Na Primě budou večer umírat mladé holky: sledujte Smrt stopařek

Dagmar Patrasová a Jana Nagyová jako stopařky nedopadnou dobře... Foto: Dagmar Patrasová a Jana Nagyová jako stopařky nedopadnou dobře...Foto: All

Klasickou československou kriminálku Smrt stopařek vysílá Prima v pátek večer od 22.45. Jestli se rozhodnete věnovat páteční večer Primě, my vám na druhou stranu zaručujeme, že vám z tohoto filmu bude běhat mráz po zádech!

Na aktuálnosti a naléhavosti snímku Smrt stopařek kupodivu nic neubírá ani jeho stáří, režisér Jindřich Polák ho natočil už v roce 1979. Právě jeho podpis pod výsledným dílem je zárukou, že napětí bude gradovat až k prasknutí.

Však si vzpomeňte na drama Nebeští jezdci nebo dobrodružné sci-fi Ikarie XB 1. I pod nimi je na místě režiséra uvedeno jeho jméno. Kromě vážných témat se ale ve své tvorbě věnoval také dětem. Možná jste to nevěděli, ale režisérskou „štokrli“ obsadil i u celých cyklů pohádek Pan Tau, Návštěvníci, Chobotnice z II. patra a Kačenka a strašidla.

Polák v hlavní roli

Polákův režisérský záběr byl vskutku široký, vy se už v pátek večer můžete přesvědčit, že dramatická poloha mu svědčila. V psychologickém příběhu o tom, že stopování je záležitost nebezpečná a v jistých momentech může být až smrtelná, si hlavní roli agresivního vraha Charváta zahrál polský herec Marek Perepeczko.

Původně měl jeho roli dostat Petr Kostka, sami tvůrci ale posléze rozhodli, že jeho postava je natolik odpudivá, že by herce v očích veřejnosti shodila a nálepky násilníka by se zbavoval jen těžko. Proto padla volba Perepeczka. A nutno dodat, že psychotického Charváta zahrál na jedničku s hvězdičkou.

Marek Perepeczko jako vrahoun Charvát

Marek Perepeczko jako vrahoun Charvát

Když už jsme byli u těch pohádek, na Smrt stopařek se nekoukejte, jste-li fanoušky pohádkového seriálu Arabela. Ne zrovna příjemnou smrtí ve snímku umírají dvě stopařky, Dagmar Patrasová a Jana Nagyová… ano, tak násilný konec přichystal režisér pozdějším princeznám Arabele a Xénii!

 

Co je však na filmu nejmrazivější, není ani šílený výraz vraha, chladnoucí bezvládná těla zavražděných či napínavá hudba Karla Svobody. Film byl natočen podle skutečných událostí. V létě roku 1976 si chtěly dvě mladé dívky udělat výlet do Tater. Do cíle své cesty už ale nikdy nedojely, protože osudovou noc požádaly o svezení jistého Miroslava Sonoru, který je poté, co v nákladním voze usnuly, bezcitně a velmi brutálně zbavil života.

Cestujete stopem? Pak byste si v pátek ve 22.45 měli udělat čas na Primě se podívat na kriminální drama Smrt stopařek.

 

reklama