Na odstřel budou Russell Crowe i Ben Affleck. Přežijí?

Na odstřel Affleck Foto: Na odstřel AffleckFoto: archiv FTV Prima

Když si dáte do rovnice jména jako Crowe, Affleck či Helen Mirren a přidáte k nim kvalitního režiséra (mimo jiné tvůrce excelentního Posledního skotského krále), nemůže vám vyjít nic jiného než fantastická podívaná. A o tu taky v pátek ve 22.50 na Primě rozhodně nepřijdete.

Pokud jste fandové amerických konspiračních dramat, ve kterých se mísí politika, špinavé obchodní praktiky i vraždy, nebudete v neděli večer zklamáni. Výše uvedená jména jsou navíc zárukou toho, že se nejedná o ledajaký béčkový biják, nýbrž o kvalitní a poctivou filmařinu.

Russell Crowe se nám představí v roli neortodoxního novináře Cala, který jako jediný vytuší souvislost mezi dvěma na první pohled zcela nesouvisejícími událostmi: Zloděj prchající nočními ulicemi Waschingtonu D.C. je zastřelen mužem s kufříkem; náhodný svědek je vrahem rovněž střelen a zanechán na místě v kómatu. Ráno druhého dne je pod koly jedoucího vlaku ve washingtonském metru usmrcena mladá žena Sonia Baker a tento čin je posouzen jako jasná sebevražda.

Jenže! Pomalu začíná vycházet najevo (díky Calovu pátrání), že v obou případech je až příliš mnoho otazníků a podivných náhod. Tak třeba proč nebyl domnělý skok mladé ženy do kolejiště zachycen žádnou z kamer? Byla to opravdu jen náhoda, že si pro svou sebevraždu vybrala jedno z pouhých tří míst v celé washingtonském metru, která nejsou kamerovým systémem pokryta? A proč záleželo vrahovi s kufříkem tolik na tom, aby se zbavil svědka v kómatu, že se ho i přes policejní ochranu vypravil zabít ještě jednou, a tentokrát už doopravdy, až do nemocnice?

Helen Mirren Foto: Helen MirrenFoto: All

Na scénu brzy vstupuje Ben Affleck jako kongresman Stephen Collins a dlouholetý Calův přítel. Ten je zprávou o smrti Soniy upřímně zdrcen a přiznává Calovi, že Sonia pro něj nejenom pracovala, ale že spolu udržovali i milostný poměr. Stephen, který má za sebou vojenskou kariéru, se v současné době zaobírá případem obří společnosti PointCrop. PointCrop je největším soukromým poskytovatelem obranných vojenských služeb pro americkou vládu, ale zároveň čelí obvinění z řady kontroverzních operací a použití nájemných žoldáků.

Ve strhujícím zápletce rozkrývá Cal spolu se svou kolegyní novinářkou Dellou utajená spojení mezi Soniou, PointCropem, vrahem s kufříkem i přítelem kongresmanem Stephenem. A rychle jim dochází, že přitom půjde o hodně. O všechno. O život.

Russell Crowe Foto: Russell CroweFoto: All

Zajímavosti:

  • Film byl natočen na motivy stejnojmenného britského šestidílného seriálu (State of Play), který se vysílal v roce 2003.
  • Je to jediný snímek, ve kterém si Russell Crowe s Benem Affleckem zahráli společně.
  • A něco pro pozorné diváky: Ke konci filmu, když Cal jede do Stephenovy kanceláře, mu chybí na ruce obvazy. Ve scéně těsně před a těsně po má ale ruku jasně obvázanou.

Nezapomeňte se dívat v neděli ve 21.30 na Primu.

reklama