„Nic jíst ti nechutná“ o týdnu s Petrem Jandou, který zavinil pouze dobrou náladu, určitě neplatí

Prostřeno VI (39) Střední Čechy grafika Foto: Prostřeno VI (39) Střední Čechy grafikaFoto: www.iprima.cz

Dvě večeře v jednom večeru, humor laskavý i černý, dobré jídlo a pití. Hvězdy zářící i ty už trochu pohaslé, které si ale rádi připomeneme.

V úterý se na diváky VIP PROSTŘENO! těší frontman skupiny Olympic, která letos oslaví padesát let své činnosti, čerstvý tatínek čtvrté dcery, skladatel, hudebník a producent Petr Janda. Bere své vaření vážně a ujistí se o tom, „že kuchařský řemeslo je řehole.“ Možná přijde i kouzelník, ale určitě přijde legenda televizní zábavy Jaroslava Hanušová, zvaná Jaruš. Paní Jarka je už v důchodu, ale díky filmům Zdeňka Trošky a populárním scénkám je na obrazovce občasným hostem. „To víte, že bych vyhrát chtěla,“ říká žena, která studovala práva a kdysi učila, „ale jediná věc, kterou jsem kdy vyhrála, byla v tombole šňůra na prádlo, kterou mi pak hned ukradli,“ přemýšlí o svých šancích v kulinářské soutěži.

Druhým mužem v tomto VIP týdnu je moderátor Martin Severa, který bude prostírat ve čtvrtek. Svůj život si neumí představit bez sportu. Dříve běhával, nyní vyráží na kole do Krčského lesa a večer doma ochutnává dobrá vína. Na sladkosti tento vyznavač sladké Francie moc není. Jako poslední uvaří stále velmi půvabná Lucie Zedníčková, která hraje už od deseti let. Momentálně se tato dvojnásobná maminka, herečka a Pražanka od narození stěhuje právě do Brna. O tom, že je Lucka živel, který nezkazí žádnou zábavu, se přesvědčíte v dalším vydání VIP PROSTŘENO!, kde se také dozvíte, proč chodila k Petru Jandovi, když nebyl právě doma.

 

Petr Janda není línej skaut. Grilovačka skončí u táboráku se špekáčky a kytarou

„Když se na sebe nedívám do zrcadla, tak si připadám docela mladý,“ říká o své obdivuhodné kondici a elánu do života rocker, který se nedávno dožil sedmdesáti let. Při srovnání s vrstevníky, kteří si prý rádi pospí a poleží, se cítí aktivnější. Že by za to mohla jeho mladá žena a malé dcery? „Ženu a svoje děti miluju,“ přiznává na stará kolena bez mučení. „Když nemám práci, tak si ji najdu, a ve volným čase si ještě rád zahraju na kytaru. Mě to normálně baví. Chci určitě natočit svoji novou desku,“ plánuje frontman Olympiku, zpěvák, kytarista, skladatel a producent. A protože to doma u Petra Jandy vypadá naprosto úžasně, bude se prostírat na zahradě jeho bílého domu, který koupil kdysi náhodou na inzerát. Kuchyně prý volá po výměně, ale Petr v ní vaří hrozně rád. „Rád krájím zeleninu, vůbec nevím, kde se to ve mně vzalo,“ diví se sám sobě amatérský kuchař. Menu bude letní, lehké a tříchodové.
 
 
Syrová zelenina s dipem na předkrm – takové zdravé zobání, ale Martin Severa s paní Hanušovou úplně nevědí, co je čeká. Jarka si pochroumala koleno a nemůže moc chodit, jíst ale naštěstí může. Petr Janda ji viděl naposledy před šestadvaceti lety, kdy byla těhotná. Lucie Zedníčková touží po grilovaném mase a Petr se jí strefí do chutí. Ugriluje biftek, kuřecí paličky a krkovičku. „To je pecka,“ reaguje nadšeně herečka. Masíčka upečená nad dřevěným uhlím doplní omáčka a korunují lívanečky s borůvkami a se šlehačkou. „Když bude úplně nejhůř, dojedeme se u ohně buřty,“ plánuje hostitel. To ještě netuší, jak se všichni na podobnou atrakci těší. Grilované maso předčí všechna očekávání, Martin změnil názor na stupeň propečenosti bifteku. „To je symfonický orchestr v ústech,“ libuje si znalec vína Severa nad hostitelovou vinotékou.

 
„Lucie se nějakým způsobem kamarádila s mým synem,“ vzpomíná Petr. „Ale u vás jsem byla, když vy jste nebyli doma, a byla jsem tam víckrát, víš…“ směje se potutelně herečka. Hostitele těší, že všem chutná. Zaboduje i moučník? Rychlé lívanečky z pytlíku dělá na snídani své ženě a malé Anežce, která si je přijde ochutnat, a přelévá je kanadským javorovým sirupem. Na ten ale zapomene… Jak dopadne společenská hra od Petrovy nejstarší dcery, která má bohužel návod v polštině? Paní Jaroslava si zapomněla brýle. „Pan Severa miluje Francii a všechno, co je z Francie, tak jsme na tom stejně, a proto si velmi dobře rozumíme,“ říká Petr, který si s moderátorem zahraje u ohně na kytaru a zazpívá Želvu. „Pánové hráli a zpívali, já jsem opékala špekáčky a paní Hanušová držela balanc, aby nespadla s lavičkou,“ říká o finále vydařeného večírku Lucie.

Jaroslava Hanušová a její skoro vegetariánská večeře chudé důchodkyně

„Musíte mě omluvit, já jsem jen tak, jak jsem si odskočila od plotny,“ vítá Jaruš legendární větou z Kouzelníka své hosty. „Být důchodkyně znamená být chudá, hladová a nic nedělat,“ shrnuje neradostnou realitu ze svého pohledu někdejší hvězda televizní zábavy. „Tohle menu jsem zvolila, protože je levné,“ říká herečka, která se s nejstarším kamarádem Jiřím Lábusem seznámila na dramatickém kroužku. „Když vystupuju v takovémhle pořadu, tak se očekává, že když přijde Hanušová, bude obrovská legrace,“ uvádí na pravou míru hrdinka dnešního večírku fakt, že je „člověk trochu mlčenlivý a není rozenou bavičkou.“ Jak se svým vymknutým kolenem zvládne vaření?

 
Dcera jí pomohla s nákupem, ale protože zapomněla na chleba, který je důležitou součástí předkrmu, skočí pro něj hodný zvukař. „Menu chudé důchodkyně“ bude zdravé a vegetariánské. Až na úvodní škvarky a rum hosty čeká samá zelenina: květáková polévka, zapečené brambory s pórkem a zakysanou smetanou a salát ze strouhané mrkve. Mrkvička s jablíčkem – to dělá Lucka dětem k televizi. Dezert je jako ze školky, kde Jaroslava Hanušová léta pracovala. „Když se jim to s půvabem a eleganci naservíruje, tak ani nemrknou,“ myslí si hostitelka. „Začala jsem vařit velmi pozdě, pak mě to ale začalo bavit. A tenkrát se nechodilo do restaurací jako teď,“ vzpomíná na své začátky u sporáku amatérská kuchařka, která „pomocné práce moc neovládá a odmalička do toho zapřahala děti.“ Petr Janda v Jarčině menu maso postrádá, ale Martin se těší na odlehčenou stravu. Salát z mrkve s pomerančovou šťávou ho těší, protože sladkosti jí jenom ke snídani.
 

„Květáková polévka je jednoduchá, ale má jednu nevýhodu, že to smrdí v celým bytě,“ soudí Petr Janda, který ji už dlouho neochutnal. Také si už dlouho nedal panáka tuzemáku, ale v průběhu večírku to několikrát napraví. Na předvařené brambory, opečené, proložené pórkem a zalité smetanou, se těší Lucie. „Jsem velmi vděčný strávník, když mi někdo uvaří,“ říká jako většina žen, které často vaří. Škvarky s chlebem a solí iniciují chovatelskou historku Petra Jandy, dozvíme se, proč kdysi Martička proplakala půl dne. „Pepř je výborný pro moderátory před výkonem,“ přepepří si polévku Martin Severa, a řeč půjde o nehodách na jevišti, na koncertech a v přímém přenosu. „Žádný jídlo není špatný, jenom se špatně udělá,“ tvrdí před hlavním chodem rocker Janda, kterému se to opět potvrdí – hlavní chod pro něj byl velkým zklamáním. „Odcházím z večeře hladový, do sta procent to má hodně daleko, ale tělo se aspoň nebouří,“ hodnotí celou večeři. To Martin Severa si prý pochutnal stejně jako včera. „Nebyl to průšvih, ale samochvála smrdí,“ vidí svůj výkon hostitelka, která své kulturní hosty podrobila testu z české kinematografie. Jak hluboké mají znalosti, uvidíte v úterý večer na Prima family!


erý: Anife Vyskočilová a její let do Istanbulu
„Jezte rukama,“ vyzývá své hosty doma bulharská Turkyně Anife, která jela do Německa, omylem vystoupila v Čechách a už tu zůstala. Nejprve se seznámila se synem Ivana Vyskočila, a když poznala otce, spadla jí brada, jemu též, a bylo rozhodnuto. Tvrdí o sobě, „že vaří výborně, nebo výborně.“ Jiná možnost není – plný stůl znamená v její vlasti symbol štěstí. Nákup na tržišti pojedná v orientálním duchu (nejradši by smlouvala) a menu rovněž. Na co se mohou soupeři těšit? Na tři mušketýry a jeden baklažán, arabské křidélko nebo stehýnko, dalmatské čufty po bosensku a jako dezert bude lahodný řecký jogurt politý tureckým medem od maminky a posypaný bulharskými vlašskými ořechy. Ale jak slibuje divákům: „Možná něco neudělám a možná něco udělám navíc.“ Protože takový živel, jako je Anife, se při vaření nenechá spoutat nějakým menu! „Překvapilo mě, že to jsou jen tři chody,“ říká Petra Horváthová, která netuší, co ji čeká. Určitě maso a baklažán. „Ani nevím, co je baklažán“, říká Martin, který tápe i nad čufty. Zato Petra Černocká má balkánskou kuchyni moc ráda. „Anife je můj velký favorit,“ tipuje. A kuchařka se činí: předvede, jak lilek nasolit, jak očistit fazolové lusky, uvidíme balkánské listové těsto a čufty z mletého masa, kam přijde jeden „vaječník“. „Kdyby vám nechutnalo, tak prosím řekněte, že vám chutná,“ prosí hostitelka. Dezert se podává na palubě, protože Anife vezme soupeře na letecký trenažér. Co myslíte, kdo nabourá? A jaké bude přistání po téhle jízdě do Istanbulu?
Středa: Saxána Petra Černocká kouzlí znamenitě i doma v kuchyni 
Petra se na svůj večírek připravila, dokonce natřela zahradní stolek. „Probudila se ve mně velká touha nezklamat,“ přiznává. Velký stůl a ubrus si ale musela vypůjčit, stejně jako bylinky od souseda. Plánuje večeři pro milovníky ryb a mořských plodů. Polévka bude její oblíbená indická kuřecí s mandlemi. „Tu nemůžu zkazit, dělám ji spoustu let.“ Své jmenovkyni, dceři rybáře, se lehkou rybkou s bramborem a špenátem strefí do chuti. Lehký bude i piškot s ovocem, oříšky a řeckým jogurtem. Jaká hostitelka, takové menu: příjemné, úhledné, tak akorát, trochu do světa, trendy. Anife při pohledu na jídelní lístek tuší, že se nepůjde dojíst do restaurace jako v pondělí. Polévku zná, u nich se jedla na svátky. Pro Petru mladší a Martina by mohla klidně být i pikantnější. „Ještě jsem krevety nepozřel,“ těší se Martin na předkrm, koktejl s avokádem, mandarinkami a jogurtovo-majonézovou zálivkou. „Já bych tam, protože jsem zvíře, dala trochu kečupu kvůli barvě, ale nechci si to rozlejt u těch mistrů,“ upřímně lituje zpěvačka, která jako přílohu podává rozpečenou bagetu s bylinkovým máslem. Je Anife skutečně alergická na mořské plody, jak straší? „Jakmile nebudou čerstvé, připravte mi sanitku, jedu!“ varuje. Nakonec ale „kdyby mohla, tak by jedla jenom koktejl.“ Co ještě Saxána ve své kuchyňce vykouzlí? Petřin hlavní chod – okoun – je výborně okořeněný, ale prostý, „protože u ryb platí, že čím míň, tím líp,“ tvrdí. Po včerejším tornádu s Anife je zábava klidná a tvůrčí. „Já si od Petry odnáším pohodu, která proplouvá tím barákem,“ libuje si dámami hýčkaný Martin. Ztuhl nepečený ovocný dezert tak, jak měl? Anife chutná nejvíc po předkrmu a „už teď se loučí s dovolenou“. A to ještě neví, jak se zítra vytáhne její favorit Martin…
Čtvrtek: Český Belmondo Martin Kraus peče kachnu v kuchařské čepici
„Princ“ Martin Kraus vyrůstal jako v pohádce. Na statku, v jízdárně, kam také pozve ženy. „Bydlení u Martina si představuju, že budou všude podkovy a rajtky,“ fantazíruje kamarádka Petra. „Je to řehole,“ říká s lehkou nadsázkou hostitel o rodinné farmě, „mám na krku čtyřicet koní.“ K herectví ho přivedla autobiografie J.-P. Belmonda, kterého má rád a jehož Anife (a prý nejen jí) připomíná. „Dělám si drápky na zájezd,“ netají se Martin. Soupeřky pohostí v „chlastroomu“ a v maminčině kuchyni spáchá „český nářez“: kachnu s knedlíkem a s variacemi zelí. Jídlo by mohlo potěšit Anife. „Já si představuju, že nám rozdá špejle a na tom bude buřt,“ podceňuje mladíka Petra Černocká, která po včerejšku už nemá na nic chuť. „Párky bude mít, chleba bude mít,“ vidí to podobně Anife. Holky přemluví, ať dorazí na farmu v gala. Sama přichází v zeleném, Petra je v klobouku – úplný Hollywood. Kdyby děvčata tušila, že budou v dlouhých róbách jezdit bosky na koni! Nastrojená Petra kamaráda Martina ale nepodceňuje: „Je to typ kluka, který zvládne všechno, tak proč by nezvládl jedno blbý vaření?“ Po neochucené mozzarelle s rajčaty a čínským zelím se místo polévky čepuje pivo a po kachničce Martin upeče „ananas na šutru“. Zmákne i domácí knedlíky? „Já jsem na knedlíkách odkojenej,“ hněte těsto představitel démonického Dana, který uvaří to, co má nejraději. „Anife bude v takový rozkoši, že těch deset bodů jí nebude stačit,“ chvástá se. Zelí sice bude červené a bílé, ale kupované, knedlík trošku tužší, ale kachna jako dort s křupavou kůrčičkou. A kosti? Házejí se rovnou do krbu jako na zámku. „Měla jsem pocit jako ve starém filmu,“ bájí Anife, které týden přinesl hodně osvěžení, optimismu a nové kamarády. „Zábava byla absolutně geniální, jenom pro někoho jinýho,“ říká Petra Černocká, která se ale také podívá na svět z koňského hřbetu. Martinovi přálo počasí, vyjde mu i pečení ananasu pod hvězdami? A kdo nakonec odjede k teplému moři?

reklama