Taková normální Dana Medřická

TOP STAR: Dana Medřická Foto: TOP STAR: Dana MedřickáFoto: All

Dnes ve 20.00. Obrovskou vnitřní procítěnost, upřímnou bolest i neobyčejnou radost – to vše dokázala jedinečným způsobem ztvárnit ve svém laskavém pohledu dnes již legendární herečka Dana Medřická. „Rozdávala vrcholné umění, ale také sílu čelit příkořím života,“ tvrdil o ní režisér Petr Vajgl.

Jaké osobní tragédie musela herečka přečkat a proč její druhá láska trvala jen krátce? Sledujte TOP STAR: Dana Medřická ve čtvrtek 26. 8. od 20.00 a zavzpomínejte společně s kolegy a kamarády na výjimečnou osobnost hereckého nebe.

 

Dana Medřická se narodila 11. července 1920 a již od své první návštěvy divadla toužila stát se herečkou. I když byl její tatínek proti, maminka malou Danu podporovala. Jak zvládala nadějná herečka začátek druhé světové války právě v době, kdy úspěšně složila zkoušky na vysněnou konzervatoř? A jaké osobní hrdinství prokázala, když pod hrozbou trestu smrti skrývala neohlášenou návštěvu?

 

V roce 1940 získala Dana angažmá v Brně, kam ji jako „novou naději českého divadla“ doporučil režisér Jaroslav Kvapil. Po násilném zavření divadla putovala herečka do Plzně a nakonec do Prahy.

 

Ve filmu se proslavila ve své legendární první velké roli, a to jako Slávka ve snímku Měsíc nad řekou. „Když se náhodou někdy stane, že ten film opakujou, tak ho vždycky skoro celý probrečím,“ komentuje hereččin brilantní výkon Luděk Munzar.

 

Na scéně Městských divadel pražských a později na prknech Národního divadla předvedla bezpočet krásných a kritikou velice ceněných rolí (Amélie - Neapol, město milionů, Líza - Obchodník s deštěm, Blanche - Tramvaj do stanice Touha, La Poncia - Dům doni Bernardy, Matka Kuráž a její děti). Proč se však stala geniální herečka nepohodlnou komunistickému režimu?

 

Přestože byla komunisty „odklizena“ do vedlejších rolí, vydobyla si Dana Medřická fenomenální úspěch díky svému výkonu v Kočičí hře. „To člověk zapomněl, že je v divadle, a žil s herci jejich osud,“ říká o hře Jana Hlaváčová. Kolegyně Ljuba Skořepová dokonce tvrdí, že Dana Medřická svým výkonem „zachraňovala nešťastný lidi.“ Stejně tak sama herečka přiznává, že pro ni „Kočky jsou láska, Kočky jsou lék na všechny strasti i bolesti.“ Proč nikdy nezískala tato vynikající herečka titul Národní umělkyně?

 

Dana Medřická se objevovala také v seriálových rolích. Byla k vidění v Takové normální rodince, F. L. Věkovi nebo v Nemocnici na kraji města. Nezapomenutelným zůstal herecký koncert dvojice Dana Medřická - Karel Hoger v televizním komorním dramatu Romeo a Julie na konci listopadu.

 

V soukromém životě však neměla národem milovaná herečka na růžích ustláno. Jak se vyrovnávala se smrtí svého prvního syna? A jak zvládala těžkou chorobu svého manžela? „Byla strašně trpělivá a nikdy si nepamatuju, že by si stěžovala,“ vzpomíná na osobní hrdinství výjimečné kolegyně Jana Hlaváčová.

 

Po smrti prvního manžela potkala Danu Medřickou ještě jedna velká láska – zamilovala se a vdala za svého španělského obdivovatele. Od českého divadla a svého milovaného syna Václava se však nikdy neodtrhla. Její unavené srdce se zastavilo v pouhých 62 letech. Jak vzpomínají na šokující zprávu o smrti herecké legendy její kolegové a jak vypadal její pohřeb?

 

reklama