Sobotní kataklyzma má jméno Stupeň 8: Armageddon

V sobotu si užijte katastrofický biják Foto: V sobotu si užijte katastrofický bijákFoto: All

Tříhodinová minisérie Stupeň 8: Armageddon vám v sobotu od 20.15 na Primě ukáže odvrácenou stranu slunce. A nemusí být nutně daleko od pravdy.

Zatímco si vědec Michael Mitchell užívá penze poté, co odešel z utajovaného armádního programu pro vývoj nové superzbraně, Zemi zasáhne nečekaně silný výboj sluneční energie.

Elektromagnetické pulsy mají za následek výpadky elektřiny, poškození elektroniky i silná zemětřesení – a situace velmi rychle eskaluje hrozící erupcí, která by s lidstvem učinila krátký proces. Mitchell se však dozvídá, že na vině jsou jeho bývalí zaměstnavatelé a vydá se učinit apokalypse přítrž, než bude příliš pozdě.

Povede se Mitchellovi odvrátit apokalypsu?Povede se Mitchellovi odvrátit apokalypsu?

V hlavní roli dvoudílné katastrofické minisérie, kterou v sobotu 24. srpna od 20.15 naráz odvysílá Prima, je hrdina 80. a 90. let Matthew Modine. Toho jste mohli znát z filmů jako je Ocelová vesta, Memphiská kráska, Křídla nebo nově i ve vedlejší leč stěžejní postavě v biografickém filmu jOBS o zakladateli korporace Apple Stevu Jobsovi.

Maxim Roy se vám ve filmu bude líbitMaxim Roy se vám ve filmu bude líbit

Sekundovat mu budou seriáloví herci jako je sličná Maxim Roy (Adamova zeď, Love & Human Remains), Susan Hogan (Battlestar Galactica) nebo Ted Whittall (Smallville, Once Upon a Time). Svého hrdinu, ať už Mitchellově snaze bude pomáhat či bránit, si tak vybere prakticky každý divák.

Elektromagnetické vlny ze Slunce mohou Zemi ohrozit

Elektromagnetické vlny ze Slunce mohou Zemi ohrozit

Za to premisa Stupně 8 je sympatická pramálo, v menším měřítku totiž může nastat doslova každým okamžikem, a nebude k tomu třeba ani tajný armádní výzkum. Podle některých médií doslova před několika týdny Země unikla "čertovi z lopaty", když nás těsně minula silná elektromagnetická vlna vyslaná Sluncem. Její zásah do zemské magnetosféry by vyvolal řetězec elektrických zkratů, vymazal data z počítačů a na dlouho dobu uvrhl svět do chaosu. Konspirační teorie dokonce mluví i o možném spojení slunečních erupcí a zemětřešení.

Kdybyste film Kategorie 8: Armageddon nestihli v televizi, pusťte si ho na Prima PLAY. Šanci máte 10 dní po odvysílání,

Ačkoliv americká NASA a odborníci zprávu o nedávné hrozbě vyvrací, na podobné události docházelo i v minulosti, přičemž poslední z ní je nechvalně známá Carringtonova událost z roku 1859, kdy silná sluneční superbouře vyřadila telegrafy po celé Zemi. Co tehdy vyvolalo sotva několik požárů, by v dnešní informační době mělo za následek škody nezměrných rozměrů, a to nejen na internetové komunikaci - EMP puls by vyřadil i dopravu, transformátory a tak v důsledku i distribuci potravin ve velkoměstech. Trvalo by roky, než by svět zacelil poškozenou infrastrukturu i zruinovanou ekonomiku.

Naštěstí na to v moderní historii zatím nedošlo. A doufejme, že ještě dlouho nedojde. Prozatím si tak užijte příjemné mrazení z Kategorie 8, v sobotu na Primě od 20.15.

 

reklama