Splněný sen na Šumavě

Prostřeno VII (7) grafika Foto: Prostřeno VII (7) grafikaFoto: All

VIP Prostřeno pokračuje. Tentokrát uvaří další dva kolegové z rádia, prvním kuchařem je divákům Prima family dobře známý Pavel Cejnar. Splní Patrikovi Hezuckému, Petrovi Jablonskému a Lucii Šilhánové sen o české večeři? A jaký kuchař je moderátor Petr Jablonský, který uvaří naposled?

 

Pavel Cejnar a jeho „co dům dal“

 

Moderátor Pavel Cejnar uvaří ve svém novém pražském bytě. I on si splnil sen a má v něm velkou sedačku, odkud prý řídí svoji přítelkyni při vaření. Dnes to ale bude jinak, Pavel musí ve své příjemné kuchyni uvařit a prostřít svým kolegům z rádia sám. „Já myslím, že si Pavel u vaření hodně věří a těšil se na to,“ tvrdí Petr Jablonský, který se zase těší, jak se dobře nadlábne. Je Pavel opravdu šikovný kuchař? „Připravil jsem si čtyřchodové menu, začneme „Vyrovnanou rozcvičkou“, nakoupil jsem sýry a klobásky, které se musí krásně naaranžovat. Udělám polévku, kterou jsem nazval stylovou, jsou v ní písmenka a s těmi my, moderátoři, pracujeme odjakživa,“ představuje kuchař rozjezd své večeře. Lucie Šilhánová se na polévku moc těší – zatím ji nikdo nevařil.
 

Pod hlavním chodem „Co dům dal“ se skrývá bramborová kaše s vlastním receptem: placičkami z nudliček z panenky s pórkem a jarní cibulkou. Dezert „Tátův mls“ je také originál – tatínkovo tiramisu s vaječným koňakem. „Podle menu absolutně nikdo nic nepozná,“ směje se Patrik Hezucký, který to minule pojal podobně. Bude rozcvička jen pár kliků? „O Pavlovi se všeobecně ví, že je opatrný na peníze, on si projde lednici a co tam najde, nějakým způsobem splácá dohromady,“ bojí se Patrik, který zná Pavla jako své boty, hlavního chodu. Je to ale pomluva. Kolegové dostanou dobrou domáckou večeři s bonusem – okurkovým salátem v octovém nálevu. „Chuťově byla polévka vynikající,“ říká Patrik, kterému písmenka zpočátku připomněla základku. „Očekával jsem od Pavla, že to bude neslaný a nemastný, ale výsledek mě velmi mile překvapil. Dereš se vysoko,“ chválí Pavla hecař Patrik. Kuchař je se svým výkonem také spokojen: „Přesvědčil jsem se o tom, že polévka je grunt a nikdy s ní nic nezkazíš, přesně, jak říkala babička.“ „Vybral si velmi jednoduchá jídla, která se mu povedla, a to byl, myslím, cíl,“ říká Lucie, která má v Pavlovi silného soupeře. „Lucko, pecka, jsi druhá,“ utahuje si ze soutěživé kolegyně Patrik. Večer ale zdaleka nekončí, ještě proběhne zábavné koštování vína s malou soutěží a odměnou pro vítěze. Kdo je stejně dobrý vinař jako hostitel? „Něco mi říká, že se podíváš za hranice,“ myslí si Patrik, když se olizuje nad dezertem. A není sám, komu „Tátův mls“ chutná.


Petr Jablonský pozve kolegy na Šumavu

 

Výlet na Šumavu je příjemná změna. V hájence hoří krb a Petr Jablonský má pro hosty překvapení v podobě domácí udírny, kde najdou spoustu dobrot a možná se i zasmějí u povedeného Petrova čísla. Pavlovi už tečou sliny, jak se třese na tenhle kulinářský výlet na hory. Na změnu prostředí a zajímavý jídelníček se těší i Patrik, který ale předpokládá, že tohle všechno nevařil hostitel sám. Petr si na přípravu pětichodového menu skutečně pozval pomocníka v zástěře. „Zatím jsem ještě nedostal klasický česká jídla,“ pořád doufá Patrik Hezucký v nějakou vydatnou hostinu. Petrovo jídlo začne „Panenkou s ozdobou“, pokračuje kohoutím vývarem a masem pečeným na jehle. Sladkou tečkou je „Ovocná miska“ a slaným vykřičníkem dobrůtky na prkénku z udírny. Pravý kohout se vaří pět hodin na plotně kachlových kamen, v normální troubě se pečou hrušky na dezert. Na jehle skončí několik druhů masa: kanec, krkovice, bůček a plecko proložené domácí klobáskou, slaninou a cibulí. Pro vegetariány to dnes nebude. Patrik si myslí, že vajíčko a hroznové víno bylo k vynikajícím vepřovým řízečkům z panenky už přes čáru a bohužel byl k němu i tvrdý chléb.
 

 „Malinko jsem to nestíhal, došlo k pár kolizním situacím, zapomněl jsem na aperitiv, jako hostitel jsem absolutně pohořel,“ počítá nervózní Petr své chyby. „Polévka byla výborná, ale studená, v restauraci bych ji vrátil,“ stěžuje si Pavel Cejnar. Petr Jablonský tedy kmitá pro čerstvý chléb, ještě si chudák pořádně nesedl ani nedojedl jediné jídlo. Za zábavou s překvapením se musí z chalupy kousek ven. Do udírny dorazili nejen naši moderátoři, ale i Miloš Zeman, Václav Klaus a Karel Schwarzenberg. Hruška s jogurtem, švestkou, zapečená s višňovicí a medem v perníkovém srdci je úžasně servírovaná závěrečná sladká pozornost. „Možná tady zapomenu hlavu, ale rozhodně ne to obrovské perníkové srdce,“ ocení velkolepý dezert Lucie Šilhánová. Stýskat po hostech i hostiteli se jí nebude, vždyť se vidí každý den v práci!

 

 

 

Tady šlapeme na paty zločinu
 
„Jak člověk stárne, má tendenci vyhýbat se lidem. Ale po natáčení VIP PROSTŘENO! to možná přehodnotím, je to asi škoda,“ říká o svém angažmá v pořadu jeho nadšený divák, představitel Honzy Maška ze seriálu Cesty domů. Byly to čtyři zábavné dny s příjemnými lidmi, soudí nejen Miroslav Etzler, ale i jeho spoluhráči a soupeři Jan Vlasák, Míla Tichý a Pavel Soukup.
 
C: Miroslav Etzler prostře u Bernátových a pozve princeznu Arabelu
Mnohé divačky by od čtvrtka chtěly mít Mirka doma, jak je šikovný. „Jsi lepší kuchař než policajt,“ směje se Pavel Soukup. „Jsem lepší kuchař než herec,“ trumfuje kolegu dnešní hostitel. „Musím říct, že jsem velký příznivce televizních soutěží a pokud mi to čas dovolí, pořad Prostřeno! nevynechám nikdy,“ svěřuje se divákům. Co vášnivý cestovatel uvaří? „Já bych řekl, že Míra se vrhne na zahraniční kuchyni,“ tipuje svého „podřízeného“ Jan Vlasák alias major Soudek. „A vzhledem k tomu, že je hodně kritický, pokusí se to nakopnout do top polohy.“ Mirek Etzler pozve skutečně pány na cizokrajnou hostinu. „Dneska jim udělám vyloženě asijskou a středomořskou kuchyni,“ prozrazuje své plány představitel Honzy Maška, který určitě nevaří poprvé. Zato poprvé v důvěrně známé kuchyni Lídy Bernátové. „Přemýšlím, jestli jsem v seriálu kromě vajíček někdy něco vařil,“ marně vzpomíná hostitel. Ve čtvrtek to budou slávky po francouzsku, thajské tygří krevety s rýží tří barev a borůvky s mascarpone, zakysanou smetanou a čokoládou. „Ty borůvky určitě nesbíral,“ podotkne Pavel Soukup. „Ten by letěl spíš do Singapuru, než by šel na borůvky. Nezasytí mě to sice, ale potěší to mé chuťové buňky,“ těší se kolega. Olivovým olejem Mirek Etzler nešetří, považuje ho za lék. Krevety miluje Míla Tichý, zato vyznavač klasického vaření Jan Vlasák si pod slávkami představuje slívy. „Pánové, už jste někdy viděli panice?“ ptá se nad mušlemi, které jí poprvé. „Vynikající!“ zhodnotí předkrm Míla Tichý, který si připadá jako ve Francii. U hlavního chodu se Pavel Soukup zamýšlí, co lidi pořád na těch krevetách mají. Taktizuje? „Co já těm klukům vyvedu, abych je zdevastoval?“ přemýšlí hostitel nad zábavou. Vymyslel jazykový hlavolam, kde herci nezúročí své jazykové znalosti. „Já se nechám přeložit, veliteli,“ stěžuje si z legrace Pavel Soukup. Ve hře zaboduje Míla a Míra Etzler získá chválu a body za celou večeři včetně sladké tečky.
 
 
 
 
D: Pavel Soukup a jeho občerstvení pro chlapy na služebně
„Jídlo se má dělat po tak dlouhou dobu, jako se jí,“ myslí si poslední kuchař a herec s krásným hlasem, Pavel Soukup. „Prostředí, kde jsme naposled večeřeli, je mi už dva a půl roku důvěrně známé,“ říká včerejší hostitel Mirek Etzler alias Honza Mašek ze seriálu Cesty domů. Co uvaří představitel drsného policisty Roberta Vejnara? „Nerad cestuje, bojí se létat, tipuju ho na českou kuchyni,“ myslí si o Pavlovi kolega. „Bude to chlapské menu, když něco dojde, skočím dolů do bufáče,“ říká o své večeři hostitel. „Trošku klasiky by nezaškodilo,“ říká jeho „šéf“ major Soudek – Jan Vlasák. Poslední hostitel vymyslel opravdu vtipné policajtské menu: po „tekuté pozornosti“ od četníka ze Saint-Tropez, přijde „svačinka ze služebny“, hlavním chodem je „vzpomínka na školení v bulharském centru pro počítačovou kriminalitu“, dezertem „placka kpt. Vejnara“ a pánové dostanou i reklamní dárečky od kolegů ze Scotland Yardu. „Menu je hravé a Pavlovi se podobá,“ myslí si benjamínek VIP mužské party Míla. Co asi tak svačí poldové na služebně? Housku se salámem? Vlašáček? Až taková realita života to nebude. Kuchař umíchá dva zdravé saláty. „Prostíráme na papírovém tácku a jíme ukazováčkem s pomocí rohlíku, velmi stylové,“ ocení tenhle hec kolegové. I Pavel má ze svých hostů radost: „Jak vám to sluší!“ Bulharské čufty nesmějí postrádat čubricu. „Je to jednoduchý, ale nemáte tušení, jak je to dobrý,“ už se těší kuchař, když míchá mleté maso s nastrouhanou cibulí. Velkým překvapením po dobře ochucených karbanátcích je bramborová kaše s česnekem. „Jeden stroužek, dva – a jste jinde!“ prozrazuje tajemství své kaše hostitel. Dají si pánové nášup? Už to tak vypadá… Plastikové talíře zůstanou prázdné. Hostitel, který sám nejí a jen se stará o hosty a o zábavu, má radost. „Přemýšlel jsem o nějaké masce tvrdého hosta, ale ten večer probíhal tak neskutečně příjemně, že by nějaký taktizování bylo úplně zbytečné,“ říká Mirek Etzler. Zábava je též stylová a souvisí se seriálem. Kdo umí nazpaměť znělku? „Je zvláštní, že jsem natočil více než 150 dílů seriálu, a nedal jsem dohromady text úvodní písničky,“ přiznává „Honza Mašek“. Mirkovi chutná i moučník z palačinkového těsta s jablky. „Děsil jsem se, že budeme jíst služební odznak, ale je to výborné.“ A k placičkám kapitána Vejnara patří nezbytné kafe z automatu. „Jsme na něm závislí,“ přiznávají sborem herci, kteří se u Pavla na služebně báječně najedli i pobavili.
Dobrá zábava čeká i diváky, když si ve čtvrtek večer nenechají ujít finále VIP PROSTŘENO! Který z herců seriálu Cesty domů pojede po natáčení na dovolenou k moři? Uvidíte!
 
 

reklama