Neohlížej se, jde za námi kůň a s ním nostalgické vzpomínání z roku 1979 v sobotu na Primě

Neohlížej se, jde za námi kůň! Foto: Neohlížej se, jde za námi kůň!Foto: All

Spíš než pro děti dnešní generace je tahle rodinná komedie režiséra Jiřího Hanibala určená pamětníkům éry minulé. Zavzpomínejte si v sobotu ve 14:55 na Primě.

Jedenáctiletá dvojčata Petr a Pavel bydlí s rodiči (Milena Dvorská a Jan Faltýnek) v malostranském činžáku a jsou blázni do rychlých kol. Jednoho dne zjistí, že první cenou v soutěži o sběr starého papírů je motokára, a umíní si, že ji musí vyhrát. Poctivě sbírají papír a mění ho za losy do soutěže, aby jich nastřádali co nejvíc. Jenže!

Při slavnostním slosování se jejich dokonalý plán sesype jak domeček z karet. S první cenou odchází nějaký tlustý kluk a Pavel s Petrem si za svou hromádku losů odvádí koně, po kterém toužila neznámá holka s culíkem. A co s koněm v činžáku, že ano?

Ferda, jak ho pojmenují, se navíc stane trnem v oku jejich sousedce (Jana Švandová), která by kůlnu, jež kluci nejdřív plánovali využít pro motokáru a nyní tam ustájili koně, chtěla pro své nové auto. I přesto, že se Ferda brzy stane miláčkem rodiny, je jasné, že dřív nebo později musí z domu. Když si pro něj ovšem přijde kupec, Ferda jako by se do země propadl…

Všimněte si:

  • Roli dvojčete Petra ztvárnil tehdy třináctiletý Jan Potměšil, kterého tu ovšem skoro nepoznáte. Představitelé dalších dětských rolí (druhé dvojče Pavel, kamarádka Mihule či holka s ohonem) se herectví dále nevěnovali.
  • Scénárista filmu Zdeněk Mahler napsal o čtyři roky později podle vlastního scénáře i stejnojmennou knížku pro děti.
  • Ve filmu zpívá Věra Špinarová.

Dívejte se v sobotu na Primě od 14:55!

reklama