Přežít pád letadla ještě neznamená zachránit si život

Let Fénixe Foto: Let FénixeFoto: All

Film Let Fénixe z roku 2004 je remakem stejnojmenného klasického dobrodružného akčního snímku, který byl v Hollywoodu natočen v 60. letech. Skupina mužů a jedna žena se v něm pokusí o nemožné. Zachránit si život vlastníma rukama, a to dost originálním způsobem.

Americká společnost zavírá testovací ropné pole v Mongolsku. Do pouště Gobi vyšle pro své zaměstnance a zbývající materiál speciální letadlo, které pilotuje kapitán Frank Towns (Denis Quaid). Jenže letadlo je přetížené a na zpáteční cestě se dostane do zuřivé písečné bouře. Havárie a následný pád letadla je nevyhnutelný. Kapitán letadla a přeživší trosečníci se další dny musí podělit o zbývající zásoby, než je někdo přijde zachránit.

 

Po dlouhých dnech uprostřed nekonečné pouště ale záchrana nepřichází, bouře smetla letoun příliš daleko od původně plánované trasy. Docházejí potraviny a voda. V nekonečné výhni mongolské pouště je navíc ohrožují nepřátelští pašeráci. Zdá se, že jediná cesta, jak se z téhle šlamastyky dostat, je cesta vzhůru. Opravdového podivína a údajného leteckého konstruktéra Elliotta (Giovanni Ribisi) totiž napadne spásný nápad.

 

 

Z trosek původního letadla postavit letadlo nové. Letadlo, ke kterému obracejí své poslední naděje, pojmenují Fénix. Vstane i tento Fénix z popela jako v dávných legendách a podaří se mu skutečně vzlétnout?

 

Snímek Let Fénixe si pusťte v neděli večer ve 22.50 hodin na Primě!


Na co se můžete určitě těšit:

– Jedna z nejlépe natočených havárií letadla

– Nádherné záběry z pouště

– Propracované charaktery hlavních postav, kvalitní scénář

– Hudba Marco Beltramiho padne skvěle ke každému záběru

 

Zajímavosti o filmu:

 

+ Oproti původnímu Letu Fénixe z roku 1965 byla do toho nového dosazena ženská postava inženýrky Kelly Johnson (Miranda Otto). Je to jediná žena ve filmu a někteří kritici míní, že to bylo pro vývoj filmu zbytečné. Klidně to mohl být další muž.

 

+ Ve filmu je používáno letadlo Fairchild C–119, tedy přímý pokračovatel modelu C–82, který se hojně využíval v dobách II. sv. války, a jenž si zahrál v původním Letu Fénixe

 

+ Pro natáčení pádu letadla nebylo použito skutečného letounu, šlo pouze o model. Byl prý ale tak dobře postaven, že letěl mnohem dále, než filmaři předpokládali. Letěl dokonce tak daleko, že narazil do kamery a zlomil kameramanovi nohu.

 

+ Danis Quaid, jenž ztvárnil pilota havarovaného letounu, je sám zkušeným pilotem.

 

 

reklama