Užijte si odpoledne s českou komedií Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

Hodinářova svatební cesta korálovým mořem Foto: Hodinářova svatební cesta korálovým mořemFoto: All

Crazy hudební komedii předčasně zesnulého nadaného režiséra Tomáše Svobody Hodinářova svatební cesta korálovým mořem si můžete užít v sobou ve 12.25 hodin na Primě. Je plná absurdních nápadů, parodického humoru a mnoha převrácených odkazů na slavné předlohy.

Pokud dosud netušíte, jak snadno se dá vypustit Vltava, či jak se zasnoubí kus syrového masa s budíkem, pak po zhlédnutí této komedie budete zase moudřejší.

Řeznice Laďka Kozderková

Komedie má skvělé obsazení. Na prvním místě nutno jmenovat tehdejší hvězdu muzikálu Laďku Kozderkovou (1949-1986), která zářila na prknech Hudebního divadla v Karlíně, a přesto si ráda odskočila i před filmovou kameru. Někteří její obdivovatelé to kritizovali, protože se jim zdálo, že svůj talent rozmělňuje, ale temperamentní a živočišná Laďka prostě adrenalin vyhledávala.

Poprvé se objevila už v roce 1967 v seriálu Píseň pro Rudolfa III. a naposledy v hudební pohádce Plaváček v posledním roce svého života. Několik let se potýkala se zákeřnou nemocí - tak moc chtěla žít, zpívat a hrát! V Hodinářově svatební cestě si svou roli řeznice Šárky, která konečně najde muže, ochotného se s ní oženit, patřičně vychutnala. Jejím partnerem, nesmělým hodinářem Ctiradem, je Luděk Sobota, jenž byl v té době také na vrcholu popularity, točil několik filmů do roka a fanynky na něj chodily do divadla Semafor, kde vystupoval po boku Miloslava Šimka.

Tři mužské sudičky

Režisér Svoboda dal v komedii největší prostor trojici sudiček v kalhotách, jakýmsi průvodcům dějem. Zahráli si je Karel Augusta, Petr Svojtka a Ivan Vyskočil, na první pohled zcela nesourodé herecké typy, které se tu ale dobře vyjímaly. Pro dnešního diváka je jistě zajímavé sledovat Petra Svojtku, jednoho z nejnadanějších herců sedmdesátých let, jenž zemřel předčasně v pouhých pětatřiceti, při tragické nehodě, kterou zřejmě zavinil sám, když pod vlivem alkoholu vstoupil mezi tramvajové vozy a byl na místě usmrcen.

Karel Augusta také bojoval s alkoholovou závislostí; byl výrazným hercem malých rolí a tady dobře doplňoval trojlístek, z nějž dnes žije jediný – Ivan Vyskočil.

Za zmínku stojí i podivná dvojice, nabízející během filmu opakovaně harmonium. Větu „Nechcete harmonium?“ opakuje pokaždé s jinou dikcí originální humorista a tremp Jaroslav Štercl, který tady vytvořil dvojici se svým vlastním mladším bratrem Václavem. Jde skutečně o raritu – nikdy jindy už spolu nefilmovali. Slavnější Jaroslav dost nelibě nesl, že Václav, vystupující někdy pod pseudonymem Bettl, využíval značné podoby s ním ke kariéře. Podobně jako on našel uplatnění s komediálními skeči v různých kabaretech, ale jeho humor byl pokleslejší a vždy zůstal v bratrově stínu. Mihl se však v řadě filmů, kde si diváci mohli myslet, že jde o Jaroslava.

Mihne se tu Mišík i Jana Kratochvílová

Crazy komedie překvapí nejen spoustou nápaditých momentů, ale i tím, že do děje jsou zapojeny naprosto kontrastní osobnosti z oblasti populární i rockové hudby, což bylo na rok 1979 od režiséra celkem odvážné. A tak se tu vedle sebe zjeví Naďa Urbánková, Eva Pilarová či Milan Drobný zároveň s Vladimírem Mišíkem a Janou Kratochvílovou.

A aby bylo absurditě učiněno za dost, svůj výstup tu má i major Leoš Jirsák, který v těch letech hlásil relaci Federální kriminální ústředna pátrá, radí, informuje a býval dokonce hostem i slavných televizních Silvestrů, uváděných Vladimírem Menšíkem.

Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

  • Rok vzniku: 1979
  • Režie: Tomáš Svoboda
  • Scénář: Vladimír Kalina, Tomáš Svoboda, David Jan Novotný
  • Kamera: Jan Čuřík
  • Hudba: Petr Hapka

(kov)

reklama