Úterní večer na Primě: Luděk Sobota jako hloupý Honza, který na všechny vyzraje

Ještě větší blbec, než jsme doufali Foto: Ještě větší blbec, než jsme doufaliFoto: All

Bláznivá komedie Ještě větší blbec, než jsme doufali nás přenese do chaosu 90. let, který vznikl po sametové revoluci. Prosťáček Vitoušek zdědil po dědovi z Ameriky hotel v Karlových Varech. Okamžitě se však najdou vykukové, kteří ho chtějí o majetek připravit. Dívejte se v úterý ve 22:35 na Primu.

Vít Olmer se svým filmem zařadil mezi tvůrce, kteří chtěli satiricky reflektovat nově se rodící demokracii a všechny její nešvary. Jeho hrdina Vít Dolejš (Luděk Sobota) je typický smolař, který předtím, než přišel k pohádkovému bohatství, stačil ztratit práci i bydlení. Dědictvím se z něj však stane milionář, na kterého se začnou nabalovat protřelí šíbři, šizuňkové a podvodníci. Ať už je to mafián Bosák (Roman Skamene), advokát Wagner (Tomáš Töpfer) anebo ředitel hotelu a bývalý estébák Křiváček (Jan Přeučil).

Příběh funguje trochu jako pohádka o hloupém Honzovi pro dospělé. Postupně se totiž ukazuje, že Vitoušek Dolejš není jen vykulený jelimánek a král všech hejlů, kterého je možné lehce oškubat. Osudem zmateného naivky nakonec pořádně zamíchá i notorická hráčka a tak trochu femme fatale Alice (Simona Chytrová), do níž se Vitoušek zamiluje. Těšit se můžete na nefalšovaný happy end!

Drby-info-kritika

Odborná kritika Olmerův film rozmetala. V době svého vzniku se dokonce stal nejhorším filmem roku 1994 a při slavnostním udílení Českých lvů mu byla udělena anticena Plyšový lev.

Diváci si ale na filmu našli „to své“ dokázali najít. Pobaví vás některé vtipy, komediální honička v autech po Karlových Varech. Dobře se kouká i na režisérovu manželku Simonu Chytrovou v roli uhrančivé hráčky Alice.

O filmu Ještě větší blbec, než jsme doufali, se podle některých zdrojů poprvé objevuje tzv. product placement neboli reklamní umisťování předmětů jako filmových rekvizit. Schválně, kolik jich objevíte.

Legendární koktavý prosťáček

  • Luděk Sobota začal svoji kariéru v roce 1967 ve filmech Soukromá vichřice a Zázračný hlavolam.
  • Svého blonďatého naivního šprýmaře, který podivně koktavě mluví a o němž se neví, jestli je hloupý nebo si na to jen hraje, si poprvé a dodnes nepřekonatelně zahrál v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje (1974).
  • Od té doby je obsazován zejména v komediích a pohádkách. Proslýchá se, že by rád komedie občas vyměnil i za vážné role. Na svém kontě má filmy a seriály Zítra to roztočíme, drahoušku!, Jen ho nechte, ať se bojí, Já to tedy beru, šéfe!, Létající Čestmír, O Kubovi a Stázině, Pra pra pra, Okresní přebor, Helena, Mazalové.

Českou komedii Ještě větší blbec, než jsme doufali, si pusťte v úterý ve 22:35 na Primě!

(tek)

reklama