Světoznámý fotograf vystavuje v Leica Gallery Prague

Antonín Kratochvíl, Domovina - Obrázek 3, (c) Antonín Kratochvíl Foto: Antonín Kratochvíl, Domovina - Obrázek 3, (c) Antonín KratochvílFoto: All

Leica Gallery Prague vystavuje do 9. září 2012 fotografie ANTONÍNA KRATOCHVÍLA, nejznámějšího současného českého dokumentaristy, držitele mnoha mezinárodních ocenění, např. ceny World Press Photo.

Jeho výstava s názvem DOMOVINA zobrazuje na sugestivních fotografiích místa, kde Antonín Kratochvíl během své kariéry žil a pracoval.  

 

Antonín Kratochvíl se proslavil nejen jako fotograf a žurnalista, ale i jako osobnost, jejíž životní příběh by vydal na výpravný film.  Zřejmě i proto  ho Jan Hřebejk obsadil ve filmu „Kawasakiho růže“ do role českého umělce, který uprchnul z komunistického Československa. Osud Antonína Kratochvíla byl podobný. V devatenácti letech odešel ilegálně do západní Evropy, byl kvůli nelegálnímu pobytu uvězněn a vstoupil do služby Cizinecké legie, odkud uprchnul. Vystudoval fotografii v Nizozemsku, od roku 1972 žil ve Spojených státech amerických a fotografoval pro prestižní noviny a časopisy. Stal se elitním fotografem, který pracoval na „hot spots“ – místech válečných konfliktů, genocid, drogových válek nebo přírodních katastrof. V roce 2011 se vrátil zpět do České republiky, kterou přesto, že většinu života strávil v cizině, stále označuje za svou DOMOVINU.

 

Vlast. Každý člověk má jednu zemi, kde mu nejlépe rozumějí. Pro mě je to Česká republika. Je to k zbláznění, protože moje vlast je mojí součástí a zároveň mě zrcadlí. Vlast je nepřetržitá zkouška. Nepřetržitá sebekritika. Každý den ve svých krajanech potkávám sám sebe. To zvláštní spojení vůní, zvuků a pokrmů. Každá země má jiný pach. Sedím před svým domem na venkově a vdechuji vůni šeříku, jenž byl u nás doma vždycky symbolem jara. Domovina.


Bylo to hledání. Obzvláště v prvních dnech exilu, kdy jediné, co jsem měl, byly vzpomínky. Vracet jsem se mohl teprve poté, co jsem dostal americké občanství. Domovina. Fotografování pro mě bylo léčebnou kúrou. Psychoterapií. Bylo cestou zpět a pokusem postihnout a pochopit sebe sama, svou zemi a místo, odkud přicházím... Svoje pocity jsem mohl ukládat do fotografií. V tom jsem měl štěstí.


Vzpomínám si, jak se mě jeden přítel zeptal, kam jedu. „Jedu domů,“ odpověděl jsem. Byl překvapen, protože si myslel, že můj domov je v Americe. To nebylo nic pro mě. Nesnažil jsem se začlenit. Vždycky jsem si byl jistý, že se chci vrátit domů. V letadle nebo v truhle, ale hlavně se vrátit. Řekl jsem ženě, aby mě pohřbila v lese, kam jsem jako chlapec chodil na trampské výpravy.


Někdy jsem tu velmi šťastný, někdy velmi nešťastný. Ale vrátil jsem se a vím už, proč jsem odešel. Chápu, proč jsem musel pryč. Vrátit se domů bylo tak krásné.“                      

 Antonín Kratochvíl

 

Více na stránkách Leica Gallery Prague.

reklama