O čem přemýšlejí české ženy?

Aktivní stáří Foto: Aktivní stáříFoto: All

České ženy přemýšlejí o aktivním životním stylu a stárnutí na úrovni.

Už od útlého dětství my, ženy, sníme sen o princi na bílém koni, který nás unese do svého krásného zámku a tam budeme společně šťastni žít až do smrti… Bohužel později nám jaksi dojde, že tento sen zůstane v kolonce „nenaplněno“.

Naučily jsme se, že se musíme o sebe i své blízké postarat samy. Ale budeme schopny udržet si tento životní standard i v penzi? Zvládneme zaplatit nájem, plyn, elektřinu a koupit si nové lodičky, i když se z nás stanou penzistky?

V loňském roce se v médiích začaly objevovat informace o nové důchodové reformě. Pojďme se tedy podívat na to, zda nám může tato novinka pomoci zajistit požadovaný životní standard i v pokročilejším věku.

Za prvé

Koncepce důchodové reformy je založena na třech pilířích. Prvním z nich jsou povinné odvody do státního rozpočtu, ze kterých se vyplácí starobní důchod dle počtu odpracovaných let, dětí atd. Třetím pilířem je individuální spoření u penzijních společností formou penzijního připojištění se státním příspěvkem.

Nejdiskutovanější je druhý pilíř. V druhém pilíři se kombinuje spoření vlastních peněžních prostředků s vyvedením části důchodového pojištění na vlastní individuální účet.

Cílem druhého pilíře je umožnit vám část odvodů ze sociálního pojištění vkládat na svůj vlastní účet. Proces spoření je jednoduchý a o vše se vlastně postará váš zaměstnavatel. Každý měsíc odvede 3 % z vaší hrubé mzdy do II. pilíře a sníží o tuto částku platby na sociální pojištění (tedy do státního rozpočtu). To vše za předpokladu, že si necháte srážet k tomuto odvodu do II. pilíře další 2 % ze své hrubé mzdy. Výsledných pět procent hrubé mzdy penzijní společnost investuje, a vytvoří tak další zdroj vašich příjmů v důchodovém věku.

Za druhé

Pozor! Pokud je vám více než 35 let, máte možnost rozhodnout se pro vstup do druhého pilíře pouze do 1. 7. 2013.

Za třetí

Všechny uložené peněžní prostředky se až do doby dosažení důchodového věku zhodnocují. Je vhodné si projít nabídky penzijních společností. Například KB Penzijní společnost nabízí tři varianty strategie spoření životního cyklu, od růstové po konzervativní.

Tip:

Vstoupit, nebo nevstoupit do II. pilíře? Spočítejte si výhody pomocí důchodové kalkulačky na www.kbps.cz/kalkulacka

 

reklama