Ponořte se s námi a s Ponorkou U-571 do nebezpečných vln Atlantiku

Jen málo filmů kdy vzbudilo tak kontroverzní reakce: kladné od diváků a namíchnuté od politiků (tedy pouze těch britských) kvůli „historickým nepřesnostem“, které znázorňuje. Takže, neberte ho jako dějepisný dokument na téma 2. světové války a dobře se pobavíte. V pátek ve 21.35 na Primě.

Matthew McConaughey jako poručík Andrew Tyler vede nesnadnou misi. Jeho úkolem je zajmout německou válečnou ponorku U-571 a zmocnit se šifrovacího zařízení Enigma, které má na palubě, aniž by se o tom nepřítel dozvěděl.

Plán ovšem dostane vážnou trhlinu v momentě, kdy je původní loď poručíka Tylera Němci potopena a on se musí i se svým týmem vrátit zpět na poškozenou U-571. Situace je zoufalá. Systémy selhávají, jediné zbylé torpédo nelze vystřelit a americké posádce hrozí prozrazení…

Ponorka U-571 - Obrázek 5 Foto: Ponorka U-571 - Obrázek 5Foto: archiv FTV Prima

Od filmových kritiků se snímek setkal dobrého přijetí, hůře na něj ovšem reagovali britští politikové. Vlnu kritiky vyvolala historická „nepřesnost“, na které je postavena celá zápletka filmu: totiž, že to byli britští a nikoli američtí vojáci, kterým se podařilo jako prvním získat tajný německý šifrovací stroj Enigmu. Konkrétně to bylo z německé ponorky U-110 v Severním Atlantiku v roce 1941 měsíce před tím, než Spojené státy vůbec do války vstoupily.

Ponorka U-571-6 Foto: Ponorka U-571-6Foto: All

Rozhořčení eskalovalo až na půdu britského parlamentu, kde tehdejší premiér Tony Blair vystoupil s prohlášením, že snímek je urážkou britských námořních vojákům.

Ve skutečnosti se německá ponorka U-571 nikdy nedostala do situace popsané ve filmu, nikdy nebyla zajata a byla potopena v roce 1944 australskou vzdušnou obranou nedaleko pobřeží Irska.

Věděli jste, že…

  • Snímek se natáčel ve vodách Středozemního moře. Pro větší autenticitu se záběry z ponorky natáčely na opravdové ponorce zakotvené nedaleko pobřeží Malty. Budila tak opravdový dojem, že jednoho dne natáčecí tým znenadání překvapila americká válečná loď, která vyslala na palubu „německé nacistické“ ponorky ozbrojenou hlídku.
  • Jednu z hlavních rolí – poručíka Petea Emmetta – hraje Jon Bon Jovi.
  • Šifrovací stroj Enigma, který můžete ve filmu vidět, není rekvizita, ale skutečný šifrovací stroj, který fašistické Německo používalo ve druhé světové válce ke kódování svých strategických válečných zpráv. Produkce snímku si ho zapůjčila od sběratele.
  • Poznámka o tom, že jako první se německého šifrovacího přístroje ve skutečnosti zmocnili Britové a jejich královské námořnictvo, bylo do závěrečných titulků přidáno až poté, co film vzbudil vlnu rozhořčení na britské půdě a Britové obvinili Hollywood, že se jim snaží upřít jejich válečné zásluhy.

reklama