O seriálu

Synové a dcery Jakuba Skláře Foto: Synové a dcery Jakuba SklářeFoto: All

Neděle u obrazovky vám zpříjemní podívaná na jedinečný seriál Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře. Rodinnou ságu bude Prima přinášet vždy v 9.40.

Televizní román o 13 kapitolách, jak se o něm sám autor vyjádřil, vás provede nejen historií jedné pořádně rozvětvené sklářské rodiny, ale i dějinami naší země.

Stejně jako mnohých českým občanům, ani Synům a dcerám Jakuba Skláře nezbývá, než se vypořádat jak s vlastními existenčními starostmi, tak událostmi, jež nemohou ovlivnit. Prostřednictvím televizní obrazovky je tak budete doprovázet na jejich životní cestě za první a druhé světové války, v době vzniku republiky a v složitých dobách hospodářské krize.

Seriál pokrývá neuvěřitelné období mezi lety 1899 a 1957. Hlavní hrdina Jakub Cirkl vstupuje do děje jako devatenáctiletý mladík a v posledním díle se s ním rozloučíme na prahu jeho osmdesátky.

Prožijete s ním jeho nástup do albrechtické huti, lásku k Terezce Herálcové, rozrůstání jeho rodiny, úsilí o vybudování vlastního domu a posléze i spletité příběhy jeho dětí.

Režisér seriálu Jaroslav Dudek o sklářském seriálu řekl: „Pokládám ho za Dietlovo mistrovské dílo. Napsal ho neobyčejně inspirujícím způsobem a ze společenských konfliktů a dějů vytěžil napětí, které už dávno nemá nic společného s obligátními spekulacemi, kdo si kdy koho vezme.“

Seriál plný hvězd

 

V seriálu se objevilo celkem na dvě stě herců včele s Luďkem Munzarem (Jakubem Cirklem), Evou Jakoubkovou (jeho ženou Terezou) a jejich dětmi, které ztvárnili Petr Kostka, Jana Preissová, Jiří Krampol, Daniela Kolářová, Svatopluk Skopal, Marta Vančurová a Jaromír Hanzlík. Také v dalších rolích se představili nejlepší herci své doby. Řadu z nich si Dudek vyhlédl přímo ve Vinohradském divadle, kde působil jako režisér. Právě odtud své "ovečky" dobře znal a byli naladěni na stejnou notu.

Natáčení bylo i vzhledem k časovému rozpětí - šedesáti letům -, které zachytil, velmi náročné a trvalo s přestávkami dva roky. Točilo se v autentické sklářské huti v Tasicích (seriálové Albrechtice), ale i na dalších exteriérech, například v Mnichovicích, v několika televizních studiích se stavěly náročné interiéry.

Režisér Dudek obsadil také svoji manželku Janu Štěpánkovou. Coby Alžbětu Krahulíkovou ji čekají těžké chvíle – po smrti manžela se musí ujmout vedení celé hutě, což je úkol mnohdy složitý i pro muže, natožpak ženu.

Pro některé herce byla příležitost zahrát si v tomto seriálu jejich vůbec poslední – to je případ Jiřiny Štěpničkové a Františka Kováříka (oba krátce po natáčení zemřeli).

Zapotili se i maskéři

 

Luděk Munzar, Jiří Krampol, Petr Kostka i někteří další herci museli před natáčením podstupovat náročné úpravy obličeje. Vždyť Munzar je na počátku seriálu devatenáctiletý, na konci osmdesátiletý kmet. Krampol s Kostkou si jako pětačtyřicetiletí zahráli v určitém momentu patnáctileté kluky.

Maskéři se proto pěkně zapotili. Obličeje vytahovali s pomocí gumiček, nasazovali paruky, čepice, kostyméři vymýšleli speciální oblečky. Chvílemi bylo díky tomu na place hodně veselo, když si herci své proměny navzájem hodnotili.

(kov)

 

reklama