Syrový, satirický, tragikomický,… zkrátka Jako jed

Jako jed Foto: Jako jedFoto: All

Trefně vykreslený marasmus osmdesátých let se všemi jeho oprýskanými zdmi, ulicemi i mezilidskými vztahy, přesvědčivý Zdeněk Svěrák v jedné z mála rolí, kterou si sám nenapsal, a jednoznačná ukázka talentu od Víta Olmera v roli režiséra. Tolik pozvánka na Silvestra, od 16.15 na Primě.

Je darem některých talentovaných ne-herců (Josefa Šebánka alias Homolky staršího například) vdechnout svým filmovým postavám před kamerou zvláštní přirozenost, opravdovost, kterou by herec profesionál svedl jen stěží. Přesně tak je tomu u Zdeňka Svěráka. Jeho mistrné neherectví a civilnost tu působí rozhodně osvěžujícím dojmem a to i přes stupňující se blbost, kterou se Svěrákova postava vyznačuje.

Kdybychom měli celou zápletku shrnout do jedné věty, řekli bychom: Hořká komedie o krizi středního věku, opotřebovaném vztahu zapšklého manželství a druhé míze, která z člověka dělá vola a může přivodit až naprostou sebedestrukci a zmar. Ale nebojte. Ač té zatrpklosti a melancholie je tu zvláště v druhé půlce požehnaně a rozlet pana inženýra na perutích lásky se nevyhnutelně mění v neřízený pád, lehce těžkou hlavu vám vykompenzuje po všech stránkách kvalitní podívaná odlehčená vtipnými momenty a hláškami, na nichž má lví podíl právě Zdeněk Svěrák.

Velká pochvala patří Jiřímu Stivínovi za působivou hudbu, Otu Kopřivovi za zádumčivě poetickou kameru a jednoznačně Vítu Olmerovi za skvělý režijní počin, kteří mnozí hodnotí jako jeden z nejlepších v jeho kariéře.

Věděli jste, že…

  • Hlavní roli inženýra Pavla Hnyka měl původně ztvárnit Jiří Menzel. Vedení Barrandova ale na poslední chvíli spolupráci Olmer – Menzel neschválilo a týden před začátkem natáčení režisérovi nařídilo najít si někoho jiného. Jiří Menzel pak sám požádal Zdenka Svěráka, zda by roli nepřijal.
  • Konkurz na hlavní ženskou postavu se sice na Slovensku pořádal, Ivona Krajčovičová byla však pro roli Julky hlavní Olmerovou favoritkou a to i přes to, že byla blondýna a musela hrát v černé paruce, aby působila více ohnivě.
  • S Ivonou Krajčovičovou si Zdeněk Svěrák zahrál již podruhé, poprvé to bylo ve filmu Co je vám, doktore rok před tím (1984). V obou snímcích ztvárnila jeho partnerku a oba filmy režíroval Vít Olmer. Traduje se, že v průběhu natáčení Jako jed se Zdeněk do Ivony skutečně zamiloval, bohužel ale neopětovaně. Naštěstí to ovšem vyšlo najevo až na konci filmování.
  • Vynikající Libuše Švormová alias krutovládkyně manželka Alice se nechala slyšet, že herci měli při natáčení povoleno zasahovat do textu, čehož využíval především Zdeněk Svěrák a to nejen u své postavy, ale i postav ostatních. Výsledkem byly většinou ještě komičtější scénky a vtipnější dialogy.
  • Při filmování v Košicích (kam se inženýr Hnyk rozjel hledat milovanou Julku), se štáb bavil historkami ze školních let a tak se v hlavě Zdenka Svěráka zrodil nápad na napsání Obecné školy (1991). Scénář původně nabídl Vítu Olmerovi, ale ten zrovna pracoval na Tankovém praporu (1991) a tak se režie ujal Svěrákův syn.

 

reklama