S tebou mě baví svět a taky mi moc chutná

 VIP Prostřeno 9. DÍL grafika Foto: VIP Prostřeno 9. DÍL grafikaFoto: All

Hvězdná skupina tohoto týdne zahrnuje zpěváky, herce i fotografy. Kdo si u národa šplhne a kdo se bude po odvysílání plížit v černých brýlích? Zpěvačka Eva Pilarová, herečka Jana Šulcová, zpěvák Pavel Vítek či fotograf Robert Vano?

 

Všechny hvězdy kromě Roberta pozvou hosty i diváky k sobě domů. Sympatický fotograf má totiž byteček jako klícku, proto uvaří u kamarádky. „Jsem horší než Greta Garbo, ta nechodila nikam, kde bylo víc jak pět lidí, já mám jen stůl pro dva.“ Šmejdilové si to ale tentokrát užijí. Pilarka nás pozve na chalupu, kde to má moc ráda a kde se věnuje fotografování – právě chystá už devětatřicátou výstavu. Hvězda „komedie století“ a milovnice zvířat Jana Šulcová do své vily, Pavel Vítek k sobě na Karlštejn, kudy soupeře také proveze ve fiakru a ještě i kolem celého světa! Jana se na své vaření připravuje tak intenzivně, že kvůli tomu dokonce vymalovala kuchyň! Některé věci ovšem podcenila či popletla. Pavel s Evou vzájemně vědí, že jsou u plotny dobří, už od sebe i něco ochutnali. Zato dámy se neznají, ale nabídnou si hned tykání, aby se to nové partě nepletlo. „Mám pocit, jako kdybychom spolu chodili do školy nebo jezdili na výlety,“ hodnotí společný týden plný zážitků a dobrého jídla zpěvák Pavel Vítek, který se už dávno považuje za „venkovské vidle“. Nastaly však i vypjatější chvíle: „Néé, kopr né,“ mohla by zpívat paní Eva, která ho přesto najde na jídelníčku. Jak tohle VIP vaření, hoštění a bavení nakonec dopadne a kdo pojede k moři? Uvidíte po další prima večery jen na Prima family!

Pondělí – Eva Pilarová a její krmení divé zvěře

„Vůbec nevím, jestli existuje někdo, komu jsem nenavařila, ať už to byl Walda nebo Karel. To je vděčný strávník,“ vzpomíná na své slavné hosty vyhlášená kuchařka se zlatem v hrdle. „Vařit mě naučila maminka, a když mně bylo dvanáct let, tak už mi svěřila nedělní oběd pro naši pětičlennou rodinu.“ Jeden čas bylo vaření zpěvaččiným velkým koníčkem, dokonce napsala několik kuchařek. „Dnes ale poprosím manžela Honzu, aby mi s některými věcmi pomohl – nic zásadního,“ říká Eva, protože poslední léta doma vaří spíš manžel. „Tenhle díl skončí rozvodem, já vám to říkám!“ hodnotí ale po chvíli hlavní hrdinka partnerskou spolupráci. Čím se hostitelka, která je ráda chválená, pochlubí? Nimrodským menu jako z hájovny: po srnčí sekané s brusinkami naloženými v ginu následuje zvěřinový vývar s domácími nudlemi, kančí svíčková a lívanečky s borůvkami a domácím mraženým krémem z lesních plodů. „Ty, co nemají rádi zvěřinu, bych poslala na kopec, kde se mohou kochat, zatímco ostatní budou papat,“ nastiňuje alternativní program kuchařka Eva. Zdá se však, že na kopec se nikdo nechystá. „Kančí svíčková, to je lahůdka,“ těší se Pavel Vítek, ale i Jana, protože „svíčková je jedno z jejích nejoblíbenějších jídel“. A knedlíky? „V Praze bych je dělala, ale tady je mají tak fantastický, že je to škoda času a námahy,“ nežinýruje se zpěvačka. „Miluju knedlíky a maďarská jídla,“ říká Robert, který se tedy dočká. Nikdo sice neplánuje všechno sníst, ale jídlo mizí z talířů jako jarní sníh. Pavel sebere Evě knedlík a Robert by si ještě dva přidal… Eva je samé překvapení. Pozve soupeře do sklepa – snad nikdo není arachnofobik! A už jste si někdy podali ruku s medvědem a krmili ho šlehačkou? Ideální zábava pro milovníky zvířat Janu a Pavla! Zbude nějaká šlehačka na sladkou tečku s borůvkami z „Evina“ lesa? I tak budou lívanečky pohlazením, se zmrzlinou ale musí pomoci sám režisér. „Připadám si přecpaná jak zlej vlk,“ směje se dosyta sytá Jana Šulcová. Ovšem konverzace u stolu, kde se všichni cítí jako doma, bude z vyšších sfér. Víte například, jak uklidnit duchy a nakrmit anděly? Robert Vano ano…

Úterý – Jana Šulcová a její opravdu neplánovaná „zábava“

I když herečka, známá z mnoha filmů a seriálů, ráda spí a je v tom dobrá, také miluje procházky s pejskem a potřebuje častou změnu. „Na mojí profesi mě baví, že je každý den jiný. Nuda by mě zabila,“ tvrdí o sobě Vodnářka Jana. Letní večeři uvaří ve svém útulném domě, v kuchyni, která si zahrála v komedii S tebou mě baví svět. „Je strašně stará, ale mě tak vyhovuje, že vůbec nevím, proč bych si kupovala novou,“ představuje „místo činu“ představitelka maminky Kateřiny Horákové. Hosté si mohou prošmejdit romantickou zahradu. „Jako v Provence!“ obdivuje zelenou oázu světoběžník Vano. Jana Šulcová plánuje čtyři chody; ten hlavní by ale neměl dát moc práce. Masové fondue z hovězí a vepřové svíčkové a jater s omáčkami a domácími houstičkami předejdou chřest se šunkou a čínská polévka, dezert bude lehký, tvarohový. „Tak pozor, to je něco pro mě, fondue jsou můj oblíbený pokrm,“ těší se na příjemný rituál kolem stolu Pavel Vítek. „Jedí se pomalu a dá se u nich povídat, a to je v téhle příjemné společnosti radost,“ zdůvodňuje volbu evropské speciality hostitelka. Jenže… Jana se snažila, ale smůla se jí lepila na paty. „Byla jsem třikrát na infarkt a dvakrát na zhroucení,“ zní statistika kuchařčiných katastrof. Zradila ji nejen nová digitální váha – „kdybyste viděli, jak se ovládám, aby ta mísa neletěla z okna,“ žertovala nad přípravou kynutého těsta na vyhlášené houstičky, ale vybouchla i hlavní atrakce. Jako technický antitalent Jana zvolila špatný vařič. Na usmažení masa miska na čokoládové fondue a plamen svíčky prostě nestačí. „Chtěla jsem si vzít tričko s nápisem TAKE IT EASY, ale protože bylo teplo, nakonec jsem si ho nevzala,“ vtipkuje i bez trička s nadhledem nad neplánovanou zábavou žena, která dobře ví, že když nejde o život, jde o nic... Nakonec, co? Předkrm i čínská polévka zmizely jako pára nad hrncem, na stole ještě leží chléb a výborné omáčky: „Základem je majonéza a šlehačka, do jedné dáte česnek, do druhé křen a do třetí krevety,“ namíchala kuchařka své dipy, původně určené k masíčkům. U Šulcových prý straší, budou se vyvolávat duchové? Ne, „protože není těžké ducha vyvolat, ale poslat ho zpátky,“ bojí se Robert. Zachrání trapas s hlavním chodem Renčínovy fóry a dezert, který vypadá báječně? Naštěstí tak i chutná – po nedobrovolném půstu si dají Eva i Robert rádi nášup – mohou se totiž utlouct po sladkém.

Středa – Pavel Vítek vezme hosty na Karlštejn i kolem světa

„Já, kdybych mohl a měl na to ty prostředky, já bych jenom cestoval,“ říká uprostřed krásné zahrady svého domu na Karlštejně vášnivý cestovatel Pavel Vítek. Hosté si ale budou muset Pavlovu světoběžnickou večeři trochu odpracovat právě tady, na pěstěné zahradě, kde se bude prostírat a kde se zpěvák rád a dobrovolně dost nadře. „Jana by se mohla jako zahradnice chopit sekačky, Eva asi sekeru nebude chtít,“ plánuje rozdělení práce hostitel. „Ještěže jsme tam měli tu Janu,“ konstatuje Eva. A co si pro soupeře přichystal usměvavý hostitel? Cestování říšemi chutí, krátké zastávky z míst, kde se mu líbilo a chutnalo nejvíce. „Z cest si nejraději vozím koření a skrze to koření si zase vracím ty zážitky z cest,“ říká Pavel a množství kořenek v útulné kuchyni je toho důkazem. Po barmských krevetách s pálivou omáčkou, estonské dýňové krémové polévce a africkém kotlíku korunuje středeční menu karlštejnský domácí jablečný koláč. Robert Vano, který experimenty moc nemusí, se obává, že „Pavel udělá sušené mravence v olivovém oleji.“ Bude africký hrnec prázdný a děravý, jak sýčkují Jana s Robertem? Naopak bude plný, protože „keňský kotlík je výborný v tom, že do něho zužitkujete všechny zásoby z lednice a všechnu zeleninu, co potřebujete zpracovat,“ říká kuchař, který ale zapomněl na česnek – pomůže mu soused? Do dýňové polévky, kterou Pavel poprvé ochutnal v Estonsku, je nejlepší dýně Hokkaidó a hostitel ji podává v roztomilém kastrůlku. „Tak, pozor, jestli má někdo šanci vyhrát, tak je to Pavel,“ myslí si kolegyně Eva. „Karlovarský domácí koláč znám, přiznám se, že už jsem ho jedla, takže vím, že se mám na co těšit.“ Pavel Vítek a Jana Šulcová se mají navzájem tak rádi, že Pavel udělá speciální porci bez chilli pro Janu, která by zase kvůli Pavlovi klidně snědla i hada. „Barma to by mohla být maďarská kolonie,“ říká Robert jako nejvyšší vyznamenání předkrmu. Pavel má ke každému jídlu historku a pro hosty plánuje projížďku kočárem až k našemu nejslavnějšímu hradu. A protože všude dobře, doma nejlépe, báječnou večeři ukončí již zmíněný domácí jablečný koláč s kávičkou. „Já toho Pavla zabiju, já si stoupla na váhu a mám o kilo a půl víc, naříká na druhý den Eva Pilarová. „Mé drahé toalety čekají ve skříni a já bych se do nich nedopnula.“ A Pavel Vítek? Těší ho pochvaly starých přátel a nové kamarádky Jany a kalorie vyběhá se svými psy a spálí na zahradě.

Čtvrtek – pekař, zmrzlinář a fotograf Robert Vano

Poslední hostitel sice vyhrožoval, že svoji večeři odbude hamburgerem, ale nakonec si jeho návštěva pošmákne. „Jsem většinou nudný člověk, protože mě kromě focení nic jiného nebaví,“ myslí si o sobě pracovitý fotograf portrétů, módy a mužských aktů Robert Vano. „V Čechách mě nejvíc potěší, když mi klient zaplatí za práci,“ říká s trochou hořkosti respektovaný umělec, který má za sebou čtyřicetiletou kariéru. Robert rád vaří, rád sleduje Prostřeno! a nakupovat chodí vždy se seznamem – prý je to rychlejší. Co se na něm ocitne? „Všichni ode mě čekají maďarskou kuchyni, ale nejlepší pro mě jsou jídla, co jsem se naučil v Americe, protože tam všichni pospíchaj.“ Nakonec bude spíš italské: domácí ciabatta s domácím pestem, květáková polévka, pečený losos s koprovou omáčkou a višňový závin s domácí zmrzlinou. Robert si všechno upeče sám. „Vím, že je výbornej pekař,“ říká Eva i Pavel. „V tom mám školu svý mámy,“ přiznává fotograf. „Těsto vyhnětu v robotu, i když babička říkala, že to dělaj jenom herečky, ale sorry…“ „Proč mě nikdo nemá rád? Pomoc!“ hořekuje Eva Pilarová nad menu. Zkoprněla nad slovem kopr a rázem se přestala k Robertovi těšit. Nechce ji ale hostitel jenom vynervovat? Vždyť přece od začátku všichni vědí, že když Eva vidí kopr, tak by vraždila! Na jeho višňový dezert se přesto moc těší. Dokonce míní, že „závin může pokazit kdokoliv kromě Roberta, ten to má vychytaný…“ Krémová květáková polévka s pepřem a česnekem je vzpomínkou na období fotografových nesčetných amerických diet, ale prý je dobrá, i když se po ní stejně nehubne. „Někdy mě pálí i uši, vtipkuje rodák z jižního Slovenska, který odjakživa více koření. A má jednu velkou slabost. „Zmrzlinu si dělám každý den, když jsem byl malý, chtěl jsem být zmrzlinář.“ Místo šmejdění v cizím bytě mohou hosté obdivovat Robertovy umělecké publikace. „Lze vůbec překonat koně a medvědy?“ klade si řečnickou otázku hostitel. „To bych musel mít žirafu,“ moudře zůstane u toho, co umí nejlépe. Kouzlení se starým polaroidem se fotografce Evě, která se u zábavy k pobavení všech projevila jako pravá blondýna, moc líbilo. „Je to můj koníček, a komu se navíc podaří, aby fotil světového fotografa?“ Čí fotka bude nejlepší? A hlavně – čí večeře? Kdo získá nejvíce bodů a odjede k moři?

Úterý: Anife Vyskočilová a její let do Istanbulu
„Jezte rukama,“ vyzývá své hosty doma bulharská Turkyně Anife, která jela do Německa, omylem vystoupila v Čechách a už tu zůstala. Nejprve se seznámila se synem Ivana Vyskočila, a když poznala otce, spadla jí brada, jemu též, a bylo rozhodnuto. Tvrdí o sobě, „že vaří výborně, nebo výborně.“ Jiná možnost není – plný stůl znamená v její vlasti symbol štěstí. Nákup na tržišti pojedná v orientálním duchu (nejradši by smlouvala) a menu rovněž. Na co se mohou soupeři těšit? Na tři mušketýry a jeden baklažán, arabské křidélko nebo stehýnko, dalmatské čufty po bosensku a jako dezert bude lahodný řecký jogurt politý tureckým medem od maminky a posypaný bulharskými vlašskými ořechy. Ale jak slibuje divákům: „Možná něco neudělám a možná něco udělám navíc.“ Protože takový živel, jako je Anife, se při vaření nenechá spoutat nějakým menu! „Překvapilo mě, že to jsou jen tři chody,“ říká Petra Horváthová, která netuší, co ji čeká. Určitě maso a baklažán. „Ani nevím, co je baklažán“, říká Martin, který tápe i nad čufty. Zato Petra Černocká má balkánskou kuchyni moc ráda. „Anife je můj velký favorit,“ tipuje. A kuchařka se činí: předvede, jak lilek nasolit, jak očistit fazolové lusky, uvidíme balkánské listové těsto a čufty z mletého masa, kam přijde jeden „vaječník“. „Kdyby vám nechutnalo, tak prosím řekněte, že vám chutná,“ prosí hostitelka. Dezert se podává na palubě, protože Anife vezme soupeře na letecký trenažér. Co myslíte, kdo nabourá? A jaké bude přistání po téhle jízdě do Istanbulu?
Středa: Saxána Petra Černocká kouzlí znamenitě i doma v kuchyni 
Petra se na svůj večírek připravila, dokonce natřela zahradní stolek. „Probudila se ve mně velká touha nezklamat,“ přiznává. Velký stůl a ubrus si ale musela vypůjčit, stejně jako bylinky od souseda. Plánuje večeři pro milovníky ryb a mořských plodů. Polévka bude její oblíbená indická kuřecí s mandlemi. „Tu nemůžu zkazit, dělám ji spoustu let.“ Své jmenovkyni, dceři rybáře, se lehkou rybkou s bramborem a špenátem strefí do chuti. Lehký bude i piškot s ovocem, oříšky a řeckým jogurtem. Jaká hostitelka, takové menu: příjemné, úhledné, tak akorát, trochu do světa, trendy. Anife při pohledu na jídelní lístek tuší, že se nepůjde dojíst do restaurace jako v pondělí. Polévku zná, u nich se jedla na svátky. Pro Petru mladší a Martina by mohla klidně být i pikantnější. „Ještě jsem krevety nepozřel,“ těší se Martin na předkrm, koktejl s avokádem, mandarinkami a jogurtovo-majonézovou zálivkou. „Já bych tam, protože jsem zvíře, dala trochu kečupu kvůli barvě, ale nechci si to rozlejt u těch mistrů,“ upřímně lituje zpěvačka, která jako přílohu podává rozpečenou bagetu s bylinkovým máslem. Je Anife skutečně alergická na mořské plody, jak straší? „Jakmile nebudou čerstvé, připravte mi sanitku, jedu!“ varuje. Nakonec ale „kdyby mohla, tak by jedla jenom koktejl.“ Co ještě Saxána ve své kuchyňce vykouzlí? Petřin hlavní chod – okoun – je výborně okořeněný, ale prostý, „protože u ryb platí, že čím míň, tím líp,“ tvrdí. Po včerejším tornádu s Anife je zábava klidná a tvůrčí. „Já si od Petry odnáším pohodu, která proplouvá tím barákem,“ libuje si dámami hýčkaný Martin. Ztuhl nepečený ovocný dezert tak, jak měl? Anife chutná nejvíc po předkrmu a „už teď se loučí s dovolenou“. A to ještě neví, jak se zítra vytáhne její favorit Martin…
Čtvrtek: Český Belmondo Martin Kraus peče kachnu v kuchařské čepici
„Princ“ Martin Kraus vyrůstal jako v pohádce. Na statku, v jízdárně, kam také pozve ženy. „Bydlení u Martina si představuju, že budou všude podkovy a rajtky,“ fantazíruje kamarádka Petra. „Je to řehole,“ říká s lehkou nadsázkou hostitel o rodinné farmě, „mám na krku čtyřicet koní.“ K herectví ho přivedla autobiografie J.-P. Belmonda, kterého má rád a jehož Anife (a prý nejen jí) připomíná. „Dělám si drápky na zájezd,“ netají se Martin. Soupeřky pohostí v „chlastroomu“ a v maminčině kuchyni spáchá „český nářez“: kachnu s knedlíkem a s variacemi zelí. Jídlo by mohlo potěšit Anife. „Já si představuju, že nám rozdá špejle a na tom bude buřt,“ podceňuje mladíka Petra Černocká, která po včerejšku už nemá na nic chuť. „Párky bude mít, chleba bude mít,“ vidí to podobně Anife. Holky přemluví, ať dorazí na farmu v gala. Sama přichází v zeleném, Petra je v klobouku – úplný Hollywood. Kdyby děvčata tušila, že budou v dlouhých róbách jezdit bosky na koni! Nastrojená Petra kamaráda Martina ale nepodceňuje: „Je to typ kluka, který zvládne všechno, tak proč by nezvládl jedno blbý vaření?“ Po neochucené mozzarelle s rajčaty a čínským zelím se místo polévky čepuje pivo a po kachničce Martin upeče „ananas na šutru“. Zmákne i domácí knedlíky? „Já jsem na knedlíkách odkojenej,“ hněte těsto představitel démonického Dana, který uvaří to, co má nejraději. „Anife bude v takový rozkoši, že těch deset bodů jí nebude stačit,“ chvástá se. Zelí sice bude červené a bílé, ale kupované, knedlík trošku tužší, ale kachna jako dort s křupavou kůrčičkou. A kosti? Házejí se rovnou do krbu jako na zámku. „Měla jsem pocit jako ve starém filmu,“ bájí Anife, které týden přinesl hodně osvěžení, optimismu a nové kamarády. „Zábava byla absolutně geniální, jenom pro někoho jinýho,“ říká Petra Černocká, která se ale také podívá na svět z koňského hřbetu. Martinovi přálo počasí, vyjde mu i pečení ananasu pod hvězdami? A kdo nakonec odjede k teplému moři?

reklama