„Uruguay útočí, prezident Fischer koná.“

Show Jana Krause – 14. 9. 2012 - Obrázek 1 Foto: Show Jana Krause – 14. 9. 2012 - Obrázek 1Foto: www.iprima.cz

Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání: bývalý premiér a viceprezident Evropské banky pro obnovu JAN FISCHER, režisérka a kameramanka OLGA ŠPÁTOVÁ a legenda českého profesionálního tenisu PETR KORDA.

Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 14. září ve 21.50 na Prima family.

 
Moderátor přivítal kandidáta na prezidenta Jana Fischera, který je podle průzkumů favoritem voleb. „Ale já těm průzkumům vůbec nevěřím,“ dodal lakonicky moderátor. Probral s hostem otázky, které mu „ušil na tělo“ a které bude postupně pokládat všem prezidentským kandidátům. Jana Krause zajímalo, v jaké situaci by jako případný prezident vydal pokyn k zahájení války. „Na hranicích u Chebu je uruguayská armáda… Co byste udělal?“ chtěl vědět moderátor. „Až v situaci, kdy by byla země ohrožena, bych uvažoval o něčem takovém jako o armádě,“ odpověděl pan Fischer. Moderátora zajímalo, jaké špičkové ekonomy by přizval ke spolupráci do České národní banky jako prezident. „Nebudu jmenovat. Musí to být někdo, kdo tomu rozumí,“ řekl pan Fischer. Moderátora dále zajímalo, jaké soudce by jmenoval do Ústavního soudu. „Teď chybí šest ústavních soudců. Takže spíše než bych jmenoval soudce, bych se snažil o to, aby soud byl vždy kompletní,“ zamýšlel se Fischer.

 

Probrali spolu i prezidentské milosti: „Ty by se měly udělovat jen velmi zřídka,“ reagoval Jan Fischer. „Jaké jsou vaše základní hodnoty, které formují váš politický názor?“ chtěl vědět moderátor. „Odpovědnost, slušnost a noblesa v politice,“ řekl Fischer. Moderátor chtěl vědět, kterého z ostatních kandidátů by pan Fischer volil, kdyby nekandidoval. „Teď nemám žádného favorita… Ani ho neřeknu, protože nemám podle čeho se rozhodnout. Programy jsem nečetl…“ vysvětloval Fischer. „Programy nemusíte studovat, stačí tipnout podle ksichtu,“ navrhoval moderátor. Fischer také prozradil, že by nikdy nevolil pana Vandase. Pan Fischer prozradil, že s případnými sponzory jedná tak, že jim v prvé řadě oznámí, aby za svůj příspěvek nic nečekali… Pan Fischer prozradil, že je věřící, že se hlásí k judaismu. Moderátora zajímal názor hosta na otázku církevních restitucí. „To nejsou restituce, to je jakési narovnání vztahu mezi státem a církví…“ upřesňoval host. „Je otázka, jestli je dobré s tím začít právě teď. Jestli to neodložit. Jinak s tím nemám problém,“ dodal. Jan Fischer přiznal, že jako bývalý statistik má statistiku stále rád. „Je hrozně zajímavá,“ dodal. Probrali spolu, co by pan Fischer dělal, kdyby to s prezidentstvím nedopadlo. „Když to nedopadne, žádná zadní londýnská vrátka nemám,“ prozradil host.
 

Moderátor pak přivítal dokumentaristku Olga Špátovou, která natočila film Největší přání, a navázala tak na dílo svého otce Jana Špáty. Jana Krause zajímalo, co z Olžina filmu vyplývá. „Že si mladí lidé např. hodně cení svobody, která je pro ně na druhé straně poměrně těžká,“ přiznala Olga. Probrali spolu, jak se dnes mladí lidé „hledají“. „Já jsem se nikdy nehledal. Já jsem se ráno probudil a hned jsem věděl, kdo jsem. Prostě Honza,“ pobavil moderátor publikum. „Je krásné, že jsem třeba při natáčení mluvila s klukama, kteří se v dnešní době nebojí projevit city,“ podotkla Olga. Jan Kraus se zeptal, jaké to bylo točit s panem Kaplickým nebo Milošem Formanem.

 

„Jan Kaplický chtěl se mnou vytvořit film, to byl základ. Stejně tak chtěl něco se mnou vytvořit pan Forman a byla to krásná spolupráce,“ vzpomínala Olga. Přiznala, že kritici jejím filmům vyčítají, že jsou „hodné“. „Točím ráda filmy, ve kterých je naděje. Třeba dokument o panu Kaplickém končil jeho smrtí, ale zároveň narozením jeho dcery a shromážděním na podporu jeho projektu… Byla jsem tehdy pyšná, že jsem Češka,“ přiznala Olga.

 
Moderátor nakonec přivítal Petra Kordu a přiznal, že když byl Petr Korda malý, hodiny hrál tenis vedle něj. „Věděl jste to, že jste hrál vedle mně?“ zajímal se moderátor. „Víte, že jsme s kamarádem o vás říkali, že nemáte moc talent a že jste navíc labilní, když jste se vztekal? Pak jsme to přehodnotili, když jste byl druhý na světě,“ prozradil moderátor. Petr Korda vyprávěl, že v současné době opět trénuje Radka Štěpánka. Vyprávěl také, jaké to pro něj bylo, když poprvé hrál tenis v zahraničí. „Byl to šok. Především proto, že hráči přijeli v luxusních autech a já měl peníze jen na McDonalda,“ vzpomínal Petr. Prozradil Janu Krausovi, jak pro něj vybíral dárek. „Včera jsem našel ve skříni raketu, se kterou jsem hrál svůj poslední zápas. Tady ji máte i s mým podpisem,“ předal raketu moderátorovi.

 

Jana Krause zajímala kariéra Kordovy dcery Jessiky, která hraje profesionálně golf. „Vloni jsem jí dokonce celou sezonu nosil hole, ale už jsem to nechal na profesionálech. Ona dnes jezdí po celém světě a je úspěšná,“ prozradil. Jana Krause zajímalo, jak to bylo s Kordovou aférou s dopingem. „Bylo to těžké, byly dny, kdy jsem nespal, ale asi mi to pomohlo v tom, jaký jsem. Jako sportovec se s tím nikdy nesmířím, jako člověk jsem za tím,“ řekl Petr. „V té kauze jsem udělal velkou chybu, a to že jsem za sebe nechal mluvit právníky. Žena mi radila, abych promluvil o svých pocitech,“ vzpomínal Petr.

reklama