Neuvěřitelné finále z jižních Čech vám vyrazí dech!

Prostřeno VI (49) Jižní Čechy grafika Foto: Prostřeno VI (49) Jižní Čechy grafikaFoto: www.iprima.cz

Terezka Mátlová a Marian Vojtko jsou soutěživí kuchaři a delikátní strávníci a vzájemně si nic nedarují. Podívejte se, jak tenhle duel jehněčího a zvěřiny, světáckých lahůdek a dvou stylových meníček, která vypadají jako ze špičkového hotelu, ve čtvrtek skončí. A kdo to všechno sní? Zase ta Lucie!


Na jihu Čech se po delší době sešla parta přátelská, pestrá, která překoná rekord. Dva mladí lidé dokázali, že to dokážou, zejména osmnáctiletá studentka Jitka překvapí nejen svým vařením a hlavně pečením, ale také svou cílevědomostí. Vůli jistě také vyžaduje její každodenní fyzický trénink tance u tyče, kterému se pilně věnuje i doma. Jako vybíravý strávník se představí číšník Petr, jediný muž týdne a první kuchař, který se nakonec ukáže i jako soutěživý taktik. Přesto spolu naši Jihočeši vycházejí nadstandardně dobře, ba výborně – možná se z nich stanou i kamarádi. Velkou zásluhu na tom mají zkušenější amatérské kuchařky Hanka a Jana, které atmosféru nehrotí a snaží se o příjemnou atmosféru nejen v průběhu svých večírků. Nálada stoupá, přestože se hraje o 40 000 korun. A kdo tuto krásnou částku na jihu Čech vyhraje? To si v žádném případě nenechte ujít, protože k tak kuriózní situaci v pořadu Prostřeno! ještě nedošlo. Sledujte proto každý podvečer další premiérový týden na Prima family.

Pondělí: číšník Petr (21)

Číšník Petr uvaří u rodičů, kde bydlí i jeho tři mnohem mladší sourozenci. Přestože se vyučil také kuchařem, tuto profesi nevykonává, moc ho prý nebaví. Ani večeři, jejímž prostřednictvím chce vyhrát 40 000, nevěnuje bůhvíkolik péče. Do zeleninové polévky kombinuje zeleninu mraženou a čerstvou, na jíšku přehřeje omastek a mamince roztaví umělohmotnou vařečku. Petr je zvyklý na dochucovadla. Na salát umíchá jeden výborný česnekový dresink pro chlapy, to ale ještě neví, že žádní kromě něj nepřijdou. Ocení ho však ženy, kterým chutná víc než ten cibulový, původně plánovaný pro ně. Na pečivo trochu zmatený hostitel zapomene a vzpomene si až ke konci jídla. „Maso máš luxusní,“ chválí mu soupeřky svíčkovou Stroganoff, pro ně neznámou specialitu světové kuchyně. Závěrečná Panna cotta nezaujala, zato zábava se povedla. Nevěřící Petr si zvolil překvapivě prohlídku místního kostelíčku s výkladem zdejšího kronikáře, ženy mohou rozhoupat i zdejší zvon.

Úterý: studentka a tanečnice Jitka (18)

Jitka z Nemanic studuje na osmiletém česko-anglickém gymnáziu a hosty pozve do velkého rodinného domu kousek od Českých Budějovic. Ráda by se jednou stala psycholožkou a odcestovala do Spojených států, protože ze svého pobytu v USA ví, že tam mají psychoterapeuti vysoké výdělky. Cílevědomá půvabná brunetka si naplánovala dva dezerty, jeden velmi pracný, dost práce dají i italské lasagne a předkrm. Jitka proto nestíhá a trochu zmatkuje. Vaří a peče teprve přes rok. „Jediná moje taktika je uvařit tak dobře, abych dostala co nejvíce bodů,“ říká. Střídavě se jí daří, zapečené těstoviny byly bohužel studené a ne tak chutné, jak nejmladší kuchařka doufala. „Moučník byl prostě na jedničku, zábava byla pecka, hlavní chod slabší,“ hodnotí soupeři její výkon v kuchyni. Ze sportovního výkonu u tyče, kde zatančí i Jitčina lektorka, jsou nadšení. .Netušili, jak náročná je to disciplína a dostanou možnost si to sami vyzkoušet.


Středa: požárnice Eva (28)

Čerstvě provdaná Eva z Českých Budějovic pracuje jako inzertní poradkyně pro místní deník. Hosty pozve do svého nového půdního bytu. Kromě požárního sportu je jejím velkým koníčkem vaření. I když říká, že je občas „mouchy snězte si mě“, jde jí to v kuchyni od ruky. Kuřecí vývar bude s vlastnoručně vyrobeným drobením, podaří se Jitce tak čirý, jak si přeje? „Vyrovnat se Jitce bude docela těžký, až na nějaké nedostatky totiž laťku nasadila docela vysoko,“ uvědomuje si Eva. Hlavní chod má pro Petra málo oblohy, pro někoho je krkovice tučná. „To je ta zhýčkaná omladina,“ vnímá kritiku hostitelka. O byt se dělí se třemi mazlíčky, s jedním z nich si při šmejdění hrál Petr. Když najde v jídle králíkův chlup, naštěstí to moc neventiluje, protože si za to může asi sám. Při hře Hádej, kdo jsem všechny překvapí Jitka, protože nezná a nikdy neviděla Troškovu trilogii Slunce, seno…, což je v jižních Čechách základní neznalost. „Je to stále lepší, dobře se bavím, nikdo se nechová příliš soutěživě,“ shrnuje Jitka uprostřed týdne za všechny své dojmy z večera i průběhu soutěže. Eva ke konci trochu zápasila s polevou na olejovou buchtu, známý moučník nenadchnul ani nezklamal.  

Čtvrtek: sportovkyně a šperkařka Hanka (38)

Hanka, která si vzala Gruzínce a má s ním dvě malé děti, pracovala jako produkční v reklamce, dnes je v domácnosti a má malou firmičku na výrobu korálkové bižuterie. Je to všestranná žena: umí pilotovat letadlo, řídit loď, potápět se, vyrábět šperky. Co uvaří? Proti všeobecnému očekávání to nebude gruzínské menu, ale ryze francouzské. Hana je zatím nejdokonalejší hostitelkou, která si ve svém hezkém velkém bytě vše do puntíku naplánovala. Začne šampaňským, pokračuje cibulačkou, hovězími líčky na víně a skončí digestivem – jediný koňak je z Gruzie. Maso je úplně měkoučké a vzbudí nadšení, ale jen do okamžiku, než mladí hosté odhalí, že jsou to líčka. Petr odloží příbor a chutnat přestane i Jitce, které už stejně nejela trochu připálená cibulačka. Zato Eva je hlavním chodem nadšená stejně jako Jana. Za dobrý tah soupeřky povařují druhý dezert v podobě sýrů a ovoce, který následuje po jablíčcích v županu. Hanka si zapsala body za zábavu s korálky, Petr se ukázal nejen jako největší hráč týdne, ale i jako nejšikovnější z hostů.


Pátek: manikérka a chovatelka Jana (49)

Jana se dnes živí jako manikérka a pedikérka, také má vlastní psí chovnou stanici. I když na to nevypadá, je už dvojnásobnou babičkou. Bydlí v příjemném domě a zájmy celé rodiny se točí kolem myslivosti. Na jídelníčku ale nebude zvěřina, nýbrž dost podobné menu jako včera u Hanky. Moučník je týž, o to to má Jana těžší. Je ale ráda, že se finále odehraje právě u ní doma a to ještě netuší, jaké to bude finále. Vpravdě historické! Jako kuchařka si poslední hostitelka moc nevěří, její syn o mamince dokonce tvrdí, že neumí vůbec vařit, tak si chce Jana vyzkoušet před kamerami, zda je to s jejími kulinářskými kvalitami až tak špatné. Po polévce, uzené cibulačce počesku si myslí, že „Češi porazili Francii“. Hlavní chod s bramborovým knedlíkem většině připomíná svíčkovou, i když jídlo by chtělo víc koření. Pro Petra, na kterého se dámy už trochu domluvily, jsou bramborové koule plané a málo slané. Samozřejmě i pro Evu, která bere slánku do ruky nejčastěji. Zato zábava je báječná, při zdobení adventních věnců hostům vyhrává kapela Janina syna. Sice se navzájem neslyší, ale odnesou si památku na Vánoce a nejen to… Hned příští týden se pětice prý znovu sejde, má totiž co oslavovat.

reklama