Neziskovka Černí koně pomáhá handicapovaným vyrazit sportovat do přírody

Černí koně - Obrázek 9 Foto: Černí koně - Obrázek 9Foto: Černí koně

Černí koně, to je nezisková organizace, která se zaměřuje na sport a volnočasové aktivity handicapovaných a velkou měrou se zasazuje za změny ve vnímání handicapovaných lidí ve společnosti.

Organizujeme pro handicapované cyklisty dvě prestižní závodní série, Český pohár handbike a Český pohár horské cyklistiky. Dále také Galavečer handiCUP, u příležitosti ocenění vítězů poháru.

Provozujeme jedinou bezplatnou půjčovnu speciálních kol přizpůsobených různým handicapům. Pro děti organizujeme „Tour4change“ – největší edukativní turné v ČR a mnoho dalších akcí.

Černí koně - Obrázek 23 Foto:

 KOLO PRO KAŽDÉ HANDICAPOVANÉ DÍTĚ

Nový projekt Černých koní se jmenuje „Handbike pro děti“ a vizí tohoto projektu je umožnit všem handicapovaným dětem jízdu na kole.

logo CERNI KONE Foto:

„Vyrůstal jsem na vesnici a asi jako každý kluk jsem rád trávil čas na kole, kdy za přispění své fantazie se kolo pode mnou měnilo na rychlou motorku, formuli 1 nebo na koně a já byl chrabrým Old Shatterhandem,“ říká k projektu Tomáš Pouch. Handbike, neboli kola poháněná rukama stojí 130.000 Kč a závodní výrazně víc, a když byste chtěli objednat takové kolo pro dítě, nenaleznete na internetu prodejce, ani výrobce, prostě na děti s handicapem se nemyslí.

Projekt sleduje zřetelný cíl, umožnit zdravotně postiženým dětem jízdu na kole. Když zavřeme na chvíli oči a představíme si, že jedeme na kole, že se nám vítr prohání ve vlasech, tak zažíváme téměř vznešené pocity svobody, a právě tyto pocity, radost z jízdy, handicapované děti bez speciálních kol nikdy nezažijí.

„V první fázi vyrobíme prototyp, vyzkoušíme ho, zorganizujeme celoroční roadshow, abychom s tímto projektem seznámili veřejnost a v roce 2017 bychom rádi organizovali pro děti první exhibiční závody,“ dodává Pouch.

JAK TO VŠE ZAČALO

Psal se rok 2008 a Tomáš Pouch, handicapovaný amatérský cyklista, se schází po závodě horských kol s přáteli v malé dřevěné chatce v blízkosti Slapské přehrady. Tématem schůzky je založení cyklistického oddílu, který bez rozdílu za členy přijme každého, kdo rád jezdí na kole, a to i handicapovaného.

Následně v roce 2009 jsme sestavili náš první MTB a handbike team, a připravili první besedy na základních školách. V roce 2010 se Černí koně stali jako první na světě organizátoři závodů v horské cyklistice v kategoriích pro handicapované, včetně kategorie ručních kol.

Černí koně - Obrázek 5 Foto:

Od svého vzniku Černí koně stále rostou a jejich dosah už dávno přesáhl hranice dobrovolnictví, v současnosti zaměstnávají 4 handicapované, kteří se přímo a aktivně podílí na chodu organizace a realizaci projektů. V letošním roce je čeká více než 70 akcí.

JAK MOHOU LIDÉ POMOCI

Pokud se Vám aktivity organizace líbí a rádi byste je podpořili, navštivte internetové stránky cernikone.cz, kde se dozvíte více o aktivitách. Můžete se stát členem organizace, zakoupit si originální dres, třeba i s vlastním jménem, přispět na sbírkový účet, nebo organizaci poskytnout dar.

Další možností je zapojit se třeba do závodů jako asistent pro handicapovaného cyklistu, nebo si zakoupit speciální zážitek – kuphandicap.cz

Možností, jak se zapojit, je více: na stránkách organizace je v pravém sloupci seznam všech akcí, kde partu Černých koní můžete potkat. Navštivte je, poznejte jejich filozofii a třeba i Vy budete Černým koněm.

reklama