Trojboj česneček na jihu Čech!

Prostřeno V (21) Jižní Čechy grafika Foto: Prostřeno V (21) Jižní Čechy grafikaFoto: All

Mysleli jste si, že k jihočeskému jídelníčku patří kulajda a kapr? Kapr jednou bude, i když ho dvě dámy nemusí. Ale místo kulajdy se třikrát podává česnečka. Pokaždé trochu jiná… Uvidíme tři Jihočešky a dva Jihočechy.

Žádnému ze soutěžících není přes čtyřicet, dvě dívky jsou stejně mladé, obě se pěkně nimrají v jídle, ovšem v ostatním se liší. Čeká nás jedno splněné motoristické přání, jedno velmi rytířské gesto a jedna prohraná sázka, která bude stát rockera Jirku se stylovým příjmením Rohlík jeho bradku. Dokonce „skalp“ přinese hostitelce a sklidí pochvalu za nový vzhled. Čí večeře získá nejvíce chvály a nejvíce bodů? Komu z jihočeské pětice vynese 40 000 korun? Uvidíte v dalším týdnu s pořadem Prostřeno! z Jihočeského kraje. V každý všední podvečer na Prima family!

Pondělí: servírka Klára (21)

Maminka pětiletého chlapečka se těší na muže. Předem hlásí, že se ženami dvakrát nevychází. S dosavadními partery to ale také nebude žádná sláva, protože žijí s kamarádkou a dětmi v pronajatém třeboňském bytě. Klára je mlčenlivá, vážná, jako strávnice kritická. Jaká je kuchařka a hostitelka? Udělá pár chyb, téměř však nehne brvou. Na slanou roládu sice uhněte vlastní těsto, ale dá na něj horkou náplň. Zvládne rozpadající se roládu vůbec zavinout a upéct? A co kuřecí, které je ochucené jako ryba? Bude „prošívaná deka“ klouzat hostům do krku? Čtyřchodové menu by si zasloužilo větší péči a dotaženější koncovky. Jako číšnice prý s prostíráním nemá problém, jenže opak je pravdou. Přehodí nože a vidličky a zapomene dát hostům napít. Zvedne náladu prvního večera twister, při němž si budou soutěžící opravdu blízko?

Úterý: rocker a zedník Jirka (36)

Sběratel paliček Jirka Rohlík koupí pět chlebů a upeče perník, do nějž skoro zapomene dát vajíčka. Nepřehání to s těmi bochníky? Ne, má je dobře spočítané, podává totiž česnečku v chlebu. Dvojnásobný otec je docela zkušený kuchař a má rád maso. Na úvod upeče kuřecí roládu a Adamovo žebro zvolí jako hlavní chod. Na zelný salát skane pár kapek hostitelovy krve ze struhadla. Statečný Jirka předvede kurz rychlé pomoci. Jak zachutná jeho čtyřchodové menu kousek od Třeboně? Klára nemá po pondělku dobrou náladu a roláda je na ni suchá. Zato šipky jí a hostitelovi docela jdou. Ostatní střílejí vedle, takže zedník Jirka bude muset opravit zeď v obýváku...

Středa: pracující studentka Pavla (21)

Vyučená prodavačka Pavla dálkově studuje. Bydlí na sídlišti v Českých Budějovicích s přítelem a dalšími spolubydlícími. Soupeře pozve do studentského příbytku s potkanem, o kterého se dojemně stará. Klára si o své vrstevnici myslí, že je „střevo“, ale Pavlínka ještě všem ukáže. Od maminky toho v kuchyni docela dost odkoukala. Přesto jí dá zabrat moučník Šalamoun a nedovírající se dveře trouby, které jistí násada od smetáku. Roláda z krkovice se špenátem vzdoruje a ve chvíli slabosti ji dokonce skropí Pavlínčiny slzy. Hostitelka ji zavine tak důkladně, že nitě zůstanou i soupeřům na talíři.

Čtvrtek: číšník Kamil (34 let)

Rozvedený Kamil kvůli rekonstrukci vlastního bytu vaří v prostorném domě a perfektní kuchyni kamarádky. Hosté ale zimou jektají zuby, takže zábavné šmejdění odpadá. Dnešní hostitel-číšník umí dokonale prostřít. Nezapomene na správné pořadí příborů, a to včetně nože k rybám. Podává totiž chutného kapra. Rozpaky vzbudí uzená čočka s pancettou. „Je jako šutr,“ tvrdí pár vybíravých. Ostatní netradiční luštěniny chválí. Nimra Klára nejí ryby, tak si její porci bryskně uloví rybář Jirka. Slečně ale nechutná ani dezert panna cotta, a dokonce ani třetí česnečka v tomto týdnu. Byť krémová... Zato Věře se skoro rozskočí srdce. Jenže ne z jídla, i když většinou má jako první prázdný talíř. Vyhraje milovnice vůně benzinu jízdu historickým jaguárem, jenž se zúčastnil legendárních závodů Le Mans?

Pátek: motorkářka Věra (38)

Nepřehlédnutelná kučeravá blondýna je na mateřské a bude brzy dvojnásobnou babičkou. Sebevědomá Věra miluje vůni bezinu, jezdí závodně na motorkách, je ve sboru dobrovolných hasičů, ale umí i ruční práce. Bydlí v krásně zrekonstruovaném venkovském stavení kousek od zámku Hluboká. Copak Věrka uvaří v nejkomfortnější kuchyni jihočeského týdne? Menu, které nejvíc chutná jejím dětem. Zapomněla, že vaří dospělým, co čekají na každou chybičku? Takže šošovica měla být s klobáskou a ostřejší, aspik tužší, moučník sladší. Aspoň Klára s Pavlou by to uvařily jinak. Víc by kořenili i Kamil s Jirkou, kteří se mimochodem předvedou jako velmi šikovní muži. A čeká nás chvilka pravdy. Upřímná Věra ji riskne před závěrečným bodováním. Stejně prý ale nepočítá s výhrou. Což však neznamená, že vyhrát nemůže…
Vždyť v Prostřeno! je všechno možné a vaření před kamerami zaskočí i ostřílené borce, natož nezkušené kuchtičky. V jihočeském týdnu se o tom opět přesvědčíme.

 

Recepty hostitelů najdete ihned po odvysílání jednotlivých dílů na stránkách pořadu www.iprima.cz/prostreno.

reklama