Nemocnice Motol: Bude muž moci mluvit po odebrání nádoru na hrtanu?

Ve čtvrtek 31. března uvidí diváci další díl populárního cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě. Tentokrát lékaři odhalí tajemství, jak zachránit pacienta s rakovinou hrtanu. Bude moci po odstranění obrovského nádoru znovu mluvit?

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Diváci se ve čtvrtek 31. března v dalším díle cyklu Nemocnice Motol podívají mimo jiné na kliniku ORL, kde budou lékaři řešit náročný nádor hrtanu.

Milanu Samohejlovi našli lékaři v Českých Budějovicích nádor hrtanu v pokročilém stadiu, prorůstá už ven do kůže, pacient má „slavíka“, aby mohl vůbec dýchat, a téměř nemluví. Ve FN Motol se jej ujme profesor Jan Klozar z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, který upozorňuje na nebezpečnost nádoru a nutnost radikálního řešení.

Jak budou lékaři postupovat, aby mohl pacient znovu mluvit i bez hrtanu?

Vstup do hrtanu je chráněn hrtanovou příklopkou, která se při polykání reflexně uzavře a brání proniknutí sousta do dýchacích cest. Mezi chrupavkami napjaté dva hlasové vazy, které tvoří hlasivky, proto je nahrazení hrtanu pro pacienta velice důležité.

Pacient po operaci Foto: Pacient po operaciFoto: archiv Prima

Náročná operace spočívá v odstranění velkého kusu hrtanu i s kůží. Na prázdné místo je jako náhrada našit kus prsního svalu i s pokožkou, který se provlékne speciální kapsou. Po zákroku se pacient zotavuje dobře, s partnerkou, která jej v nemocnici navštěvuje, se dorozumívá pomocí tabule, na kterou píše, co chce říct. Po několika kontrolách a převazech přichází důležitý moment – vyndání sondy a zkouška toho, zda může sám polykat. Vše je v pořádku a pacient může být propuštěn domů. Dnes se těší dobrému zdraví a učí se znovu mluvit.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 31. března ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 24. března ve 20.15 na Primě.

Článek

Miminko bylo zapsáno na transplantační listinu Foto:

Srdce v hlavní roli Nemocnice Motol. Miminko potřebuje transplantaci, muž bypass

V hlavní roli se v cyklu Nemocnice Motol, který můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě, ukáže orgán, jenž máme spojený s láskou. Se srdcem nemají problémy jen...

Článek

Pacientka Linda Bošková a MUDr. Lucie Šrámková Foto:

Vyléčíme 80 % dětí s rakovinou, teď je potřeba se zaměřit na následky po léčbě, říká MUDr. Šrámková

Televizní cyklus Nemocnice Motol ve čtvrtek ve 20.15 představí případ mladé dívky, jež trpí leukémií. V Čechách onemocní rakovinou 350 dětí ročně. I když jsou čísla...

Článek

Nemocnice Motol - leukémie Foto:

Nemocnice Motol: Dívka přežila těžkou leukémii, jak vypadá teď?

Část těch nejlepších let prožila mladá Linda v Nemocnici Motol jako pacientka dětské onkologické kliniky. Ačkoliv se dnes už vyléčí 80 % takových případů, léčba Lindy byla...

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

reklama