Rizzoli a Isles: Znáte nejslavnější americké bitvy? Někdy díky tomu odhalíte vraha

Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně I - Obrázek 12 Foto: Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně I - Obrázek 12Foto: All

Slušná znalost historie se vyplatila Mauře Isles – je přizvána k rekonstrukci bitvy z války o nezávislost. Ta je však překvapivě realistická, na bojišti zemře člověk. Policistka je tak přímo na místě činu. Jak to dopadne, sledujte ve čtvrtek na Primě ve 22.40.

Maura Isles s Jane Rizzoli tak rovnou začnou pracovat na dalším případu. Ještě než se podíváte, jak se případ zamotá, připomeňte si některé slavné bitvy války o nezávislost – osvěžíte si jak epickou stránku dějepisu, tak se vám nabyté znalosti možná budou hodit u sledování Rizzoli & Isles.

Boje v Lexingtonu

První bitva války o nezávislost. Boje vypukly poté, co Britové vyslali oddíl, aby potlačili revolucionáře a zabavili jim zbraně. Dalších třináct kolonií však vyslalo své milice a ty donutily Brity opustit Boston. Patrioti-revolucionáři získali kontrolu nad koloniemi a ještě v roce 1775 se konal 2. kontinentální kongres a byla vytvořena kontinentální armáda. Britský král Jiří III. obdržel výzvu ke smíru – leč nepřijal ji.

Pohroma u Saratogy

Také známá jako fatální prohra Britů. Generál John Burgoyne se snažil s oddílem zhruba šesti tisíc mužů dostat k Albany, do cesty se mu však postavili vojáci Horatia Gatese.

Ti zůstali poblíž Saratogy. Burgoyne je chtěl obejít, ale Američané ho překvapili a 19. září se konala první bitva. Britové prohráli v druhé bitvě 17. října a před Američany kapitulovali a padli do zajetí.

Porážka Britů u Saratogy dodala Američanům důvěru, a do války vstoupil další hráč – Francie, a to na straně kolonií. V červnu 1779 se proti Británii postavilo i Španělsko, o rok později Holandsko.

Chesepeake a Yorktown

Nejslavnější bitvy americké války o nezávislost? Lexington, Saratoga, Yorktown.

Naprostou pohromou byla pro britské námořnictvo pod vedením kapitána Hooda porážka od francouzské flotily v bitvě u Chesepeake.

Šestitisícová britská armáda později čelila zhruba šestnácti tisícům Francouzů a Američanů. Britové pod vedením lorda Cornwallise začali 28. září obléhat Yorktown. Američané a Francouzi však rozbili obě linie improvizované obrany a Britům nepomohlo ani to, že se Cornwallis, doufající v posily, pokusil získat čas nočním útokem. Nakonec nabídl kapitulaci.

V důsledku porážky rezignoval britský ministerský předseda a Britové se nakonec rozhodli, že pokračovat ve válce nemá smysl.

Teď se asi divíte, jak to všechno souvisí s detektivkou Rizzoli & Isles? Dozvíte se ve čtvrtek ve 22.40 na Primě.

Článek

Avatar - Jake Sully a Neitiri se do sebe zamilují

Avatar - nenechte si v sobotu večer ujít nejúspěšnější film všech dob!

Vrtulníky střílejí na létací draky, na kterých sedí přerostlí kříženci kočky a Šmoulů. Je mezi nimi i jeden, který mezi ně nepatří, a přesto za ně bojuje. Vítejte na ...

reklama