V neděli se rozbuší Gibsonovo Statečné srdce

Statečné srdce - Obrázek 4 Foto: Statečné srdce - Obrázek 4Foto: archiv FTV Prima

Historické drama startuje ve 21:30 na Primě

Velkofilm, jenž v roce 1997 posbíral celých pět Oscarů – to je Statečné srdce. Tenhle příběh o povstání Williama Wallace ve válce za skotskou nezávislost okoření v neděli večer poslední červnový den!

Odehrává se na konci 13. století. Skotsko tou dobou bylo ne-úplně-košer anektováno Angličany pod vedením krále Eduarda I.

Jeden muž, William Wallace inspirovaný stejnojmennou historickou postavičkou, se však postavil do vedení odporu a i přes tragický finiš způsobený zradou zažehl počátek skotské svobody... A to jak na plátně, tak i v reálu.

Wallacův filmový příběh je cosi jako prekérie Johanky z Arku, jenom s větším množstvím mečů a prosekaných hrdel...

Jako velkofilmový biják mu nechybí tuny bitek znepřátelených armád a motiv boje za svobodu.

Zároveň je však snímek, mimochodem teprve druhý režijní pokus hlavního geroje Mela Gibsona, neméně zajímavý i tím, co způsobil po svém promítání.

Prvně, Statečné srdce utržilo celých pět Oscarů, včetně toho za nejlepší film – a to není špatné skóre na Gibsonův režijní skoro-debut (natočil před tím pouze drama Muže bez tváře)

Ale to zdaleka není vše! V následujících měsících a letech film rapidně zvýšit turismus ve vybraných částech Skotska (především tam, kde se odehrával) a mnozí jej dokonce považují za dílo, jež výrazně napomohlo znovuvzniku skotského hnutí za nezávislost.

Jen tak okrajově, jedná se už o druhý Gibsonův film, kterým zažehl novou vlnu vlastenectví. Gibsonův průlomový válečný film Gallipoli z roku 1981 totiž velmi podobně připomněl Australanům jejich vlastní episodku z 1. světové války…

Není se co divit – ačkoliv má Statečné srdce víc historických nepřesností a zjednodušení než Bible, u historického památníku Williama Wallace ve skotském Stirlingu byla ještě v roce premiéry vztyčena socha nápadně připomínající filmového Mela Gibsona. A to včetně přítomného kiltu, jemuž v době Wallacova povstání zbývalo pěkných pár set let do vzniku a rozšíření...

Je zkrátka cosi romanticky půvabného na Wallacově kauze. Užijete si proto její nejznámější ztvárnění ve Statečném srdci v neděli od 21:30 na Primě.


Chcete vědět víc?

  • Hlavní inspirací děje není ani tak práce historiků, jako spíše báseň z 15. století (tj. 200 let po povstání) jménem The Acts and Deeds of Sir William Wallace.
  • Nejen, že v době Wallace neexistoval kilt, ale totéž platí i pro dudy…
  • Naopak modré válečné pomalování se přestalo používat skoro tisíc let před skotským povstáním. Tehdy se s ním setkal Caesar u Keltů.
  • Z filmové bitvy o Stirling bylo natočený uctihodných 90 hodin materiálu. Na téhle pasáži se střihači náramně vyřádili!
  • A není se co divit. Řada bitev musela být natočena znovu, protože komparz při nich viditelně nosil hodinky nebo dokonce sluneční brýle. Holt vojna není kojná...

(lol)

reklama