Nezapomenutelný Vladimír Menšík v komedii Bouřlivé víno v sobotu na Primě

Bouřlivé víno Foto: Bouřlivé vínoFoto: All

Přehlídka nejlepších českých a slovenských herců v dobové vinařské komedii Bouřlivé víno. Děj nás vrací do roku 1968, kdy se v totalitním Československu uvolnily poměry. A v jihomoravských Pálavicích se pár podnikavců snaží vyrábět a prodávat víno na vlastní pěst, při tom ale naletí podvodníkovi.

Předsedou JZD ve vesničce Pálavice je vinař Michal Janák (Vladimír Menšík). Vínu rozumí a ví, že aby ho bylo dost i pro další generace, musí se vše kolem něj dělat pořádně, poctivě a s láskou. Část vesnice to ale vidí jinak. Zakládají nový vinařský podnik VIDRUPA, chtějí začít podnikat a rychle zbohatnout. Michal tuší, že tohle není ta správná cesta a do nového družstva odmítne vstoupit.

Do vesnice navíc zavítá český emigrant z Rakouska jistý Jožka Hrdlička (Jiří Vala), který chce z nezkušených podnikatelů z VIDRUPy podvodem vytáhnout peníze. Nakonec je to právě Michal Janák, který Hrdličkovu levárnu odhalí a všem v podniku VIDRUPA zachrání pořádný balík.

Ačkoliv byl poplatný tehdejší ideologii, dnes vnímáme Bouřlivé víno jako spíše úsměvný film. Najdou se v něm i výborné komediální scény. Nesmrtelná je scéna s postavou Šmejkalky (Iva Janžurová), která má předvést striptýz, ale nakonec se odmítne svléknout a na německy mluvící diváky přisprostle křičí v češtině.

Herecká esa

  • Těšit se můžete na krásnou Božidaru Turzonovovou coby Kateřinu, manželku Michala Janáka. Protože měla těžký slovenský přízvuk, její hlas předabovala Libuše Švormová. V dalších dílech už ale Turzonovová mluví sama sebe.
  • Postavu tajemníka a otce Kateřiny, který za jakýchkoli okolností stojí za Michalem Janákem, zahrál zemitý Jaroslav Moučka.
  • Na straně „zlého“ vinařství se v postavě Houkala objevil Čestmír Řanda. Sekunduje mu jeho protivná, ziskuchtivá manželka Houkalová (Slávka Budínová).
  • Dále uvidíte Evu Hudečkovou, Otto Šimánka, Lubomíra Kostelku, Františka Filipovského, Jiřího Hrzána, Věru Tichánkovou, Jana Krause nebo třeba Vítězslava Jandáka.

Pohár hořkosti. Možná se někdo pozastaví nad titulkovou listinou k filmu Bouřlivé víno. Slavná tvůrčí režisérsko-scenáristická dvojice Václav Vorlíček – Miloš Macourek se proslavila spíše pohádkovými komediemi, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti či seriály Arabela, Létající Čestmír, Křeček v noční košili… Mnoho jejich projektů vznikalo v kooprodukci se zahraničními televizemi. Spekuluje se, že tzv. trilogii o víně, která byla hodně politicky angažovaná, prostě museli natočit, aby se zavděčili režimu a měli klid na „svoje“ věci.

Na první díl české vinařské trilogie Bouřlivé víno se dívejte v sobotu v 11:25 na Primě!

(tek)

 

reklama