Nabídka pro milovníky vína: vánoční večer na Primě s filmem Dobrý ročník

Russell Crowe v hlavní roli Foto: Russell Crowe v hlavní roliFoto: All

Ačkoliv máme jméno režiséra Ridleyho Scotta spojené spíše s jinými filmovými žánry, jeho jediná komedie Dobrý ročník opravdu stojí za zhlédnutí. Prima ji vysílá ve středu ve 22.35. Otevřete si lahvinku a nechte se společně s tímto filmem unést do nádherné Provence.

O Maxi Skinnerovi (Russell Crowe) by se s klidem dalo říct, že je pěkný hajzl. Pracuje jako makléř na burze a jeho taktiky lze bez skrupulí nazvat bezohlednými. Pro „prachy“ by zkrátka udělal cokoliv a neštítí se přitom ani podrazů. A zejména poslední kousek, co se mu vyvedl, zahýbal žlučníkem nejen všem lidem z burzy a závistivým kolegům, ale i samotnému majiteli makléřské firmy, Siru Nigelovi.

A do této situace se Max dozvídá, že zemřel jeho strýc Henry, který svůj život zasvětil Francii, vínu a životu v Provence. Jako malý kluk k němu jezdíval na prázdniny. Teď se do Provence opět vrací, ale s úplně jiným úmyslem: zámečku, vinařství i vinic, co po strýci zdědil, se chce zbavit. S tím ovšem nemohou souhlasit Francis a Ludivine Duflotovi, jež strávili po boku Henryho prací na vinicích většinu života.

Jako malý trávíval Max v Provence prázdninyJako malý trávíval Max v Provence prázdniny

Do příběhu vstupují další a další postavy a jak začíná Max trávit víc a víc času v Provence, začíná si najednou uvědomovat, co jeho strýce v jižní Francii drželo a vzpomíná na dětství strávené s ním. Když potom přijede realitní makléř Charlie a žádá Maxe, aby podepsal souhlas s prodejem panství, Max si už zdaleka není tak jistý, že se chce této části své minulosti zbavit…

Podívejte se na ukázku:

 

Ridley Scott se s tímto filmem pustil na pole dosud neprobádané – po science-fiction Vetřelec, Blade Runner, road movie Thelma a Louise či historickém dramatu Gladiátor zamířil do oblasti romantiky a komedie. Dobrý ročník sice není čistě romantická komedie tak, jak ji známe z většiny amerických produkcí (jak by také mohla být, když ji režíroval „velký Ridley“), ale třeba při počáteční scéně na burze se zasmějete tak, že už byste to vlastně nepotřebovali až do konce filmu. Nicméně důvodů k úsměvu při sledování Dobrého ročníku najdete určitě mnohem víc.

Marion Cotillard hraje krásnou servírku FannyMarion Cotillard hraje krásnou servírku Fanny

Ještě víc času než úsměvem ale nejspíš strávíte údivem nad krásami jižní Francie. Už Peter Mayle, autor knižní předlohy a Scottův dlouholetý přítel, ve své knize vylíčil Provence tak nádherně (ovšem nikoliv nerealisticky), že se po jejím přečtení nejeden člověk rozhodl, že tuto oblast musí navštívit. Když však Ridley Scott převedl tyto krásy na filmové plátno, začaly se letenky do Provence prodávat po desítkách. A jsme si skoro jisti, že až Dobrý ročník dokoukáte vy, sami se vážně zamyslíte nad tím, zda si do kraje vína neudělat alespoň malý výlet.

Takže, ve 22.35 si připravte skleničky, otevřete nějaké dobré červené a zapněte Primu. Vysílat se totiž bude Dobrý ročník!

reklama