Zákulisí zpravodajské televize

Dělat zpravodajskou televizi není žádná legrace. Vlastně je to jeden z těch nejtěžších televizních úkolů. Doma i ve světě se totiž pořád něco děje a úlohou CNN Prima NEWS je, aby se informace o všech těchto důležitých událostech dostaly co nejdřív k divákům. Zpravodajský newsroom je proto od rána do večera plný lidí. Ve studiu se téměř každou hodinu střídají moderátoři servírující divákům aktuální zprávy připravené redaktory a reportéry v terénu. Nestačí přitom jen pustit soubor nebo založit disk jako u filmů. Se zprávami musí někdo přijít, zpracovat je, sestříhat, a až pak se diváci můžou podívat na hotovou reportáž.

Odkud vlastně vysílá CNN Prima NEWS?

Sídlo zpravodajské stanice televize Prima najdete stejně jako ostatní kanály COOL, MAX nebo LOVE v několikapatrové budově v pražských Strašnicích. CNN Prima NEWS zabírá celé jedno patro. Přitom hlavní zpravodajské studio je doslova nepřehlédnutelné. Ostatně je jedno z největších v Evropě. Je totiž dvoupatrové, má jedny z největších LED obrazovek na světě a digitální horizont na zadní stěně má úctyhodných 202 m2. To je bez nadsázky jako plátno ve velkém kině. Denní zpravodajství se ale neodehrává jen v jedné budově. CNN Prima NEWS má ve všech krajích reportéry, kteří každý den přinášejí nejnovější informace ze všech koutů Česka.

Kolik lidí je k vysílání potřeba?

Na pracovišti se jich střídají na tři stovky. Mimo jiné je to přes třicet kameramanů, deset zvukařů nebo šest „jeřábníků“. Ti jsou přímo v hlavním zpravodajském studiu – a s těmi na stavbě nemají moc společného. Ovládají sice jeřáby, takzvané „Jimmy Jiby“, ty ale nezvedají nic jiného než kameru. Zařízení má na jedné straně závaží a operátor díky němu dokáže zlehka natáčet záběry i z několikametrové výšky, a navíc dělat efektní nájezdy. Divák si pak přijde, jako by studiem „prolétal“.

Newsroom

Srdcem každé zpravodajské televize je společně s vysílacím studiem newsroom. Je to skutečně místnost plná zpráv, ale také redaktorů a editorů, kteří sledují od rána do večera dění v Česku i za našimi hranicemi. A pokud se stane něco mimořádného – třeba odvolání ministra nebo pád letadla, rázem se newsroom zaplní spoustou spěchajících lidí, jejichž cílem je doručit novinku ze studia co nejrychleji divákům. Jde o adrenalinovou situaci, která není pro každého. Radost z dobře odvedené práce ovšem ve výsledku spojí všechny v jeden sehraný tým.

Štáby v terénu

Nejdůležitější ze všeho jsou samozřejmě domácí události. Televizní štáby můžou díky moderní technologii vysílat živě prostřednictvím takzvaného „batohu“ – složitého zařízení, které si lze představit přibližně jako deset mobilů v jedné krabičce. Díky mnoha SIM kartám pošle video ve vysoké kvalitě do režie, odkud se během mžiku objeví u diváků na obrazovce. Často se ale živě nevysílá. A štáb s právě pořízenými záběry – třeba z nějaké nehody nebo důležité tiskové konference – pak spěchá zpět do hlavní budovy, kde se z paměťové karty dostanou do systému ke střihu. Za uplynulý rok se jich sešlo přes 7 tisíc. To vychází zhruba na 20 karet na den. A to není málo dat. Prima proto má vlastní datové centrum, dobře ukryté ve sklepení pod svou hlavní budovou.

Hlavní zpravodajské studio

Dvoupatrový obr s výškou téměř 7 metrů a celkovou plochou 414 m2 nemá mezi zpravodajskými studii v Česku konkurenci. Většina pořadů se natáčí dole u hlavního moderátorského pultu před obří velkoplošnou obrazovkou. Mimochodem, pult je unikátní. Jeho deska je vypálená laserem z jednoho kusu transparentního plexiskla o průměru 2,8 metru, což mezi českými televizními studii nemá obdoby. Nad ním visí polohovatelný lustr o průměru 5 metrů. Třeba Krimi zprávy nebo pořad Počasí se pak točí u jedné ze tří dalších „plazem“. Tak se v televizní hantýrce říká velkoplošným obrazovkám. Každá z nich by nejspíš zabrala celou stěnu pokoje v běžném bytě. Nahoře v patře ve výšce 3,5 metru začíná pořad SHOWTIME, odkud pak moderátorky musí v živém vysílání rychle přeběhnout dolů. V podpatcích to je někdy za pár desítek sekund, než dohraje reportáž, doslova závod s časem.

Režie

Režie je místo, odkud režisér s pomocí osvětlovačů a dalších techniků řídí vysílání. Je plná obrazovek a připomíná spíš můstek vesmírné lodi. Třeba při takových HLAVNÍCH ZPRÁVÁCH v režii panuje naprosté soustředění. Vše musí být dokonale sehrané. Ve studiu je totiž hned několik kamer. Některé jsou robotické a umí po studiu jezdit samy. Je tu i jeřáb, spousta různých světel a několik velkoplošných obrazovek. Musí se odchytat správné střihy, propojování živých vstupů a volení správných záběrů. Hlavní zpravodajská hodina na CNN Prima NEWS zkrátka vyžaduje maximální nasazení celého týmu. Výsledek ale stojí za to.

Kostymérna a maskérna

Napadlo vás někdy, jak je možné, že moderátoři v televizi vždy skvěle vypadají? Může za to i tým lidí, který se stará o jejich vzhled. Na CNN Prima NEWS je to osazenstvo kostymérny a maskérny. Mají své místo nedaleko zpravodajského studia a je to takový salón krásy a butik v jednom. Moderátory tam nejdřív skvěle učešou a nalíčí a pak oblečou do pečlivě vybraných a na míru upravených šatů a obleků. Moderátorů je ale hodně a kostymérna není nafukovací. Vozí se tam proto oblečení ze skladu. Vždy pro ty moderátory, kteří zrovna mají směnu. A odkud že? Přece ze skladu v suterénu. A tam už se nachází dokonce stovky šatů, obleků, kravat halenek, kalhot. Je toho skutečně nespočet. I televize navíc musí jít s dobou, a tak se šatníky neustále obměňují.