Nejbohatší herec Ameriky? V pátek večer ve filmu Air America

Mel Gibson a Robert Downey jr. jako letci CIA Foto: Mel Gibson a Robert Downey jr. jako letci CIAFoto: All

Role v Iron Manovi přinesly Robertu Downeymu jr. pohádkové bohatství. V dobách, kdy ještě nebyl tak bohatý, si zahrál v akční komedií Air America (1990) spolu s Melem Gibsonem. Air America se veze na podobné vlně humoru jako film Good Morning America nebo MASH. Uvidíte v pátek ve 23.15 na Primě.

Tak trochu blázniví piloti Mel Gibson a Robert Downey jr. se společně s dost podivnou bandou pilotů vznášejí na křídlech letecké společnosti Air America vlastněné CIA.

Mají jediný úkol – dopravit ve válečné jihovýchodní Asii cokoliv, kamkoli a kdykoli.

Děj filmu se odehrává v Laosu, v roce 1969, kdy zuřila válka v sousedním Vietnamu. Tajná soukromá aerolinka Air America přepravuje do Laosu vojáky, zbraně, jídlo pro místní, ale i zvířata, léky a kdovíco ještě.

Pilot Billy Covington (Robert Downey jr.) dostal doma v Americe padáka kvůli pracovní nekázni. Přišel o leteckou licenci, a tak se nechá naverbovat do Air America. Ocitá se v partě podivínů a šílených pilotů, jimž šéfuje podobně nekonvenční Gen Ryack (Mel Gibson).

Billy si navíc musí zvyknout na útoky místních povstalců, kteří přítomnost Američanů v celé oblasti nenesou příliš přátelsky a občas některé z letadel společnosti sestřelí. Další zádrhel je, že nadřízení obou pilotů jsou zřejmě zapojeni do místního obchodu s drogami.

Na dohled od Vietnamu Foto: Na dohled od VietnamuFoto: All

 

Dobrodružnou akční komedii Air America s úžasnými kaskadérskými kousky si nenechte ujít ve 23.15 na Primě.

Pár drbů za zákulisí:

• Mezi hlavními postavami dvou pilotů funguje neskutečná chemie, užijte si sérii skvělých hlášek a vtipů. Robert Downey jr. o roli po boku Mela Gibsona hodně stál. Naštěstí pro něj dva favoriti tuto roli odmítli. Tom Cruise to hrát nechtěl a Kevin Costner byl příliš „drahý.“

Honorář Mela Gibsona se vyšplhal na téměř čtvrtinu rozpočtu celého filmu. Gibson byl v té době už zářící hvězda, měl za sebou dva díly super hitu Smrtonosná zbraň. Mohl si klidně říct 7 milionů dolarů za film.

• Robert Downey jr. dělal řadu svých kaskadérských scén sám. Například i tu, kdy visí na laně z letící helikoptéry, na pozadí buddhistický chrám. Bylo to proto, že režisér Roger Spottiswoode odmítl natáčet na klíčovací pozadí anebo použít zadní projekci.

• Natáčelo se v Thajsku a Mel Gibson se tu doslova cpal místními specialitami. Robert Downey jr. rád vtipkuje, že Mel ochutnal opravdu všechno včetně masa z čerstvě zabitého hada.

• Štábu se lepila smůla na paty. Během natáčení zažili řádění tajfunu a dvě zemětřesení. Film měl být první válečnou komedií, nakonec ale Air Ameriku předběhl o tři roky film Good Morning, Vietnam (1987).

Letecká společnost Air America skutečně existovala. Byla provozována od konce 2. světové války do roku 1975, kdy skončily americké válečné operace v jihovýchodní Asii.

 

Článek

MRČ - Petr Bende - Obrázek 1 Foto:

Petr Bende a česká nej: Pospolitost a bačkory

Již tuto sobotu posílí známý zpěvák tým Jakuba Prachaře. Poslechněte si v krátkém rozhovoru pro iprima.cz, jaký je například jeho názor na typicky české vlastnosti jako je...

 

reklama