navržený na Oscara.

Pokus se podařil... Na první pohled Foto: Pokus se podařil... Na první pohledFoto: All

Co mají naopak oba filmy společného, je devastující vliv neviditelnosti na psychiku jejích objevitelů. Je to jednoduché – představte si, že byste podobnou schopnost získali vy. Od drobných vtípků a kanadských žertíků, jejichž objektem by se nejspíš stali postupně vaši kamarádi, možná i rodina a zcela určitě váš šéf, není daleko k návštěvě supermarketu, zlatnictví, šatny vašeho pěveckého idolu, parlamentu...

Zastaví ho kolegové?

Ani Sebastian Caine, hrdina Muže bez stínu, podobným svodům neunikne, a tak můžete pozorovat, jak se postupně jeho postava mění v nevypočitatelnou psychopatickou osobnost se zvrácenými až zločineckými sklony. Zastavit ho mohou jen jeho kolegové z laboratoře v čele s krásnou Lindou (hraje ji Elisabeth Shue, kterou jste mohli vidět s Nicolasem Cagem v kultovním snímku Leaving Las Vegas z roku 1995).

Jak chcete čelit někomu, koho nevidíte?  Foto: Jak chcete čelit někomu, koho nevidíte? Foto: All

Větší část filmu se odehrává v klaustrofobickém prostředí podzemní laboratoře s občasnými výlety hlavního hrdiny do ulic města nad ním. Kevin Bacon, který doktora Caina ztvárnil, sice v první polovině filmu zmizí a jeho tváře si už díky neviditelnosti moc neužijete, punc dokonalého thrilleru to ale nijak neohrozí. Caine postupně zjišťuje, že jím objevená neviditelnost má nevratný charakter a spoustu vedlejších účinků. Vše nakonec končí v pro Verhoevena typickém spektakulárním závěrečném kataklyzmatu, kdy se laboratoř stane místem ohnivých výbuchů, honiček připomínajících hru na slepou bábu a postupné likvidace členů vědekého týmu.

Film rozhodně stojí za shlédnutí, nudit se v žádném případě nebudete. Navíc si můžete cvičně promyslet, jakou zábavu byste si – coby neviditelní – zvolili vy. A to se také cení! Takže v sobotu ve 23:50 na Primě

 

 

reklama