Proč malí pacienti snášejí onkologickou léčbu lépe než starší děti?

Ve čtvrtek ve 20.15 Nemocnice Motol odvysílá i příběh pětileté Terezky, která trpí vážnou formou leukémie. V Nemocnici Motol můžete vidět, že Terezka nakonec nad leukémií vyhrála. A stále se jí daří dobře. Pomohl jí k tomu také psychický stav, který je u menších dětí stabilnější než u větších. Proč?

V pěti letech ztratila vlasy a musela si poradit s náročnou onkologickou léčbou. Větší bojovnici už stěží najdete. Terezka podobně jako jiné děti s diagnózou akutní lymfoblastické leukémie strávila v nemocnici Motol řadu týdnů.

Během léčby malé Terezky je vždy přítomna rodina pacientky, v tomto případě je to hlavně maminka. Jak říká ošetřující lékařka Terezky, MUDr. Lucie Šrámková, za tuto dobu se pacienti a jejich rodiny dobře s ostatními lékaři poznají. Jinak to ani nejde, protože všechny složky Terezčina okolí spolu musí spolupracovat, aby byla léčba úspěšná.

Malé děti neřeší následky léčby

V Nemocnici Motol si v dílu, kde uvidíte pětiletou Terezku bojovat o život, všimnete jednoho detailu. Malá bojovnice totiž snáší léčbu lépe než starší děti. "Terezka je velmi šikovná a spontánní holčička, přestože prošla náročnou léčbou se závažnými komplikacemi, v obdobích, kdy jí bylo dobře, se chovala zcela jako zdravé dítě a neřešila takové drobnosti, jako například že nemá vlásky nebo musí být často v nemocnici, " vypráví MUDr. Šrámková.

Podle lékařky se Terezka během celé léčby chovala statečně Foto: Podle lékařky se Terezka během celé léčby chovala statečněFoto: archiv Prima

Dobrý psychický stav pacienta je skvělou berličkou pro to, aby se léčba podařila. Zatímco pětiletá holčička se ve svém věku zajímá v podstatě "jen" o přítomnost, starší děti už začínají mít problémy s přijmutím následků léčby, jako je vypadávání vlasů, ale i s nemocí jako takovou. Rakovina je ve společnosti ještě stále spojována s jistou smrtí.

Článek

Pacientka Linda Bošková a MUDr. Lucie Šrámková Foto:

Vyléčíme 80 % dětí s rakovinou, teď je potřeba se zaměřit na následky po léčbě, říká MUDr. Šrámková

Televizní cyklus Nemocnice Motol ve čtvrtek ve 20.15 představí případ mladé dívky, jež trpí leukémií. V Čechách onemocní rakovinou 350 dětí ročně. I když jsou čísla...

"Máme zkušenost, že děti v předškolním věku snášejí obvykle léčbu lépe než děti starší, vzhledem k tomu, že příliš nepřemýšlejí dopředu a zabývají se jen aktuálními problémy. U dospívajících dětí vystupují do popředí obavy z nemoci samotné, ze smrti, těžce snášejí odloučení od svých kamarádů a změny vzhledu, takže po psychické stránce je to určitě mnohem komplikovanější," vysvětluje lékařka z Kliniky dětské hematologie a onkologie Nemocnice Motol.

Malé Terezce se podle slov lékařky daří po léčbě dobře a má dětské starosti odpovídající jejímu věku.

Nemocnici Motol můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Článek

Nemocnice Motol - vpáčený hrudník před/ po Foto:

Magie medicíny: Jak se lékaři Nemocnice Motol vypořádali s vpadlým hrudníkem chlapce?

Každý čtvrtek můžete sledovat lékaře z Nemocnice Motol, jak zachraňují životy nebo zlepšují jejich úroveň. Takovým případem je vrozená vada Jena, jenž se se svým vpadlým...

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

reklama